3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Na Veľkonočnú nedeľu
Na Veľkonočnú nedeľu

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Na Veľkonočnú nedeľu

20. 04. 2011
Košice

Vzkriesenie Ježiša Krista, jeho zmŕtvychvstanie znamená pre kresťanov aj koniec dlhého pôstu. Nedeľné raňajky pozostávali výlučne zo svätenej pasky.

Anna Šimova z obce Krivany spomínala:

"Pred jedzeňom gazda povedal - Pomodľime śe, žebi sme buli hodne teho daru Božeho. Gazdiňa položila na stul drevenu tabelku, sameperše olupila vajca a na tabelke pokrala. Pre dzeci čtvirečki, ocec z maceru źedľi dovedna jedno vajco, že su jedno celo. Okolka paski śe pomasciľi zo śvecenim maslom a posoľiľi zo śvecenu soľu. Ket bula slaňina, každi dostal po jednej kocke, daľej po okolku zo sirečka a po okolku chrenu, bo śe verilo, že chraňi ot suchej chorosci. Za śveceninu śe jedla i varena cvikla, ale tota śe nedavala śvecic."

K tradičným jedlám sviatkov Veľkej noci patrili najmä kalorické jedlá, ktoré boli bohaté na vajíčka. K nim pribudli šunka, klobásky, chren. Dôležitou súčasťou veľkonočného stola boli koláče. Primárne mali guľatý tvar, ich pôvod pochádzal ešte z predkresťanského obdobia a vyjadroval úctu k Slnku. Neskôr k nim pribudli na západnom Slovensku tzv. calty, mrváne a na východnom Slovensku známa žltá hrudka.

Posvätenie jedla sa niekde robievalo v nedeľu ráno na prvej rannej omši. Do košíčka sa vzali rôzne druhy jedál, pálenka, víno, soľ. Gazdinky si ich dávali posvätiť a po návrate domov ich celá rodina spoločne skonzumovala. Z posvätených jedál sa nesmelo nič vyhodiť, aj omrvinky sa pozmetali a dávali sa spáliť do pece.

Zdroj: Anna Nagyová, www.atlas.sk

Foto: www.mojerecepty.sk

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV