3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dedičstvo predkov Liptova
Dedičstvo predkov Liptova

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Dedičstvo predkov Liptova

24. 04. 2011

Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK sprístupnilo 20. apríla 2011 v klubovni Liptovského kultúrneho strediska výstavu s názvom "Dedičstvo predkov Liptova". Výstava je súčasťou projektu s rovnakým názvom, ktorého hlavnou myšlienkou je vrátiť poklady našich predkov ich synom a dcéram a prostredníctvom nich aj ďalším generáciám. Súčasťou projektu sú aj tvorivé dielne zamerané na tradičné remeselné zručnosti.

Z veľkého množstva tradičného bohatstva sa výstava zameriava na ľudový odev a jeho súčasti. Návštevníci majú možnosť na niekoľkým figurínach a výstavných paneloch objaviť, dotknúť sa a obdivovať výsledky precíznej ručnej práce žien z obcí celého Liptova.

Od známeho važeckého kroja, ktorý si podmanil aj maliara Jana Hálu, tu nájdeme aj jedinečné kroje z obcí, v ktorých svoj vplyv zanechalo goralské obyvateľstvo- Liptovská Lúžna, Huty- Borové, Liptovská Teplička. Medzi vystavenými krojmi nechýbajú reprezentanti obcí, ktoré sú aj dnes miestom folklórneho diania- Liptovské Sliače a Východná.

Kroje a krojové súčiastky tu majú aj ďalšie obce: Štrba, Likavka, Lisková, Lúčky, Smrečany. Okrem základných súčastí ľudového odevu, prezentuje výstava aj jedinečné doplnky na sviatočné udalosti, rôzne pokrývky hlavy, vence a party, svadobné perá, regrútske šatky či klobúky. Zároveň výstava ponúka možnosť oboznámiť sa s postupom pri ich zhotovovaním a materiálmi, ktoré sa na šitie používali.

Vystavené exponáty pochádzajú zo šatnice Folklórneho súboru Váh a zo súkromných zbierok priaznivcov tradičného umenia, ktorí ich na výstavné účeli zapožičali. Snahou projektu Dedičstvo predkov Liptova však nieje len ukázať bohatstvo z truhlíc našich otcov, ale aj zachovať ho ďalej. Preto sú súčasťou projektu aj tvorivé dielne, zamerané na tradičné textilné techniky- plstenie a paličkovanie, ktorých výsledky sa dajú použiť aj v súčasnom odievaní.

Výstava potrvá do 20. mája. Projekt vznikol s finančným prispením Nadácie SPP. 

Okrem výstavy máte možnosť zúčastniť sa aj tvorivých dielní. Tvorivé dielne pod vedením odborných lektoriek pripravuje Liptovské kultúrne stredisko 13.mája od 8:00 /mokré plstenie/ a 14. mája od 9:00/paličkovaná čipka/ v klubovni LKS. 

 

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Maria Macoskova

Ej, hoj, Išla som mlieť

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV