3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Stavanie mája v Nitre
Stavanie mája v Nitre

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Stavanie mája v Nitre

04. 05. 2011
Nitra

S príchodom mája, mesiaca lásky, prichádza k nám aj dávny zvyk stavania májov. Zvyk a túžba prejaviť lásku svojej milej postaveným májom a tým jej dať na javo nielen svoju lásku, ale aj sľub manželstva, to nám ostalo a tento zvyk sa zachováva doteraz ako jeden z krásnych tradičných obradov a zvykov. Pamätám sa, že máj sa staval v noci či nad ránom ako prekvapenie pre dievčinu, pred ktorej domom ráno vyrástol. A tiež sa pamätám, že medzi mládencami bola rivalita, ktorý z nich postaví väčší máj svojej vyvolenej. Bolo to spojené aj s bohatsvom: bohatší mládenec - väčší máj, chudobnejší mládenec - menší máj. Ale nech bol máj akýkoľvek, vari každú dievčinu potešil.

Dnešné stavanie májov je už bez tajností, je to tradícia, ktorú sa oplatí zachovať a udržiavať. Na konci apríla sa stavanie mája uskutočnilo za krásneho slnečného počasia v  Nitre, v skanzene Slovenského poľnohospodárskeho múzea. Nadšenci a milovníci folklóru, ale aj deti zo škôl a škôlok boli svedkami stavania mája, ktoré sprevádzal folklórny súbor Jaročan z Jarku svojim vystúpením, spevom, tancom a hudbou. Ženy a dievky v krásnych krojoch boli ozdobou podujatia a svojím spevom  prispeli ku krásnemu dopoludňajšiemu programu tejto tradície. Dievky s mládencami zatancovali pod postaveným májom a tak vytvorili peknú atmosféru tohoto dňa.

Pre zúčastnené deti zo škôl a škôlok bol vari zaujímavejší program otvárania sezóny malej, historickej úzkokoľajnej železnice. Sezónu slávnostne otvoril a s kľúčom odomkol riaditeľ Agrokomplexu Nitra Ing. Jozef Bučka. Starodávny vláčik s parnou lokomotívou potom previezol po okružnej ceste zúčastnené deti, pre ktoré to bol nezabudnuteľný zážitok. Týmto aktom sa otvorila sezóna pre železničku a v poľnohospodárskom múzeu, kde si deti mohli prezrieť aj starú školu so školskými pomôckami a v konzume sa podávala káva melta ako kedysi. Bolo to vydarené predpoludnie s tradíciou, ktorú by sme mali zachovávať a udržiavať.

Fotogaléria

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Krivan Vychodna

Na priadkach

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV