3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Výstava krojov v Jalšovom
Výstava krojov v Jalšovom

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Výstava krojov v Jalšovom

16. 05. 2011
Jelšové

Jalšové je malá dedinka v okrese Hlohovec, má iba 480 obyvateľov, ale môže sa pochváliť veľkým činom. V týchto dňoch uskutočnili v kultúrnom dome výstavu krojov svojej obce a zo širokého okolia, ktorú zorganizovalo Občianske združenie Naše Rodné Slovensko na čele s konateľom Františkom Dovčíkom. Na výstave je predstavených desať kompletných krojov a niekoľko krojových súčastí a ich doplnkov zo Šulekova, Drahoviec, Jalšového, Hornej Stredy, Bašoviec, z Poník, Ostrova, Krakovian, Dolného Lopašova a Pastuchova. Je čo obdivovať na vystavených čepcoch s krásnou ručnou výšivkou, ale aj s paličkovanou čipkou, do očí vám padne prekrásna výšivka  na rukávcoch, golieroch, zásterách a sukniach a ulahodí duši a srdcu.

Obdivovali sme farebné zladenie krojov či už v modrom, červenom alebo zlatožltom, obdivovali sme precíznu prácu vyšívačiek, ktoré ich vyšívali pred vari viac ako 80-timi rokmi. Predstavujem si náročnú robotu vyšívačiek pri sliepňajúcom svetle lampy či sviečky, pri malých okienkach niekdajších domov, vidím precíznu prácu ručnej výšivky, ale aj strojovej výšivky alebo výšivky krivou ihlou. Všetky práce sú náročné a ťažké, ale výsledok je krása nad krásu. Naše slovenské ľudové kroje vo svojej nádhere, rôznorodosti a farebnosti sú nesmiernym bohatstvom nášho ľudu a je len úctyhodné a chvályhodné, že máme nadšencov, ktorí sa snažia toto bohatstvo zachovať.

Túto úlohu si predsavzali aj nadšenci z občianskeho združenia Naše Rodné Slovensko a preto pripravili túto výstavu na obdiv ľuďom, ktorí milujú slovenské tradície. Výstava, ktorá nepotrvá dlho pre nedostupnosť priestorov, chcú organizátori predstaviť aj v iných obciach, aby sa s ňou oboznámili aj ďalší návštevníci. A za tento čin je treba ich pochváliť a popriať im úspech a mnoho obdivovateľov.

Text a foto: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

(17) Tance Romov zo Sarisa

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV