3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tekovská svadba na STV2
Tekovská svadba na STV2

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Tekovská svadba na STV2

27. 05. 2011

Naše ľudové tradície bývali bohaté a obdivuhodné. Ľud slovenský si popri namáhavej práci našiel čas aj na spev a tanec a dodržiavanie ľudových tradícií bolo akousi povinnosťou a samozrejmosťou. Tak to bývalo aj v Starom Tekove a jeho blízkom okolí, v kraji, ktorému hovoríme čilejkársky. Rázovité dedinky s poľnohospodárstvom na úrodnej zemi, dobrým vínom na svahoch štiavnických vrchov a s dobrými ľuďmi na dedinách čilejkárskej oblasti. Tak bolo voľakedy a tak si chceli aj dnes pripomenúť ako sa pripravovala a chystala svadba, jeden z veľkých obradov tradičnej ľudovej slovesnosti.

Slovenská televízia pripravila s členmi folklórneho súboru Tekovan zo Starého Tekova a folkloristami z Rybníka naozajstnú svadbu. Najsamprv bolo treba ukázať aspoň v náznaku činnosť členov rodiny ako ženy právali na potoku a tiež ako oberali kukuricu na poli a až po zbere úrody sa mohla „dojednať" a pripraviť svadba. Výhliadky pre mladých bývali nie vždy k spokojnosti, lebo akú mladému rodičia vybrali nevestu, takú si musel vziať za ženu. A s dievkou to bolo také isté. Nehľadelo sa na lásku ani na príťažlivosť, hľadelo sa na majetok a na jeho zveľadenie. A keď sa už rodičia oboch strán dohodli a capli si dlaňami, začali sa prípravy na svadbu. Dedinský bubeník vyhlásil, že budú ohlášky tej a toho, že bude svadba a kto má proti tomu námietky, nech ich ihneď ohlási. Ale námietky nebývali, lebo sa takmer vždy vydávala panna poctivá, aj mládenec slušný a poriadny a tak sa prípravy mohli rozbehnúť. Prví družbovia pozývali hostí na svadbu, že ich svadobní rodičia Hrúzoví a Bátovskí volajú, aby neboli odporní, ale náchylní a na svadbu prišli, sľubujú im pokrmy a nápoje, miesto vedľa miesta.

Pred svadbou svadobníci nosili neveste dary: vankúše plné peria, aby bolo na čom spať a čím sa prikryť, sviatočný ručník s vyšívaným vencom, radostník, mrváň s fľašou vína, ale aj peniažky pre šťastie a ďalšie.

Starejší odbavoval celý priebeh svadby. Lúčenie s rodičmi, rozlučovanie s dievkami, ale aj príchod mladého zaťa k rodičom nevesty, kde hľadajú mladú pannu poctivú, ktorú by chcel za manželku prijať. Lebo ťažko je človeku samotnému, človek bez človeka byť nemôže. A keď pred malou chvíľkou z tohto domu odviedli mládenca a devu, z kostola priviedli už muža a ženu. Ožili staré piesne tekovského regiónu „Od Tekova vietor veje, prší dážď, moja milá ide s druhín na sobáš", ale aj „Párta, moja párta, párta perlová, neska si ty moja, zajtra družbova" a ďalšie. Po obrade v kostole bolo treba mladým potrieť ústa medom, aby mali sladký život, potom bola už doma svadobná hostina so slepačou polievkou, zo sliepky, čo susedovi behala do šalátu. A jedlo sa a hodovalo, tancovalo a spievalo a o polnoci sa neveste párta z hlavy sňala, s ktorou sa nie veľmi rada rozlúčila, lebo to bol vienok zelený, ako znak poctivosti, s ktorou sa dievka len ťažko lúči.

Stretli sme sa s tradíciou tekovskej svadby, pripomenuli sme si časy dávne a zaujímavé, piesne  smutné i veselé - S Bohom ostávajte rodičovia moji..., ale aj Prečo by som si ja nevypila... Mám ja sedem starostí, žena opilá... Načo ste ma mamička takú mladú vydávali... a pod. Je úctyhodné, že sa televízia podujala zaznamenať tento svadobný obrad a ukázať ho divákom tak ako to prebiehalo kedysi na dedine. Svadba je vari najväčší a najdôležitejší obrad v živote mladého človeka, ale aj rodičov a preto sa mu venovalo aj toľko pozornosti a obsahoval aj množstvo ľudovej slovesnosti a veľa piesní.

(fotografie z knihy Od Tekova vietor veje)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SLUK

Mam rucnicek, mam, Dievca, co robis, v rose studenej

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV