3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spievanie mužských zborov v Miloticiach
Spievanie mužských zborov v Miloticiach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Spievanie mužských zborov v Miloticiach

10. 06. 2011
Milotice

Víno a spev vždy patrili k sebe. Tam, kde sa dobré víno rodí, tam sa aj veľa a dobre spieva. A že je to tak, svedčia podujatia, ktoré si niektoré oblasti osvojili a ktoré dodnes udržujú už celé generácie. V poslednú májovú nedeľu tak bolo aj v Miloticiach na Hodonínsku. V prostredí prekrásneho milotického zámku, na nádvorí zvanom hospodársky dvor sa konal v rámci Zjazdu rodákov program nazvaný Spievanie mužských zborov. Popoludní sa začali schádzať krojované skupiny mužov a žien z okolitých obcí a na nádvorí už boli pripravené fľaše s dobrým moravským vínom. Koštovka vína patrí k takejto akcii, bez nej by spev akosi nemal tú správnu náladu a prostredie.

Počasie v nedeľu bolo prenádherné, priam na takúto akciu súce, čo sa nečakalo, lebo v sobotu toho dažďa napršalo trochu viac. A keď pozorujete prichádzajúcich v takejto situácii nemôžete si nemyslieť, že tu sa stretáva jedna veľká rodina. Sledoval som ruch okolo seba a tak trochu som im závidel. Tú spontánnosť a úprimnosť, ktoré obklopovali stánky a stoly s vínom a inými špecialitami, s ľuďmi v krojoch s usmiatymi tvárami. A keď hovorím o krojoch, nemôžem nespomenúť, že ženy a muži boli v krojoch oblečení perfektne, bez rušivých prvkov a nežiadúcich doplnkov. Je obdivuhodné, ako sa tomuto fenoménu ľudia na Morave venujú, ako si dajú záležať, aby vyzerali stopercentne.

Po úvodných slovách organizátorov a uvedení prvého zboru mužov moderátorom začali spevy ľudových piesní v zborovom prednese. Krásne hlasy mužov sa niesli pod stenami zámku k modrej oblohe úprimne, od srdca a tak akosi ľudsky. Videli a počuli sme mužov z Veľkej nad Veličkou, z Hroznovej Lhoty aj z Vrbice. Ale organizátori, hoci sa podujatie nazývalo Spevy mužských zborov, zaradili do programu aj spievanie ženskej skupiny z Nedakonic a Milotic, aby sme si vraj nemysleli, že ženy nevedia spievať. Zaspievali a spievali krásne a milo a v prekrásnych krojoch vyznel ich spev ako šperk. V ďalšej časti programu sme počuli a videli spev mužov z Kunovíc, z Moravskej Novej Vsi a z Dubňan. Na záver podujatia zaspievali spoločne všetci účinkujúci piesne V dobrom sme sa zišli a Neni lepšie jak v nedeľu.

Podujatie skončilo - oficiálne - ale spev ostal. Chlapi v krojoch spievali na javisku ďalej, bez vyzvania, bez prosenia, tak, sami od seba, z radosti a od srdca. Ich spev sa niesol okolím zámku, po krásnom nádvorí a krásnej záhrade. Návštevníci počúvali a koštovali dobré moravské víno, naliali každému, kto mal svoj pohárik - zadarmo. Len tak, na zdravie.

Bolo to podujatie príjemné a bezprostredné, milé a úprimné a tak som sa pýtal sám seba, čo podnecuje týchto ľudí k takýmto predstaveniam. Takmer v každej dedine či meste sa konajú Spevy mužských zborov alebo Májové spievanie, ako to oni nazývajú. A je to pre nich oslava vína, oslava spevu, je to pre nich tradícia a ľudový folklór. Priznám sa, ťažko bolo odísť z takéhoto prostredia, z takejto atmosféry, kde sa dobré slovo vždy vínom pokrstilo. Bol to 10-ty ročník Spievania mužských zborov a organizátori nás pozvali na 11-ty ročník v budúcom roku. Bolo to krásne, bolo to príjemné, bolo to dobré.

Teším sa na rok zase v Miloticiach.

Text a foto: Milan Hlôška

Fotogaléria:

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Samka Smetanu

Mojse a Kuri krik s valcerom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV