3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spievanie mužských zborov v Miloticiach
Spievanie mužských zborov v Miloticiach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Spievanie mužských zborov v Miloticiach

10. 06. 2011
Milotice

Víno a spev vždy patrili k sebe. Tam, kde sa dobré víno rodí, tam sa aj veľa a dobre spieva. A že je to tak, svedčia podujatia, ktoré si niektoré oblasti osvojili a ktoré dodnes udržujú už celé generácie. V poslednú májovú nedeľu tak bolo aj v Miloticiach na Hodonínsku. V prostredí prekrásneho milotického zámku, na nádvorí zvanom hospodársky dvor sa konal v rámci Zjazdu rodákov program nazvaný Spievanie mužských zborov. Popoludní sa začali schádzať krojované skupiny mužov a žien z okolitých obcí a na nádvorí už boli pripravené fľaše s dobrým moravským vínom. Koštovka vína patrí k takejto akcii, bez nej by spev akosi nemal tú správnu náladu a prostredie.

Počasie v nedeľu bolo prenádherné, priam na takúto akciu súce, čo sa nečakalo, lebo v sobotu toho dažďa napršalo trochu viac. A keď pozorujete prichádzajúcich v takejto situácii nemôžete si nemyslieť, že tu sa stretáva jedna veľká rodina. Sledoval som ruch okolo seba a tak trochu som im závidel. Tú spontánnosť a úprimnosť, ktoré obklopovali stánky a stoly s vínom a inými špecialitami, s ľuďmi v krojoch s usmiatymi tvárami. A keď hovorím o krojoch, nemôžem nespomenúť, že ženy a muži boli v krojoch oblečení perfektne, bez rušivých prvkov a nežiadúcich doplnkov. Je obdivuhodné, ako sa tomuto fenoménu ľudia na Morave venujú, ako si dajú záležať, aby vyzerali stopercentne.

Po úvodných slovách organizátorov a uvedení prvého zboru mužov moderátorom začali spevy ľudových piesní v zborovom prednese. Krásne hlasy mužov sa niesli pod stenami zámku k modrej oblohe úprimne, od srdca a tak akosi ľudsky. Videli a počuli sme mužov z Veľkej nad Veličkou, z Hroznovej Lhoty aj z Vrbice. Ale organizátori, hoci sa podujatie nazývalo Spevy mužských zborov, zaradili do programu aj spievanie ženskej skupiny z Nedakonic a Milotic, aby sme si vraj nemysleli, že ženy nevedia spievať. Zaspievali a spievali krásne a milo a v prekrásnych krojoch vyznel ich spev ako šperk. V ďalšej časti programu sme počuli a videli spev mužov z Kunovíc, z Moravskej Novej Vsi a z Dubňan. Na záver podujatia zaspievali spoločne všetci účinkujúci piesne V dobrom sme sa zišli a Neni lepšie jak v nedeľu.

Podujatie skončilo - oficiálne - ale spev ostal. Chlapi v krojoch spievali na javisku ďalej, bez vyzvania, bez prosenia, tak, sami od seba, z radosti a od srdca. Ich spev sa niesol okolím zámku, po krásnom nádvorí a krásnej záhrade. Návštevníci počúvali a koštovali dobré moravské víno, naliali každému, kto mal svoj pohárik - zadarmo. Len tak, na zdravie.

Bolo to podujatie príjemné a bezprostredné, milé a úprimné a tak som sa pýtal sám seba, čo podnecuje týchto ľudí k takýmto predstaveniam. Takmer v každej dedine či meste sa konajú Spevy mužských zborov alebo Májové spievanie, ako to oni nazývajú. A je to pre nich oslava vína, oslava spevu, je to pre nich tradícia a ľudový folklór. Priznám sa, ťažko bolo odísť z takéhoto prostredia, z takejto atmosféry, kde sa dobré slovo vždy vínom pokrstilo. Bol to 10-ty ročník Spievania mužských zborov a organizátori nás pozvali na 11-ty ročník v budúcom roku. Bolo to krásne, bolo to príjemné, bolo to dobré.

Teším sa na rok zase v Miloticiach.

Text a foto: Milan Hlôška

Fotogaléria:

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

SS Pacerky z Budkovec

Po tej nasej ulici

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV