3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kojšovská heligónka 2011
Kojšovská heligónka 2011

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Kojšovská heligónka 2011

20. 09. 2011
Kojšov

Kojšovská heligónka 2011Počas víkendu 3. a 4. septembra 2011 sa uskutočnil v Kojšove 13.ročník nesúťažnej prehliadky sólistov – heligonkárov. Organizátorom bola obec Kojšov, Miestny odbor matice slovenskej a Dom Matice slovenskej v Spišskej Novej Vsi. Cieľom prehliadky bolo udržiavať a prehlbovať folklórne tradície hry na ľudový nástroj heligónku, objavovať nové talenty a sprístupniť verejnosti regiónu neobvyklý kultúrny zážitok.

Sobota bola spestrená audiovizuálnym programom v réžii p. Lukáša Mackovjaka, ktorý bol zameraný na výborného heligonkára Štefana Ševčíka a pásmom „Keď som pasol...“ s dôrazom na tradíciu ovčiarstva na Slovensku. V hlavnom programe v nedeľu vystúpilo celkom 30 heligonkárov, asi tretina miestnych a z blízkeho okolia, ostatní z iných regiónov Slovenska. Vekové rozpätie vystupujúcich sa pohybovalo v rozpätí 9 až 80 rokov, prevažne mužov. Ženské pohlavie reprezentovali 3 ženy a jedna žiačka ZŠ. Výrazne vystúpenia predviedli „Vranovský heligonkari“ a rodina Benckových z Prakoviec.

Štandardne kvalitné boli vystúpenia Jožka Majáka z Oščadice, kojšovských rodákov Vasila Leška a Mikuláša Lazára, Janka Hurnéhoz Kamenej Poruby, Jozefa Liptáka z Hrabkova a nestora Tóna Bendíka z Hrušova. Prevažoval repertoár menej známych pesničiek, ktorý mal veľmi dobrú odozvu u približne 120 nadšencov heligónkovej muziky . Menšie nedostatky organizátorov boli azda odsunuté do zabudnutia, keď si uvedomíme amatérov, ktorí dokázali tri hodiny rozdávať potešenie a radosť z tónov heligóniek rôznych výrobcov a rôzneho ladenia nástrojov.

Autor: PhDr. Andrej Petrov – člen organizačného výboru

 

 


 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ĽH Detvanček

Išiou som do krčmy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV