3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fujaristi v Čičmanoch
Fujaristi v Čičmanoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Fujaristi v Čičmanoch

27. 09. 2011
Čičmany

Fujaristi v ČičmanochPosledná septembrová sobota t.r. (24.9.2011) bola už jesenná, ale kraj pod Strážovom tomu ešte nenasvedčoval. Akoby leto ešte pretrvávalo, tráva sa zelenala vari ako ani v lete nie, slnko svietilo a hrialo, hoci sme sa pripravovali na chladnejšie dni. A do tohto krásneho slnečného počasia prišli fujaristi takmer z celého Slovenska, aby predviedli svoje umenie a svoje prekrásne hudobné nástroje.

V sobotu, keď ste vošli do Čičmian, vládlo tu akési sviatočné predpoludnie. Ľudia sa zhromažďovali v uliciach dediny, obdivovali krásu a nevšednosť čičmianskych dreveníc, autá už boli nasmerované na okrajové parkoviská, aby nezaplnili ulice a v blízkosti centra sa už pripravoval začiatok folkórneho podujatia, jedinečného na Slovensku vari aj tým, že sa tu predvádza fujara, ako nástroj slovenský, zapísaný do európskeho dedičstva UNESCO. Ale nielen zvuk fujary sa tu niesol ulicami Čičmian.

Keď sa ozval hlahol Čičmianskych zvonov pri zahájení slávností, bol malý prírodný amfiteáter v humne Ondreja Gregora zaplnený do posledného miesta. Na javisko nastúpili aktéri slávností v krásnych krojoch s krásnymi nástrojmi. Zneli piesne speváckych skupín i jednotlivcov, hlasy jemné i mohutné, ale lahodné a dojemné. Veď komu by nelahodila a nedojímala ho hymna slovenských folkloristov „Na Kráľovej holi" v podaní mužskej speváckej skupiny z Heľpy.

A potom sa rozohrali a rozospievali účinkujúci. Zazneli zvuky fujár, ale aj malých fujariek z rôznych končín Slovenska, počuli sme aj hru na píšťaľke a zaznel aj hromový hlas fujary trombity z púchovskej doliny. Počuli sme piesne v podaní speváckych skupín z Čičmian, z Heľpy a ďalších, piesní veselých i žartovných, veď práve nastúpilo babie leto a ako povedal moderátor podujatia, babie leto sa tak volá preto, lebo baby nosia krátke sukne, také nad kolená. Humor sa objavoval nielen v piesňach, ale aj v hovorenom slove moderátora či ľudového rozprávača a veru bolo sa na čom zasmiať. A keď vám do toho ešte zaznejú zvuky fujár, gájd, harmoniky alebo gajdice alebo sa predvedie monotónna drumbľa sprevádzajúca pieseň, zážitok je nezabudnuteľný.

Treba spomenúť aj tanečné zložky, ktoré predviedli folklórne súbory Bystrina a Važec. Bolo zaujímavé sledovať tanečníkov z Važca v ich tradičnom tanci mládenca s dvomi dievčatami, tak ako sme si to pamätali z obrázkov akademického maliara Karla Hálu, ktorý zasvätil svoju maliarsku tvorbu práve Važcu a Važťanom.

Zdalo by sa, že hra na fujaru je doménou len tých starších, skôr narodených, ale nie je to pravda. Fujara čaruje aj u mladých, tak ako sme sa presvedčili aj tu v Čičmanoch. Rastú nám noví fujaristi a je to radostné konštatovanie.

V sobotu a v nedeľu boli Čičmany zaliate slnkom, spevom, tancom a hudbou. Prekrásny deň, príjemné prostredie a krásny kraj zanechali u návštevníkov dobré dojmy a odhodlanie vrátiť sa sem aj na rok, pretože je tu čo obdivovať, počuť a vidieť. Už len pre ten nádherný zvuk fujary sa sem oplatí vrátiť.

Videá zo stretnutia nájdete na tomto odkaze

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jozef Andrascik

Od Budzina ku mlinu

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV