3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Memoriál Márie Švolíkovej v Kozárovciach
Memoriál Márie Švolíkovej v Kozárovciach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Memoriál Márie Švolíkovej v Kozárovciach

19. 10. 2011
Kozárovce

Mária Švolíková z Kozároviec bola folklórnym nadšencom, speváčkou, herečkou a dušou folklórneho súboru Praslica a svojím oduševnením vtiahla do účinkovania v súbore aj mladších členov, či členky, ale aj rodinu, svojho syna. Vari celý svoj život žila s tradíciami, pesničkami, zvykmi a obyčajmi a tieto jej poznatky prenášala aj do tvorby repertoáru folklórneho súboru. Po smrti si jej rodáci chceli uctiť pamiatku tejto vzácnej ženy a začali organizovať spevácku súťaž svojho regiónu pod názvom Memoriál Márie Švolíkovej. Súťaž mala veľký ohlas, mala svojich nadšencov i obdivovateľov, ale predsa len súťaž je súťaž a účinkujúcim tak trochu zväzovala hrdlo pri speve a prenášala na nich trému. A tak sa organizátori rozhodli, že zmenia súťaž na prehliadku, aby sa odbúrala tréma a stres. V tomto roku teda prebehla prehliadka spevákov ľudových piesní už v 17. ročníku za účasti spevákov, speváčok a skupín v KD v Kozárovciach.

Prehliadky sa zúčastnili speváčky a speváci z domáceho prostredia, z Kozároviec, ale aj z Novej Bane, z Nitry, z Tlmáč, z Mane a domáce spevácke skupiny mužov FS Matičiar a ženskej speváckej skupiny. Zazneli piesne ľúbostné, žartovné a aj jemne erotické, ale zneli zo srdca a krásnymi hlasmi. Prekrásny spev žien, ale aj malých nádejných speváčok znel sálou kultúrneho domu, až nám pri niektorých piesňach naskakovala husia koža. Bol to krásny zážitok, ktorý zanechal nezabudnuteľné dojmy.

Keď porovnáme minulé ročníky s terajším, treba poznamenať, že tento rok bol vari kvalitatívne najvydarenejší. A organizátori si to nielenže uvedomujú, ale pomýšľajú na ešte lepšie skvalitnenie úrovne tejto prehliadky. Je to náročná úloha, pretože vybraní a pozvaní speváci nie vždy majú volný termín v tento deň a tak sa hľadá iné riešenie. Ale patrí vďaka a uznanie organizátorom za toto úsilie, pretože naše ľudové tradície a piesne treba zachovávať a vštepovať ich mladšej generácii. A v Kozárovciach sa to darí, veď v ktorej dedine majú štyri folklórne súbory, tak ako tu v Kozárovciach.

V priebehu prehliadky sme boli svedkami aj jednej zvláštnej udalosti. Práve v tento deň totiž slávil okrúhle životné jubileum - 60.rokov syn Márie Švolíkovej Imrich Švolík, inak člen a harmonikár folklórneho súboru Matičiar. Ku gratulácii členov FS Matičiar sa pripojil riaditeľ Domu Matice slovenskej v Leviciach pán Mozdík s knihou České a slovenské tradičné kroje a Milan Hlôška s fotografiou portrétu jeho matky z čias, keď ešte účinkovala na tekovských folklórnych slávnostiach pred 40 rokmi.

Memoriál Márie Švolíkovej skončil a už onedlho sa začne pripravovať nový ročník tejto prehliadky, ku ktorej chcú organizátori pozvať nových interpretov a dať tomuto podujatiu ešte väčší punc kvality.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

OLUN

Na tej nasej luke kopa sena - Darina Lasciakova (Habovka)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV