3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Dražovce spievali
Dražovce spievali

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Dražovce spievali

08. 11. 2011
Nitra, Dražovce

V prvú novembrovú nedeľu bol v Dražovciach pri Nitre sviatok. Sviatok preto, lebo domáci nadšenci folklóru zdužení v OZ Tradícia sa rozhodli spievať. A tak zorganizovali podujatie, ktorému dali názov Dražovce spievajú. Keď sa pozrieme do histórie, zistíme, že piesne a spevy v tejto obci patriacej do Nitry ako mestská časť, objavil ešte v minulom storočí Béla Bartók, ktorý tu zozbieral a zaznamenal množstvo ľudových piesní. Piesní veselých, žartovných i smutných, ale i mierne erotických. A to, že sa v Dražovciach pohyboval s notovým papierom taký velikán ako bol Béla Bartók, to dražovčanov hrdí a oni sa s tým netajene pýšia. Ale nebol to iba Béla Bartók, ktorý objavil čaro piesní v Dražovciach, do Dražoviec chodil aj hudobný skladateľ žijúci v Nitre Bartolomej Urbanec, ktorý tiež čerpal podnety k svojej tvorbe práve tu v Dražovciach.

Tento fakt prispel k tomu, že sa v Dražovciach spieva často a veľa. Folklórna skupina Tradícia objavuje zabudnuté piesne, hľadá nové a vynáša ich na piedestál v podobe folklórnych obrazov vo forme zvykov a obyčajov, predvádzaných folkloristami. A majú ešte jeden veľký záujem: aby lásku k ľudovej piesni a k svojej obci zasiali aj medzi mládež, hlavne medzi deti. A tak spievali na tomto podujatí deti v predškolskom veku, ale aj školopovinné. Spievali manželia, ale aj babka, dcéra a vnučka, spievali ženy i muži, ale aj členovia Folklórneho súboru Ponitran a ich ženská spevácka skupina. Spomeniem Christiána Kúdelu a Hanku Hvozdíkovú z tých najmenších, Hanku Vrtišanovú a Adrianku Dubinovú z tých väčších, z dospelých Marka Godárová zaspievala krásne balady, predviedli sa aj mnaželia Gumanovci, tiež manželia Čanigoví a Civáňoví, Zdenka Martišková, Štefan Civáň, babka Katarína Jančová, jej dcéra Eva Králiková a vnučka Viktorka Králiková, duetá Mária Vápeníková s Mariánom Hitkom, Martin Škodroň s Júliou Civáňovou, ale aj muži Janko Krajanec a Július Šatura a P.Civáň a tiež dvaja členovia ĽH Ponitran Viliam Vindiš a Jozef Rybár. Spevákov doprevádzala ľudová hudba Folklórneho súboru Ponitran pod vedením Svetlany Kollárikovej-Zaujcovej.

Organizátori sa podujali vyhodnotiť divácky záujem a ich ocenenie najlepšieho speváka. Rozdali lístočky návštevníkom, na ktoré napísali meno toho najlepšieho speváka. Najviac hlasov získala Zdenka Martišková. Nebola to súťaž, bola to iba prehliadka, ale aj tak mala táto akcia za účel podnietiť mladé talenty k láske k spevu, k láske k ľudovej piesni a umožniť im prezentovať sa na verejnosti, aby sa naučili zbavovať sa nervozity a trémy z vystúpenia. A v takom príjemnom a rodinnom prostredí, aké bolo v tento deň v Dražovciach, sa to aj darí. Podujatie moderovala vedúca FSk Tradícia Ing. Miroslava Zaujcová so šarmom jej vlastným a na organizácii sa podieľal miestny odbor Matice slovenskej v Dražovciach a spouorganizátori Dom Matice slovenskej v Nitre a miestny odbor Jednoty dôchodcov Slovenska v Dražovciach.

Autor textu a fotografií: Milan Hlôška

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Hnojnane Michalovce

Bul ja tam, bul ja tam, Mila moja jaka si.mp3

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV