3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Spoza vrch Poľany alebo Turčan na návšteve
Spoza vrch Poľany alebo Turčan na návšteve

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Spoza vrch Poľany alebo Turčan na návšteve

14. 11. 2011
Detva

Je 15:30 a ja sadám v Martine do auta s myšlienkou na to, aby som bol čo najskôr v Detve. A prečo práve tam? Nuž, odpoveď je viac ako jednoduchá. Folklórny súbor Detva oslavuje svoje jubilejné 40. výročie. Ešte, aby som nezabudol tak hneď na začiatok patrí veľká vďaka Peťovi Babicovi za pohostenie a lístky.

Nuž docestoval som šťastne okolo 17:00 ( hodina pred premiérou) kultúrneho domu v Detve kde sa tento krásny program konal. Už keď som vošiel tak ma zarazilo koľko ľudí tu stojí a bol som milo prekvapený aký populárny je vo svojom meste práve oslavujúci súbor. Ale každá strana má dve mince a to malo aj toto prekvapenie. Ľudia tu síce boli ale len polovica mala vstupenky. Nenarážam na to, že by tam boli akísi čierni návštevníci to nie, len akosi organizátori zabudli na to, ako je folklór ( a najmä v Detve) populárny. Vstupenky vypredané, hromžiaci návštevníci pri vchode a tie tváre a slovníky niektorých naozaj stáli za zamyslenie. Nuž ľudia sú takí aj takí. Mňa osobne najviac mrzelo, keď prišlo pár áut folkloristov z Hriňovej a dnu sa nedostali. Mali by v budúcnosti pouvažovať nad dokúpením ďalších 500 stoličiek do kultúrneho domu. Začal som trošku negatívne, ale to je asi jediná negatívna vec na celom jubilejnom programe ak nepočítame zvukárov. Ešte šťastie, že detvianci majú hlasy aké majú :o).

Aby som mal pre Vás informácie hneď z prvej ruky, tak mi nedalo a sadol som si do prvého radu. Potlesk, svetlá zhasli, spustila muzika. Projekcia nám pripomenula vystúpenie FS DETVA na Podpolianskych slávnostiach, kde si zatancovali obe generácie a myslím, že práve tento program bol tou pravou čerešničkou na torte. Program bol naozaj temperamentný tak ako sa na tento kraj patri o čo svedčil aj dĺžka programu. Viac ako 110 minútový program nie je veľa ani málo. (taká Bystrina skoro 3 hodiny :o) ) , ale keď z toho 80 minút tvorí tanec a to ešte tanec s veľkým T tak klobúk dolu. Ospevovať to aké to bolo úžasné by bolo naozaj mrhaním času lebo všetci vieme ako to tento súbor dokáže rozbaliť. A keď sa k súboru pridajú aj seniori, sólisti inštrumentalisti, heligonkári a „ženičky“ ktoré keď spievajú tak Vám zimomriavky po tele behajú a dovádza Vás to do folklórnej blaženosti. Tanečníci išli na maximum a niektorí aj viac ...

Opísať písmom tanec a atmosféru ktorá tam vládla je naozaj zložité a tu určite platí „ Lepšie raz vidieť ako sto krát počuť“ Nuž ak ste nepatrili medzi tých vyvolených ktorí sa dostali na predstavenie, môžete sa tešiť na reprízu ktorá bola sľúbená na december. Keďže opísať atmosféru je zložité, tak aspoň prostredníctvom objektívu Vás tam zavediem a ukážem, že krása tohto programu bola ja fyzická. Neostáva mi nič iné len sa pekne poďakovať za krásne strávený večer v prostredí ktoré mi je blízke a zablahoželať v mene redakcie folklórnemu súboru Detva aspoň ďalších 40. rokov.

A záverečné hodnotenie? Po tanečnej stránke jedno z tých najlepších vystúpení aké som zažil za posledné obdobie.

Ďakujem, ďakujem a ešte raz ďakujem.

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vikartovcan

Ja som chopec z Vikartovec - Pud hajom zelenym

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV