3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Christos raždajetsja! Slavite jeho! - 9. ročník vianočného koncertu
Christos raždajetsja! Slavite jeho! - 9. ročník vianočného koncertu

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Christos raždajetsja! Slavite jeho! - 9. ročník vianočného koncertu

26. 12. 2011
Krompachy, Základná umelecká škola

Pred blížiacimi sa sviatkami Narodenia nášho Spasiteľa Isusa Christa a predvianočnom období, v pondelok 26. decembra 2011 zorganizovala Pravoslávna cirkevná obec v spolupráci s oddelením kultúry pri Mestskom úrade v Krompachoch predvianočný koncert, ktorý sa uskutočnil v koncertnej sále základnej umeleckej školy. Deň ako stvorený na takéto podujatie. Prechádzam nádherne osvetleným mestečkom na Dolnom Spiši a už v diaľke vidím osvetlenú budovu školy. Dorazím na miesto a tu ma srdečne víta Ivan Šaro. Uviedol ma do koncertnej sály, kde na javisku dominoval nádherne ozdobený vianočný stromček.

Na koncert prijali pozvanie aj účinkujúci z iných Pravoslávnych cirkevných obcí. V Pravoslávnej cirkvi na Slovensku v týchto dňoch vrcholí 40-dňové obdobie pôstu. Veriaci tejto cirkvi, riadiacej sa podľa juliánskeho kalendára, začnú sláviť Vianoce 6. januára, keď sa obvykle predpoludním koná v pravoslávnych chrámoch svätá liturgia.

V úvode koncertu nám zaznieva zvuk klavíra. Na javisku sa vystriedali rôzne cirkevné zbory a nechýbali tu ľudové piesne a vianočné vinše v podaní Tatiany Šarovej z Prešova, ktorá svojím vystúpením očarila nejedného diváka. S pásmom kolied, v pravej nefalšovanej „šariščine“ vinšov a hovoreného slova očarila všetkých zúčastnených a zožala veľký úspech. Krásne, srdečné a milé bolo vystúpenie Tatiany, ktorá dodnes pôsobí v DFS Dubravienka v Prešove. Tak ako ona aj nádherné spevy rôznych zborov boli odmenené silným potleskom divákov. Na koniec spoločná pieseň, ktorá bola vrcholom večera.

Záverečná spoločná modlitba a koniec programu. Nasledoval príhovor primátorky mesta Krompachy Ing. Ivety Rušinovej, poďakovania, priania všetkého dobrého v Novom roku. Na tvárach divákov bolo vidieť úsmevy, spokojnosť a radosť z tohto koncertu. Vo mne to zanechalo takmer neopísateľný zážitok. Pomaly odchádzam a premýšľam o reportáži, v ktorej som sa chcela s Vami podeliť o nádherný pocit tohto večera. Ďakujem organizátorom, Ivanovi Šarovi za pozvanie a všetkým, ktorých atmosféra tohto večera očarila tak ako mňa. Za všetkých zúčastnených Vám prajem do nového roku všetko najlepšie.

Autorka: Ľudmila Hricková

Foto: Ivan Šaro

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH ONDREJA MOLOTU

Ej, husari

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV