3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Boli sme na koncerte Anky Poráčovej a jej hostí
Boli sme na koncerte Anky Poráčovej a jej hostí

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Boli sme na koncerte Anky Poráčovej a jej hostí

19. 01. 2012
Prešov, Kino Scala

Dňa 18. 01. 2012 bola naša redakcia JankoHrasko.sk pozvaná na koncert, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti okrúhleho životného jubilea sólistky pani Anky Poráčovej, rodenej Šuťakovej, narodenej 18.1.1962 v obci Kyjov. Koncert sa uskutočnil v Prešove, kde pani Anka žije nepretržite už 30 rokov.

Vzhľadom na ľudské a spevácke kvality pani Anky sme predpokladali, že to bude veľmi krásny koncert. Počet divákov nás preto neprekvapil. Dalo sa očakávať, že sála bude doslova praskať vo švíkoch. Ešte pred začatím koncertu dokonca vznikol nový rad stoličiek po bokoch kinosály, aby tak organizátori mohli vyhovieť veľkému záujmu divákov.

Koncert začala Ľudová hudba Kandráčovcov melodicky príjemnou úvodnou piesňou, po ktorej prišla na pódium oslávenkyňa a sólistka ľudových piesní pani Anka Poračová. Na úvod privítala hostí a všetkých divákov. Nasledovali nádherné spevy pani Anky sprevádzané ľudovou hudbou, ktoré nás všetkých natoľko očarili, že sála nielenže stíchla, ale začala potichu spievať nádherné tóny piesní. V programe ju vystriedali ďalšie piesne v podaní Ondreja Kandráča, ktoré boli taktiež odmenené silným potleskom. Koncert pokračoval ďalšími krásnymi ľudovými piesňami, ktoré pani Anka spievala spolu s dcérami. Atmosféra v sále gradovala. Svojím vystúpením očarili nejedného diváka. Ako ďalšieho hosťa tohto večera nám speváčka pani Anka Poračová predstavila Marku Mačoškovú, ktorá doslova strhla všetkých divákov k spevu. Na javisku ju opäť vystriedala pani Anka a prekvapila všetkých ďalšími hosťami. Prišla obľúbená skupina Drišľak. Ich texty a pesničky vyludzovali na tvárach obecenstva úsmevy a u divákov vzbudili veľký potlesk.

Koledy v podaní Ľudovej hudby Kandáčovcov bolilkrásnym pohladením a pomalým ukončením tohto krásneho koncertu. Pred záverom odzneli koledy a vinš aj v podaní pani Anky a taktiež boli odmenené silným potleskom.

A nadišiel zlatý klinec programu. Na záver odzneli piesne "A ja taká čarna", "Šaľena ja bula" a "Ej čarny ši jak cigan", ktoré boli vyvrcholením večera a vyburcovali divákov natoľko, že v sále spieval každý z nás a na tvárach divákov bolo vidieť radosť, úsmevy a nadšenie. Bol to naozaj úžasný záver programu.

Nasledovalo poďakovanie a odovzdanie ceny primátora mesta Prešov pani Anke Poráčovej, blahoželania a priania všetkého dobrého a dlhý potlesk stojacich divákov, ktorí takto vzdali hold úžasnej sólistke pani Poráčovej. Nasledovali gratulácie priateľov, divákov, ktorý v zástupe čakali na odovzdanie kytíc.

Tento koncert vo mne zanechal veľmi hlboký zážitok. Odniesla som si z neho nádherný pocit. Dúfam, že podobný koncert pani Anky Poráčovej budem môcť zažiť čo najskôr.

Poďakovanie

Ďakujeme Vám pani Anka, v mene celej redakcie JankoHrasko.sk, za pozvanie a skvelú atmosféru tohto večera a prajeme Vám len to najlepšie, veľa zdravia, šťastia a radosti zo spievania, ktorým hladíte duše mnohým z nás.

S úctou

Ľudmila Hricková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Mária Brdárska a jej hostia

Už namje, regruti, už nam je čas; Dobry večier, frejarečko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV