3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Legenda z Lúčnice Štefan Nosáľ dnes oslavuje 85 rokov
Legenda z Lúčnice Štefan Nosáľ dnes oslavuje 85 rokov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Legenda z Lúčnice Štefan Nosáľ dnes oslavuje 85 rokov

20. 01. 2012
Bratislava

Umelecký vedúci a choreograf umeleckého súboru Lúčnica Štefan Nosáľ oslavuje 85 narodeniny. Pri tejto príležitosti pripravila Lúčnica program venovaný pod názvom „Lúčnica – môj život“.

Pod názvom Lúčnica – môj život uviedol v stredu večer tento aj vo svete známy slovenský súbor vo veľkej sále bratislavského Istropolisu program, venovaný 85. narodeninám umeleckého šéfa a choreografa Štefana Nosáľa.

V réžii Jána Ďurovčíka, žiaka profesora Nosáľa, sa predstavili tanečný súbor a jeho sólisti, spevácka skupina a orchester Lúčnice. Jednotlivé čísla programu odmenili diváci spontánnym potleskom a záverečným standing ovation, keď sa prišiel poďakovať vďačnému publiku aj jubilant Štefan Nosáľ.

Program bol doplnený videodokrútkami s výpoveďou jubilanta aj gratulantov Emílie Vášáryovej, Kamila Peteraja, Joža Ráža, Jána Ďurovčíka či súčasného riaditeľa Lúčnice Mariána Turnera. Lúčnica uvedie tento program aj v dňoch 19. až 21. januára.

„Lúčnica je môj život, prežil som vyše 60 rokov s týmto kolektívom a mám radosť, že tie naše krásne tradície v takejto javiskovej podobe – myslím si že dobrej – dojímajú ľudí nielen u nás doma, ale aj vo svete. Dajako sme poslúžili tomuto národu. Je to krásne, keď vo svete vstávajú a tlieskajú. To je veľká odmena, vo svete robíme dobré meno,“ povedal Nosáľ.

Na otázku, čo by bola Lúčnica bez profesora Nosáľa, riaditeľ Marián Turner odpovedal: „Myslím si, že by nebola. Profesor Nosáľ dal tú pečať, aj v 85. rokoch stále robí s takýmto elánom a  nadšením. Okrem nekompromisnej profesionality, ktorú v sebe má, je to aj obrovská úcta k tradícii, ku kultúre, k tomu, čo robí, čo neskonale ľúbi. A bez tej lásky by to nemohlo existovať. Lúčnica je synonymum profesor Nosáľ a naopak. Bez toho by sa to nedalo robiť.“

„Pán Nosáľ je pre nás ako druhý otec, pretože každý z nás tanečníkov sme viac v Lúčnici ako doma. Aj sa tak správa, váži si nás, drží si od nás odstup, drží disciplínu,“ dodal sólista tanečnej zložky Michal Dudáš.

Zdroj: hnonline.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Primášov sen

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV