3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Legenda z Lúčnice Štefan Nosáľ dnes oslavuje 85 rokov
Legenda z Lúčnice Štefan Nosáľ dnes oslavuje 85 rokov

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Legenda z Lúčnice Štefan Nosáľ dnes oslavuje 85 rokov

20. 01. 2012
Bratislava

Umelecký vedúci a choreograf umeleckého súboru Lúčnica Štefan Nosáľ oslavuje 85 narodeniny. Pri tejto príležitosti pripravila Lúčnica program venovaný pod názvom „Lúčnica – môj život“.

Pod názvom Lúčnica – môj život uviedol v stredu večer tento aj vo svete známy slovenský súbor vo veľkej sále bratislavského Istropolisu program, venovaný 85. narodeninám umeleckého šéfa a choreografa Štefana Nosáľa.

V réžii Jána Ďurovčíka, žiaka profesora Nosáľa, sa predstavili tanečný súbor a jeho sólisti, spevácka skupina a orchester Lúčnice. Jednotlivé čísla programu odmenili diváci spontánnym potleskom a záverečným standing ovation, keď sa prišiel poďakovať vďačnému publiku aj jubilant Štefan Nosáľ.

Program bol doplnený videodokrútkami s výpoveďou jubilanta aj gratulantov Emílie Vášáryovej, Kamila Peteraja, Joža Ráža, Jána Ďurovčíka či súčasného riaditeľa Lúčnice Mariána Turnera. Lúčnica uvedie tento program aj v dňoch 19. až 21. januára.

„Lúčnica je môj život, prežil som vyše 60 rokov s týmto kolektívom a mám radosť, že tie naše krásne tradície v takejto javiskovej podobe – myslím si že dobrej – dojímajú ľudí nielen u nás doma, ale aj vo svete. Dajako sme poslúžili tomuto národu. Je to krásne, keď vo svete vstávajú a tlieskajú. To je veľká odmena, vo svete robíme dobré meno,“ povedal Nosáľ.

Na otázku, čo by bola Lúčnica bez profesora Nosáľa, riaditeľ Marián Turner odpovedal: „Myslím si, že by nebola. Profesor Nosáľ dal tú pečať, aj v 85. rokoch stále robí s takýmto elánom a  nadšením. Okrem nekompromisnej profesionality, ktorú v sebe má, je to aj obrovská úcta k tradícii, ku kultúre, k tomu, čo robí, čo neskonale ľúbi. A bez tej lásky by to nemohlo existovať. Lúčnica je synonymum profesor Nosáľ a naopak. Bez toho by sa to nedalo robiť.“

„Pán Nosáľ je pre nás ako druhý otec, pretože každý z nás tanečníkov sme viac v Lúčnici ako doma. Aj sa tak správa, váži si nás, drží si od nás odstup, drží disciplínu,“ dodal sólista tanečnej zložky Michal Dudáš.

Zdroj: hnonline.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FUJARISTI

Hej, bodaj skazu vzali - Hrmelo, prselo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV