3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Štvrtý deň: z Margecian do Liptovskej Tepličky
Štvrtý deň: z Margecian do Liptovskej Tepličky

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Štvrtý deň: z Margecian do Liptovskej Tepličky

07. 07. 2008

Reportáže: príprava - štart - pondelok - utorok - streda - štvrtok - piatok - zhrnutie

3.7.2008 - štvrtok:

Vandrovačka - LevočaČas je neúprosný, budíček presný. Osem hodín ráno a my už sedíme v aute smerom do Levoče. Viceprimátor tohto stredovekého kráľovského mesta, PhDr. Ľubomír Vira, ležiaceho v koridore Magna Via, nám oznámil, že darovanú žulovú dlaždicu uložili v turistickom informačnom centre. Veríme, že počet turistov bude vďaka ceste Magna Via stúpať a miestny folklórny súbor Levočan im bude spríjemňovať pobyt v tomto krásnom meste.

Vandrovačka - Spišské PodhradieSpišské Podhradie, mesto spod hrdého Spišského hradu, bez ktorého by Spiš pôsobil, ako jeleň bez parohov, sa nám predstavuje prostredníctvom zástupcu primátora Ing. Štefana Mačugu a turistického informačného centra, v ktorom sa nás víta jeho riaditeľ, ktorý nám sprostredkováva návštevu dominanty Spiša - Vandrovačka - Spišský HradSpišského hradu, kde nás aj sprevádza. Tu sa nám podaril husársky kúsok - ale to už si pozrite na fotkách.

Pred cestou do mesta Vysoké Tatry sme sa museli posilniť a ako sa nakoniec ukázalo, nemohli sme si nájsť snáď lepšie miesto ako Spišský Salaš. Príklad toho ako by mohli aj inde vyzerať služby v tradičnom slovenskom štýle salaša. Čisté obrusy, toalety na úrovni, krásna príroda, doplnkové služby, príjemné prostredie, dobrá obsluha. Hneď sa nám vďaka majiteľovi pánovi Ing. Vandrovačka - Spišský SalašJaroslavovi Štrublíkovi a jeho synovi lepšie cestuje. Na salaši stretávame aj turistov zo Švédska, ktorí veľmi radi privítali naše malé folklórne vystúpenie. Naše Rádio JankoHraško.sk, tak poslalo zvesti o svojom putovaní do ďalšej krajiny vo svete, do Švédska.

Vandrovačka - Vysoké TatryVo Vysokých Tatrách sa nás ujal pán Ján Bendík, vedúci oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry, ktorý nám pripravil príjemné prekvapenie a na stretnutie prizval aj studnicu vedomostí o slovenskej etnografii pána etnografa PhDr. Jána Olejníka, rodáka zo Spišských Vlách, ktorý svoj celý život zasvätil štúdiu slovenských ľudových zvykov a tradícií. Sám už časť trasy Magna Via mapoval vo svojej dizertačnej práci. Tento miliónový osemdesiatdva ročný stále vitálny Človek, autor mnohých publikácií o slovenských zvyklostiach a folklóre sa potešil, že sa konečne našli pokračovatelia, ktorí by mohli opäť prebrať, zdokumentovať a oživiť cestu Magna Via a prepojiť ju s folklórom.

Vandrovačka - Skalnaté PlesoSpoza Lomnického štítu sa valili husté mraky, ale ani to nás neodradilo a rozhodli sme vyvandrovať lanovkou do výšky 1771 na Skalnaté pleso. Tu sa nám podarilo rozšíriť zvesť o Dobrodružnej vandrovačke Janka Hraška po ceste Magna Via do východnej aj do Českej republiky. Počas našej cesty sme odoslali jej myšlienku už do šiestich krajín sveta: Švédska, Poľska, USA, Ukrajinu, Anglicka a Čiech.

Vandrovačka - SvitPred ubytovaním vo večerných hodinách o pól deviatej v Liptovskej Tepličke sa ešte zastavujeme v neďalekom Svite pre nášho moderátora Maroša Lištiaka. A spoločne a za trúbenia klaksónov a vystrčených vlajok, odchádzame k penziónu pod lyžiarskymi vlekmi s názvom Dolina v Liptovskej Tepličke. Ale o tom už v ďalšej reportáži.

Fotografie zo štvrtého dňa vandrovačky nájdete v našej galérii.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Marianna Zelezna

Popid haj, popid haj

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV