3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zhrnutie vandrovačky Janka Hraška (čo asi ešte neviete)
Zhrnutie vandrovačky Janka Hraška (čo asi ešte neviete)

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Zhrnutie vandrovačky Janka Hraška (čo asi ešte neviete)

14. 07. 2008

Alebo "S folklórom od prezidenta k prezidentovi po Magna Via".

Aj tak by sme mohli nazvať našu vandrovačku, ktorá začala a skončila u prezidentov (dvoch). Ale poďme po poriadku.

Celá vandrovačka vznikla veľmi spontánne, v aute, kedy nám napadlo, že sa vyberieme (ľudia z nášho folklórneho rádia) do Východnej, vysielať tento festival naším rádiom pre vás, tak ako minulý rok. Tentokrát sme to však chceli urobiť trochu inak - zaujímavejšie. Jednotliví moderátori mali postupne pristupovať do nejakého veľkého auta, ktoré by cestovalo z Bratislavy tak, aby sme cestovali ako jedna partia a zároveň aby sme si po ceste vybavili naše (pracovné) veci.

Cadillacom za folklóromKeď som začal vybavovať veľké auto, tak som zistil, že tam asi všetci nevôjdeme; nemám ani vodičák skupiny „C". Preto ma potešila hláška môjho kamaráta Vinca „zober si cadillac!" Úprimne, neváhal som ani chvíľu! Kto by aj :). A hneď sme sa dohodli. Takže auto už bolo. Ale čo ďalej? Napriek tomu, že cadillac je veľký, všetci sme sa doň predsa nevošli, preto musíme vymyslieť náhradný program.

Tu mi prišiel na pomoc pán Kerekeš zo SACR, s ktorým už istý čas komunikujeme o prepojení folklóru a cestovného ruchu. Navrhol mi, aby sme sa vybrali po dedinách roka. Tieto dediny sú vyhlasované od roku 2001 každý druhý rok Slovenskou agentúrou životného prostredia. Dediny nato, aby zvíťazili, musia spĺňať okrem iných aj dve kritériá, ktoré sú zaujímavé aj pre nás (rádio). Ide o udržiavanie a rozvoj tradičnej ľudovej kultúry a cestovného ruchu. No aj tieto dediny ešte nestačili, od roku 2001 boli totiž len štyri víťazné (hlavní víťazi). Preto sme hľadali ďalej.

doc. Ing. Jozef Húska, CSc.A vtom prišiel nápad ako hrom od môjho dobrého kamaráta Pištu Bača z Košíc, ktorý mi v jednej našej dlhej konverzácii na chate povedal: „Veď choďte po Magna Via!" Hmm, najprv som nemal šajn, o čom je reč. Tak som Štampochzačal pátrať, až som sa dostal k pánovi Húskovi (bytom, teda usadlosťou v Štampochu pri Banskej Štiavnici). Už dlho som nepočul tak nadšeného človeka, keď som mu navrhol spoluprácu a prezentáciu cesty Magna Via prostredníctvom našej vandrovačky, aby sme tak dopomohli k jej zápisu do zoznamu pamiatok UNESCO. Už bolo „len" otázkou logistiky dať do kopy celú trasu. No napokon sa to podarilo (pozrite výsledok). Po týchto krokoch Štefan Zima - veľký človeknasledovalo stretnutie s pánom Jánom Tazberíkom, Štefanom Zimom a pani Liptákovou (všetci z Nocky), ktorí tento nápad prijali s nadšením. Ostávalo nám už len dať do kopy názov, ľudí, nejaké tie peniaze a najdôležitejšiu vec - čo vlastne na celej tej trase budeme robiť, čo chceme vôbec dosiahnuť a prečo. Preto sme skombinovali možno na prvý pohľad nekombinovateľné; veľké auto + lásku k folklóru + Magna Via + FF Východná 2008 a vzniklo to čo už poznáte = Dobrodružná vandrovačka Janka Hraška do Východnej po Magna Via. Plagát vandrovačka

Názov sme teda mali. Ostávalo nám dať dokopy vandrovníkov a premyslieť obsah. Vzhľadom na dovolenkové obdobie nebolo vôbec ľahké dať v tak krátkej dobe (cca 10 dní) dokopy partiu, ktorá by mohla vypadnúť z práce na celý týždeň. Ale aj to sme napokon zvládli. Po pár telefonátoch (asi 50-tich :) a niekoľkých stretnutiach sme mohli konštatovať, že vyrážame. Členmi vandrovačky sa stali okrem našich moderátorov aj naši partneri z Turistika Online a od tretieho dňa vandrovačky aj zo Združenia Magna Via, a to: Igor Hraško (najstarší a najfolklórnejší), Martin Bega (najmladší a u žien najobľúbenejší), Peťo Tettinger (zvaný „petttinger" a najupísanejší kronikár), Dano a Evelyn Magdinovci (najturistickejší fotografi), Zdenka Srncová Vandrovníci - chýba tu Dano - ten fotil :)(najusmievavejšia - MagnaVia-čka) a ja, Jožo Halcin (najmrzutejší, či najprísnejší Janko Hraško).

Pri tvorbe obsahu nám pomohli všetci partneri. Našou úlohou to bolo „už" len poskladať, a tak vznikla myšlienka „spojenia tradičnej ľudovej kultúry s históriou a cestovným ruchom".

To, ako sa nám podarilo toto spojenie propagovať a prezentovať, si prečítajte v jednotlivých reportážach (pondelok 30.6.2008, utorok 1.7.2008, streda 2.7.2008, štvrtok 3.7.2008, piatok 4.7.2008). Poviem Vám k tomu len toľko, že my sme z toho boli dosť unavení, no spokojní.

A na záver už len niekoľko faktov, ktoré (aspoň pre nás) potvrdzujú, že táto vandrovačka bola neobyčajná a úspešná:

Vandrovnícka štatistika:

Na vandrovačke sme stretli:

 • Prezident Nosáľdvoch prezidentov: začali sme vandrovačku u prezidenta (Slovenskej republiky) Ivana Gašparoviča (pozrite si video) a skončili sme ju u prezidenta (Folklórneho festivalu Východná) Štefana Nosáľa
 • turistov zo 6 krajín sveta: Poľsko, USA, Švédsko, Ukrajina, Anglicko a Čechy - všetko mimo cudzincov na Východnej

Na vandrovačke bolo:

 • najnižšie položené miesto: 162 m.n.m. Semerovo
 • a najvyššie: 1 772 m.n.m. Skalnaté pleso

Navštívili sme:

 • 25 miest a obcí (vrátane Štrbského plesa a Skalnetého plesa)
 • všetky kraje Slovenska - Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky, Žilinsky, Banskobystrický, Prešovský a Košický
 • 3 zo 4-roch (v tom čase; dnes už z 5-tich) pamiatok zapísaných v zozname UNESCO: obec Vlkolínec, mesto Banská Štiavnica, Spišský hrad
 • 2 kultúrne a prírodné pamiatky, ktoré sú navrhnuté na zápis do UNESCO: Levoču - mesto Majstra Pavla a kultúrna krajina Spiša a prírodné rezervácie Vysokých Tatier

Veríme, že raz bude medzi pamiatkami UNECO aj Magna Via.

Počas celej vandrovačky sme prezentovali krásu folklóru krojmi a hrou na rôzne hudobné ľudové nástroje, hlavne na fujare, ktorá získala medzinárodné uznanie, priznávané UNESCOm výnimočným formám ľudových a tradičných vyjadrení.

Počas vandrovačky sme použili:

 • 11 krojov z oblastí: Hlboké (Záhorie), Blatnica (Turiec), Domaniža (Rajecká Dolina), Podpoľanie, z okolia Nitry, Suchá Hora (Goralský) a Margecian (Spiš)
 • 3 drumble, 1 fujaru, 2 koncovky, 2 harmoniky, 2 píšťalky
 • véééľa litrov benzínu
 • a množstvo letákov, plagátov a iných propagačných materiálov nás a našich partnerov

V rámci vandrovačky sme prešli:

 • 1.894 km autom po zemi (+ plus niečo na pešo)
 • 3.682 m vo vzduchu (lanovkou na Skalnaté pleso)
 • a cca 500 m po vode :) (Igor sa člnkoval na Štrbskom plese) + joj, zabudol by som, ešte sme aj plávali o 2 hod. v utotrok ráno v bazéne v Dvoroch nad Žitavou; pozdravujeme majiteľov penziónu Žitava :) + cca 500 m (ale piati :D).

V aute sme strávili spolu 28 hod. za 4 a pol dňa. Uznajte, to už je na slušnú ponorkovú chorobu :).

Počas vandrovačky sme pre vás:

Naše poďakovanie:

Logo vymysleli Milan a IgorNaše poďakovanie a poklona patrí najmä všetkým, ktorých ste nemohli počas celej cesty vidieť, ale pritom tvorili najdôležitejšiu časť tímu. Áno, boli a sú to naši kolegovia, ktorí nám po celý čas robili zálohu. Menovite chcem poďakovať Plagát vandrovačkaMarošovi za vysielanie a super zvučku, ktorou sme prezentovali FF Východná 2008 v každej dedinke ale aj meste - a to dosť nahlas :), našej Ali za prípravu a koordináciu súťaží, ktoré pre vás pripravila a vyhodnocovala - samozrejme aj súťaž o lístky na Východnú je jej zásluhou - ďakujeme, Ľudke za skvelé privítanie v Margecanoch a vysielanie počas vandrovačky spolu s Katkou a Jurešom a našim programátorom a skvelým kamarátom Milanovi a Igorovi, za vymyslenie plagátu, loga rádia a technickej podpory aj počas vandrovačky. 

Ďalšie naše poďakovanie patrí dvom konkrétnym ludom (s veľkým "Ľ") - pánovi Zimovi (servus Števko) a pánovi Kerekešovi - čo-to som o nich už vyššie napísal. Už "len" dodám, že bez ich pričinenia by som tento článok ani nepísal, lebo vandrovačka by nebola.

Tretie poďakovanie patrí všetkým starostom, primátorom, ich zástupcom a spolupracovníkom, ktorí nás VŠADE prijali priam kráľovsky (áno, boli sme týždeň hviezdy :) ) a všetkým ľuďom, ktorých sme na vandrovačke stretli (všetci vás mimochodom dali pozdravovať :).

No a na záver jedno veľké HURÁÁÁ Vincovi (jeho je ten divoch), môjmu starému (iba známosťou) kamarátovi, ktorý nám poskytol to skvelé auto, ktoré sa nedalo nikde a nikým prehliadnuť, a kvôli ktorému som musel neraz odpovedať Vandrovníci a naši partnerina otázku, ako sa máme dobre my, folkloristi. No čo už, máme sa dobre, čo budeme plakať, aj tak nám to nepomôže - pomôže nám len naša vlastná a zodpovedná práca.

Nikto iný za nás náš nádherný folklór nezachráni.

Ďakujeme vám všetkým a na budúci rok sa možno uvidíme na vandrovačke znova.

Toto je naša zvučka na Vandrovačke, ktorú spracoval Maroš. 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Taskovci

Neznáma13

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV