3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Skôr než sa vydáme na cestu: Kto, čo, prečo a ako?
Skôr než sa vydáme na cestu: Kto, čo, prečo a ako?

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Skôr než sa vydáme na cestu: Kto, čo, prečo a ako?

28. 06. 2008

Rádio JankoHraško.skRedakcia JankoHraško.sk prišla s nápadom, ako spojiť to, čo by náš dnešný folklór spájať mal: ľudové tradície, históriu a domáci cestovný ruch.

V spolupráci s našimi partnermi sme sa rozhodli zrealizovať Dobrodružnú vandrovačku Janka Hraška do Východnej po Magna Via, ktorej cieľom je priblížiť vám krásu ľudovej kultúry, prírodného bohatstva našej krajiny a ľudí, ktorí sa snažia tieto klenoty uchovávať a zveľaďovať. Našou snahou je tiež čiastočne zdokumentovať cisársko-kráľovskú historickú poštovú cestu Magna Via, ktorá vznikla v 16. stor. a takto prispieť k jej zápisu do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Dobrodružná vandrovačka Janka Hraška do Východnej po Magna ViaNa cestu sa vydáme 30. júna 2008 po tlačovej konfernecii na NOC-ke a po prijatí u pána prezidenta Slovenskej republiky, aby sme po stovkách kilometrov krížom-krážom Slovenskom 4. júla 2008 dorazili do cieľa, dejiska 54. ročníka MFF Východná 2008. Počas celej cesty ako i priamo z festivalu, ktorý potrvá do 6. júla, sa budeme z vandrovačky hlásiť či už z éteru nášho internetového rádia alebo písaným slovom doplneným o foto a videoreportáže na našej webstránke www.jankohrasko.sk a stránkach našich partnerov.

Trasa vandrovačky:

Trasa bude prvý krát verejne predstavená na tlačovej konferencii v Bratislave, ktorá bude v Národnom osvetovom centre (Nám. SNP 12, Bratislava) 30.6.2008 o 11:00 hod. Pred budovou bude predstavená celá naša posádka. (pre zobrazenie trasy kliknite tu ale až 30.6. po 11:00 hod.)

Súťažte a poďte s nami na Východnú:

Vandrujte spolu s nami (aspoň prostredníctvom nášho webu a rádia) a budete mať možnosť získať veľa zaujímavých cien ako sú aj voľné vstupenky na MFF Východná. Súťažiť budete každý večer od 20:00 do 23:00 hod. v živých vstupoch vandrovníkov.

Magna Via:

Magna Via a Vandrovačka

Rok 2008 je jubilejným rokom pre Magna Via. Uplynulo už vyše 450 rokov od plného fungovania tejto kráľovsko-cisárskej poštovej cesty, ktorú dal vybudovať Ferdinand I. v 16. storočí. Cestovalo sa po nej na kočoch s konským záprahom a prepravovali sa po nej ľudia, poštové zásielky a rôzne správy. Jej bočné cesty a prípojky sa postupne dobudovávali, najmä však v 18. storočí. Veľká cesta - Magna Via je kultúrna historická cesta prechádzajúca 5-timi štátmi: Rakúskom, Slovenskom, Ukrajinou, Maďarskom a Rumunskom.

Na území Slovenska prechádza cez viaceré kraje, regióny, mikroregióny, okresy, mestá a dediny. Z celkovej dĺžky približne 1000 km pripadá polovica na územie Slovenska. Magna Via je najdlhšia a najstaršia zo všetkých a historických trás na Slovensku. Odkaz tejto historickej poštovej cesty má priamu súvislosť so súčasným trendom v cestovnom ruchu, t.j. cestovať cielene za prírodným, historickým a kultúrnym dedičstvom vidieka. V Zozname UNESCO je zapísaných 22 kultúrnych turistických ciest v Európe.

Vandrovníci:

  • Jozef Halcin - vedúci vandrovníkov
  • Igor Hraško - zvukové reportáže, folklórne vystúpenia
  • Martin Bega - obrazové a zvukové reportáže, folklórne vystúpenia
  • Zdenka Srncová - tajomníčka Združenia Magna Via, dokumentácia Magna Via
  • Peter Tettinger - textové reportáže
  • Daniel Magdina - Portál Turistika ONLINE, fotoreportáže
  • Evelyn Magdinová a dcérka (8 r.) - folklórne vystúpenia

Súťaže:

Počas vandrovačky sme pre vás pripravili zaujímavé súťaže, v ktorých budete mať možnosť vyhrať ešte zaujímavejšie ceny, ako napríklad aj voľné vstupenky na MFF Východná, či rôzne CD. Preto neváhajte, počúvajte rádio každý večer od 20:00 do 23.00 hod. a vyhrávajte. Zoznam súťaží: 

Tlačové správy:

Partneri:

Národné osvetové centrumFolklórny festival VýchodnáAutotred, s.r.o. Združenie Magna ViaAutotrend, s.r.o.Slovenská agentúry pre cestovný ruchSAŽP - Centrum starostlivosti o vidiecke životné prostrediePortál Turistika ONLINEFolklórna únia na Slovensku Monada-film

Advokátska kancelária Malata, Pružinský, Hegedűš & partners

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Zemplin Michalovce

Na vinki (rozlucka mladej s kamaratkami - Dvorianky)

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV