3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Skôr než sa vydáme na cestu: Kto, čo, prečo a ako?
Skôr než sa vydáme na cestu: Kto, čo, prečo a ako?

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Skôr než sa vydáme na cestu: Kto, čo, prečo a ako?

28. 06. 2008

Rádio JankoHraško.skRedakcia JankoHraško.sk prišla s nápadom, ako spojiť to, čo by náš dnešný folklór spájať mal: ľudové tradície, históriu a domáci cestovný ruch.

V spolupráci s našimi partnermi sme sa rozhodli zrealizovať Dobrodružnú vandrovačku Janka Hraška do Východnej po Magna Via, ktorej cieľom je priblížiť vám krásu ľudovej kultúry, prírodného bohatstva našej krajiny a ľudí, ktorí sa snažia tieto klenoty uchovávať a zveľaďovať. Našou snahou je tiež čiastočne zdokumentovať cisársko-kráľovskú historickú poštovú cestu Magna Via, ktorá vznikla v 16. stor. a takto prispieť k jej zápisu do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Dobrodružná vandrovačka Janka Hraška do Východnej po Magna ViaNa cestu sa vydáme 30. júna 2008 po tlačovej konfernecii na NOC-ke a po prijatí u pána prezidenta Slovenskej republiky, aby sme po stovkách kilometrov krížom-krážom Slovenskom 4. júla 2008 dorazili do cieľa, dejiska 54. ročníka MFF Východná 2008. Počas celej cesty ako i priamo z festivalu, ktorý potrvá do 6. júla, sa budeme z vandrovačky hlásiť či už z éteru nášho internetového rádia alebo písaným slovom doplneným o foto a videoreportáže na našej webstránke www.jankohrasko.sk a stránkach našich partnerov.

Trasa vandrovačky:

Trasa bude prvý krát verejne predstavená na tlačovej konferencii v Bratislave, ktorá bude v Národnom osvetovom centre (Nám. SNP 12, Bratislava) 30.6.2008 o 11:00 hod. Pred budovou bude predstavená celá naša posádka. (pre zobrazenie trasy kliknite tu ale až 30.6. po 11:00 hod.)

Súťažte a poďte s nami na Východnú:

Vandrujte spolu s nami (aspoň prostredníctvom nášho webu a rádia) a budete mať možnosť získať veľa zaujímavých cien ako sú aj voľné vstupenky na MFF Východná. Súťažiť budete každý večer od 20:00 do 23:00 hod. v živých vstupoch vandrovníkov.

Magna Via:

Magna Via a Vandrovačka

Rok 2008 je jubilejným rokom pre Magna Via. Uplynulo už vyše 450 rokov od plného fungovania tejto kráľovsko-cisárskej poštovej cesty, ktorú dal vybudovať Ferdinand I. v 16. storočí. Cestovalo sa po nej na kočoch s konským záprahom a prepravovali sa po nej ľudia, poštové zásielky a rôzne správy. Jej bočné cesty a prípojky sa postupne dobudovávali, najmä však v 18. storočí. Veľká cesta - Magna Via je kultúrna historická cesta prechádzajúca 5-timi štátmi: Rakúskom, Slovenskom, Ukrajinou, Maďarskom a Rumunskom.

Na území Slovenska prechádza cez viaceré kraje, regióny, mikroregióny, okresy, mestá a dediny. Z celkovej dĺžky približne 1000 km pripadá polovica na územie Slovenska. Magna Via je najdlhšia a najstaršia zo všetkých a historických trás na Slovensku. Odkaz tejto historickej poštovej cesty má priamu súvislosť so súčasným trendom v cestovnom ruchu, t.j. cestovať cielene za prírodným, historickým a kultúrnym dedičstvom vidieka. V Zozname UNESCO je zapísaných 22 kultúrnych turistických ciest v Európe.

Vandrovníci:

  • Jozef Halcin - vedúci vandrovníkov
  • Igor Hraško - zvukové reportáže, folklórne vystúpenia
  • Martin Bega - obrazové a zvukové reportáže, folklórne vystúpenia
  • Zdenka Srncová - tajomníčka Združenia Magna Via, dokumentácia Magna Via
  • Peter Tettinger - textové reportáže
  • Daniel Magdina - Portál Turistika ONLINE, fotoreportáže
  • Evelyn Magdinová a dcérka (8 r.) - folklórne vystúpenia

Súťaže:

Počas vandrovačky sme pre vás pripravili zaujímavé súťaže, v ktorých budete mať možnosť vyhrať ešte zaujímavejšie ceny, ako napríklad aj voľné vstupenky na MFF Východná, či rôzne CD. Preto neváhajte, počúvajte rádio každý večer od 20:00 do 23.00 hod. a vyhrávajte. Zoznam súťaží: 

Tlačové správy:

Partneri:

Národné osvetové centrumFolklórny festival VýchodnáAutotred, s.r.o. Združenie Magna ViaAutotrend, s.r.o.Slovenská agentúry pre cestovný ruchSAŽP - Centrum starostlivosti o vidiecke životné prostrediePortál Turistika ONLINEFolklórna únia na Slovensku Monada-film

Advokátska kancelária Malata, Pružinský, Hegedűš & partners

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

MATUS MITTER

Heligonkarske prekaracky

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV