3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hromnice, sviatok vítania jari
Hromnice, sviatok vítania jari

Ohodnoť článok hráškami


(5/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Hromnice, sviatok vítania jari

02. 02. 2012

Sviatky oslavy prebúdzajúcej sa prírody patria k najstarším kultúrnym prejavom ľudstva a boli najväčšími sviatkami v roku, ktoré ľudia najmä po krutých zimách veľmi očakávali. Kresťanské obrady s ľudovými tradíciami spájalo aj vítania jari.

Prechod medzi zimou a jarou vytyčujú Hromnice, kresťanský sviatok Obetovanie Pána, ktoré pripadajú na 2. februára. V kostoloch sa v tento deň konajú obrady posviacky sviec. Posväteným sviecam"hromničkám" sa pripisovala ochrana pred hromom a bleskom. Na vidieku ich v minulosti zapaľovali počas búrok a dodnes sa používajú pri pohrebných obradoch.

Viete aké povery sa tradujú na hromnice? Aký vplyv na úrodu malo počasie na Hromnice? Netušíte, tak u nás sa to dozviete.

Čítajte ďalej >>>

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

LH KMAF

Hajduk, Redikau sa, Suchon a Drgon

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV