3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Hromnice, sviatok vítania jari
Hromnice, sviatok vítania jari

Ohodnoť článok hráškami


(5/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Hromnice, sviatok vítania jari

02. 02. 2012

Sviatky oslavy prebúdzajúcej sa prírody patria k najstarším kultúrnym prejavom ľudstva a boli najväčšími sviatkami v roku, ktoré ľudia najmä po krutých zimách veľmi očakávali. Kresťanské obrady s ľudovými tradíciami spájalo aj vítania jari.

Prechod medzi zimou a jarou vytyčujú Hromnice, kresťanský sviatok Obetovanie Pána, ktoré pripadajú na 2. februára. V kostoloch sa v tento deň konajú obrady posviacky sviec. Posväteným sviecam"hromničkám" sa pripisovala ochrana pred hromom a bleskom. Na vidieku ich v minulosti zapaľovali počas búrok a dodnes sa používajú pri pohrebných obradoch.

Viete aké povery sa tradujú na hromnice? Aký vplyv na úrodu malo počasie na Hromnice? Netušíte, tak u nás sa to dozviete.

Čítajte ďalej >>>

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Pacerky z Budkovec

Ej, kelos do nas chodzil

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV