3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  39. Goralský karneval v Tatranskej Bukovine
39. Goralský karneval v Tatranskej Bukovine

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

39. Goralský karneval v Tatranskej Bukovine

09. 02. 2012
Tatranská Bukovina, Poľsko

Od stredy do nedele sa v Tatranskej Bukovine koná - už po 39. Goralský karneval na ktorý prišli umelci skoro z celého Poľska.

Udalosť sa začala s tradičným prechodom hudby a návštevníkov cez obec, sprievod, tradične viedol pytač. Potom, v Ľudovom dome riaditeľ GCK Bartłomiej Koszarek, spolu so starostom obce Stanisławem Łukaszczykiem-Kołocem, otvorili prvú výstavu ľudových umelcov, a potom samotný karneval, prostredníctvom ktorého Tatranská Bukovina je vo Federácii Karnevalových Miest tak isto ako Benátky či Rio de Janeiro.

Koszarek dlho vítal hostí. Boli medzi nimi poslancovia z regiónu - Anna Paluch a oblečený v goralskom kroji Andrzej Gut-Mostowy, tatranský starosta Andrzej-Gąsienica-Makowski, riaditeľ Malopoľského kultúrneho centra "Sokol" v Nowym Sączu Antoni Malczak a poľské cyklistické legendy - Czesław Lang a Lech Piasecki. Boli tiež zastúpené, obecné a krajské samosprávy. Zvlášť teplo riaditeľ GCK privítal Adama Sawinę, ktorý urobil prvý Goralský karneval v roku 1973 rovnako Franciszka Chowańca-Suchowiana, spoluautora prvých goralských karnevalov a prvých Sabałowych Bajań.

Neskôr vo svojej reči, samozrejme v dialekte, poslanec Gut-Mostowy zdôrazniť, že turistika v Tatranskej Bukovine nie je "plastová ", ale " goralská , drevená, surová." - A vždy ju takú udržujte- prehovoril k bukovianom. Andrzej Gąsienica-Makowski ubezpečil turistov, že keď sa "napozeraju" na Goralský karneval, to určite sa im bude "lepšie dýchať a vrácať sa späť na tatranskú zem."

Po privítaní a prejavoch začala sa prezentácia účastníkov. Ako prvá sa predstavila miestna goralská kapela, a po niej - tiež miestna - Detská skupina Orlęta, pod vedením Bartłomieja Koszarka a Joanny Stachury, kde sú deti od 3. roku života. Potom prišiel čas na umelcov skoro z celého Poľska. Vo večerných hodinách, hralo Amatérske divadlo im. Józefa Pitoraka dielo "Zatraceniec".

Od štvrtku - súťažná prehliadka, ktorú bude hodnotiť komisia, zložená zo: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Benedykt Kafel - etnograf, Artur Czesak - dialektolog a Stanislaw Węglarz - kultúrny antropológ.

Tohtoročný karneval, ako vždy, bude sprevádzať rad podujatí. Novinkou bude I Zimná Výstava Podhalanskych Ovčiakov, ktorá sa bude konať v sobotu. Vzhľadom na počasie neistý je osud plánovanej na nedeľu Kumoterskiej Gońby na Wierchu Rusińskim.

Zdroj: http://www.nowytarg.sk, foto: Michał Adamowski, Viac fotografi nájdete na tomto odkaze.

Karnevalu sa zúčastnia aj gorali zo Slovenska

V rámci tohto Goralského festivalu na Poľskej strane Tatier sa v piatok v ľudovom dome o 19:00 hod. zúčastnia aj inštrumentalisti na ľudové hudobné nástroje zo Slovenska.

Zhruba v hodinovom programe zameranom na pastiersku kultúru sa predstavia: Trombitáši Štefánikovci z Nimnice, Goralská muzika Zbuje, hráč na gajdy a gajdice Michal Smetanka zo Šariša a Terchovská Muzika Romana Kasáka. Program moderuje Dano Damer z Popradu.

Za informáciu ďakujeme Paľovi Štefánikovi ;)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Rusinske trio

Povava, povava; Nit koho v Sambroni lubiti

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV