3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  39. Goralský karneval v Tatranskej Bukovine
39. Goralský karneval v Tatranskej Bukovine

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

39. Goralský karneval v Tatranskej Bukovine

09. 02. 2012
Tatranská Bukovina, Poľsko

Od stredy do nedele sa v Tatranskej Bukovine koná - už po 39. Goralský karneval na ktorý prišli umelci skoro z celého Poľska.

Udalosť sa začala s tradičným prechodom hudby a návštevníkov cez obec, sprievod, tradične viedol pytač. Potom, v Ľudovom dome riaditeľ GCK Bartłomiej Koszarek, spolu so starostom obce Stanisławem Łukaszczykiem-Kołocem, otvorili prvú výstavu ľudových umelcov, a potom samotný karneval, prostredníctvom ktorého Tatranská Bukovina je vo Federácii Karnevalových Miest tak isto ako Benátky či Rio de Janeiro.

Koszarek dlho vítal hostí. Boli medzi nimi poslancovia z regiónu - Anna Paluch a oblečený v goralskom kroji Andrzej Gut-Mostowy, tatranský starosta Andrzej-Gąsienica-Makowski, riaditeľ Malopoľského kultúrneho centra "Sokol" v Nowym Sączu Antoni Malczak a poľské cyklistické legendy - Czesław Lang a Lech Piasecki. Boli tiež zastúpené, obecné a krajské samosprávy. Zvlášť teplo riaditeľ GCK privítal Adama Sawinę, ktorý urobil prvý Goralský karneval v roku 1973 rovnako Franciszka Chowańca-Suchowiana, spoluautora prvých goralských karnevalov a prvých Sabałowych Bajań.

Neskôr vo svojej reči, samozrejme v dialekte, poslanec Gut-Mostowy zdôrazniť, že turistika v Tatranskej Bukovine nie je "plastová ", ale " goralská , drevená, surová." - A vždy ju takú udržujte- prehovoril k bukovianom. Andrzej Gąsienica-Makowski ubezpečil turistov, že keď sa "napozeraju" na Goralský karneval, to určite sa im bude "lepšie dýchať a vrácať sa späť na tatranskú zem."

Po privítaní a prejavoch začala sa prezentácia účastníkov. Ako prvá sa predstavila miestna goralská kapela, a po niej - tiež miestna - Detská skupina Orlęta, pod vedením Bartłomieja Koszarka a Joanny Stachury, kde sú deti od 3. roku života. Potom prišiel čas na umelcov skoro z celého Poľska. Vo večerných hodinách, hralo Amatérske divadlo im. Józefa Pitoraka dielo "Zatraceniec".

Od štvrtku - súťažná prehliadka, ktorú bude hodnotiť komisia, zložená zo: Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog, Benedykt Kafel - etnograf, Artur Czesak - dialektolog a Stanislaw Węglarz - kultúrny antropológ.

Tohtoročný karneval, ako vždy, bude sprevádzať rad podujatí. Novinkou bude I Zimná Výstava Podhalanskych Ovčiakov, ktorá sa bude konať v sobotu. Vzhľadom na počasie neistý je osud plánovanej na nedeľu Kumoterskiej Gońby na Wierchu Rusińskim.

Zdroj: http://www.nowytarg.sk, foto: Michał Adamowski, Viac fotografi nájdete na tomto odkaze.

Karnevalu sa zúčastnia aj gorali zo Slovenska

V rámci tohto Goralského festivalu na Poľskej strane Tatier sa v piatok v ľudovom dome o 19:00 hod. zúčastnia aj inštrumentalisti na ľudové hudobné nástroje zo Slovenska.

Zhruba v hodinovom programe zameranom na pastiersku kultúru sa predstavia: Trombitáši Štefánikovci z Nimnice, Goralská muzika Zbuje, hráč na gajdy a gajdice Michal Smetanka zo Šariša a Terchovská Muzika Romana Kasáka. Program moderuje Dano Damer z Popradu.

Za informáciu ďakujeme Paľovi Štefánikovi ;)

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FSk Helpan

Ej, husky moje husky, Nieto toho na svete, Oj veď som sa ja vydala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV