3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fašiangy v Dražovciach
Fašiangy v Dražovciach

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Fašiangy v Dražovciach

17. 02. 2012
Dražovce pri Nitre

K fašiangom neodmysliteľné patria maškary a muzika. Viaceré obce si tieto obyčaje zachovávajú dodnes. Tradície sa dodržiavajú aj Dražovciach pri Nitre. Fašiangovníci poobliekaní do masiek sa poslednú fašiangovú nedeľu vydávajú na obchôdzku z domu do domu. Za odmenu dostávajú klobásy, koláče a samozrejme aj vypiť. K typickému pečivu patria smažené šišky a fánky. Vyvrcholením fašiangových sviatkov je posledná muzika spojená s pochovávaním basy.

Je nedeľa popoludnie a hore dedinou putuje fašiangový sprievod. To členovia združenia Tradícia na čele s Mirkou Zaujcovou preoblečení za fašiangové maškary idú po domoch. Všade ich vítajú, niečo vypiť, niečo zajesť, členovia združenia sú trénovaní. Majú medzi sebou aj jedného Bulhara. Medzitým v kultúrnom dome sa všetko pripravuje na veľkú slávnosť. Dušou celého podujatia je Helenka Duchovičová. Poznáme sa dlhé roky, vždy bola taká aktívna. Ešte aj dnes má toľko funkcií, že si to ani nepamätám. Teraz diriguje ženičky, lebo Jednota dôchodcov vyhlásila I. ročník o najlepšie fašiangové koláče. Tento raz sa ešte súťažiť nebude, ale koštovať áno. Tajne som dúfal, že na mňa si spomenú. Nemusel som, Helenka mi to videla napísané na čele. Čochvíľa sa predo mnou objavil košíček so šiškami a fánkami. Aj som sa trochu podelil s mojimi prísediacimi. Veľa toho v košíčku nezostalo.

Sála kultúrneho domu sa zaplnila skoro do posledného miesta. Medzi tým prišli rozjarení fašiangovníci a program mohol začať. Najprv vystúpila Helenka Duchovičová. Hovorila o význame fašiangových slávností, o fašiangových jedlách, hlavne o koláčoch. Vyše 20 gazdiniek sa zapojilo do I. ročníka o najlepší fašiangový koláč. Ešte že nie som v porote, lebo by som udelil 20 prvých miest. Z Helenkinej reči som sa dozvedel, že dnešné podujatie pripravila miestna pobočka JDS, OZ Tradícia a Matica slovenská.

Potom sa už na scéne objavila odpočinutá Tradícia, aby sa prezentovala pásmom žartovných pesničiek. Pesničky boli prevažne z okolia Dražoviec. Žiadne „icom picom.“ Ľuďom sa páčili a páčili sa aj mestskému poslancovi Mariánovi Ivančíkovi. Mirka Zaujcová najprv veľmi pútavo priblížila činnosť združenia, najmä to, že ich všetkých spája láska k ľudovej hudbe a k tomuto regiónu. Došlo i na hosťa z Bulharska Ilju Todorova Iljeva, ktorý momentálne zarába pre svoje deti euráče v Mochovciach.

No a potom to prišlo. Z nenazdania sa rozdžavili vchodové dvere a dovnútra sa vovalil smútočný sprievod. Na čele procesie sa šuchtal krížnik s klobáskami na lafani, za ním dvaja chasníci nesúci basu, za basou duchovný otýc s miništrantom, nasledovali modlenníci, božie bľačadlá a napokon plačky. Sprievod uzatvárala smrtka s kosou. Tak milo sa na mňa pozrela, akoby mi chcela povedať: „Pišta, čo nevidieť, si na rade.“ Volám sa síce inakšie, ale jej výzvu som zobral smrteľne vážne. Doma som si pre istotu skontroloval kostolné šaty, trochu sa mi zbehli, bude ich treba na chrbte nastrihnúť. Ale tento pohreb bol skutočne parádny, radosť umrieť. Čo iné človeku zostáva, veď tam musíme všetci.

Zdroj: www.shsoz.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

DFS Zeleziarik

AudioTrack 42

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV