Na fašiangy, šaľenə dňi, je v dedine veselo. Slovo má hriate, muzika a tanec.
I starí si povolia v tento čas, veď fašiangy sú v Pohorelej tak trošku sviatky. Ba nie troška - celkom! Nikto nepracuje, každý sa chce zabaviť. Celé fašiangy by boli vari pridlhé na pijatyku a veselosť. Nestačil by na ňu azda ani celoročný zárobok. Ale by sme sa rozumeli: Pohorelci myslia fašiangami ostatné fašiangové dni, pondelok a utorok. Vtedy nejde nikto do práce. Kdežeby, však sú fašiangy! - Každý je pekne vyobliekaný ako vo sviatok.
Fašiangi bez graplí ako rubár bez slaniny. Musia byť!... Mať vypráža grapľe a deti žiadostivo čakajú. Treba sa najesť teraz, kým ich je; po fašiangoch nežiadaj od matere - nenapečie! Od včasného pondelkového rána dedina zaváňa sladkou mastnou dobrotou. Poznať, že sú fašiangy.
Mládenci chodia po dedine a spievajú. Dievča vyzerá svojho šuhaja a usiluje sa uchytiť mu klobúk. Parobok sa bráni, ale vari len naoko, keď mu je dievča po vôli, zažartuje, uštipne na líce a tvrdo čaká večer. Klobúk chce dievča naplniť grapľami.
Dievky (kamarátky) sa zídu v jednom dome, donesú múku a vyprážajú. Každá uchytila svojmu milému klobúk, treba ho naplniť. Pred večerom si parobci klobúky vymieňajú: chodia po grapľoch. Dievčence dajú grapľe, parobci peniaze na hriatu a zadovážia muziku. Mladá chasa sa zabáva: spev, tanec, dupot až sa drevenica kýva. Treba sa vyblázniť, lebo po Popolcovej strede sa musia zaobísť bez tanca a spevu. Jedia grapľe, slaninu a klobásu, pijú hriatu a chvíle utekajú v bujnej zábave. A dva dni chytro prejdú ...
Na Popolcovú stredu chodievali ženy z kostola rovno do krčmy. Či sa patrilo, či nie, ale tak bolo. A tu skladali sa (na pálenku) s tafľi, aby vraj mali vysoký ľan. Ktovie, či skákanie a skladanie pomáhalo, ale tak bolo. Daktoré figliarice aj teraz ešte zachovávajú starý zvyk: ústami. Chystajú sa do krčmy, no predsa nejdú. Na veľký ľan sa však skladajú; do krčmy sa síce nepatrí ísť, ale doma - to je už inšie ... (foto - ilustračné)
Gejza Horák: Pohorelá – dedina pod Orlovou (1939-1943)
Zdroj: http://www.pohorela.sk