3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fašiangy v Pohorelej
Fašiangy v Pohorelej

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Fašiangy v Pohorelej

17. 02. 2012
Pohorelá

Na fašiangy, šaľenə dňi, je v dedine veselo. Slovo má hriate, muzika a tanec. 

I starí si povolia v tento čas, veď fašiangy sú v Pohorelej tak trošku sviatky. Ba nie troška - celkom! Nikto nepracuje, každý sa chce zabaviť. Celé fašiangy by boli vari pridlhé na pijatyku a veselosť. Nestačil by na ňu azda ani celoročný zárobok. Ale by sme sa rozumeli: Pohorelci myslia fašiangami ostatné fašiangové dni, pondelok a utorok. Vtedy nejde nikto do práce. Kdežeby, však sú fašiangy! - Každý je pekne vyobliekaný ako vo sviatok.

Fašiangi bez graplí ako rubár bez slaniny. Musia byť!... Mať vypráža grapľe a deti žiadostivo čakajú. Treba sa najesť teraz, kým ich je; po fašiangoch nežiadaj od matere - nenapečie! Od včasného pondelkového rána dedina zaváňa sladkou mastnou dobrotou. Poznať, že sú fašiangy.
Mládenci chodia po dedine a spievajú. Dievča vyzerá svojho šuhaja a usiluje sa uchytiť mu klobúk. Parobok sa bráni, ale vari len naoko, keď mu je dievča po vôli, zažartuje, uštipne na líce a tvrdo čaká večer. Klobúk chce dievča naplniť grapľami.

Dievky (kamarátky) sa zídu v jednom dome, donesú múku a vyprážajú. Každá uchytila svojmu milému klobúk, treba ho naplniť. Pred večerom si parobci klobúky vymieňajú: chodia po grapľoch. Dievčence dajú grapľe, parobci peniaze na hriatu a zadovážia muziku. Mladá chasa sa zabáva: spev, tanec, dupot až sa drevenica kýva. Treba sa vyblázniť, lebo po Popolcovej strede sa musia zaobísť bez tanca a spevu. Jedia grapľe, slaninu a klobásu, pijú hriatu a chvíle utekajú v bujnej zábave. A dva dni chytro prejdú ...

Na Popolcovú stredu chodievali ženy z kostola rovno do krčmy. Či sa patrilo, či nie, ale tak bolo. A tu skladali sa (na pálenku) s tafľi, aby vraj mali vysoký ľan. Ktovie, či skákanie a skladanie pomáhalo, ale tak bolo. Daktoré figliarice aj teraz ešte zachovávajú starý zvyk: ústami. Chystajú sa do krčmy, no predsa nejdú. Na veľký ľan sa však skladajú; do krčmy sa síce nepatrí ísť, ale doma - to je už inšie ... (foto - ilustračné)

Gejza Horák: Pohorelá – dedina pod Orlovou (1939-1943)

Zdroj: http://www.pohorela.sk

 

 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Norika Vančíkova Kapasná

Karičky z Veľkých Zálužíc

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV