3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fašiangy v Liptovských Sliačoch
Fašiangy v Liptovských Sliačoch

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Fašiangy v Liptovských Sliačoch

18. 02. 2012
Liptovské Sliače

Sobota 4. februára 2012 v Sliačoch bola fašiangová.

Tradičnú bursu, tentoraz vo Vyšnom Sliači, zorganizovali Obecný úrad a folklórna skupina Sliačanka, pomohli aj členovia dobrovoľného hasičského zboru. Podujatie začalo krá tko po 13.00 hodine pred reštauráciou Prameň. Po úvodnej piesni „Bože nám pomáhaj tú bursu začínať“, b ursovníci pozvali do tanca aj okolo stojacich divákov. Potom sa fašiangový sprievod pobral do obce.
So sprievodom ľudovej hudby preš iel ulice Bronislavy K ubánkovej, Pod skálím, Hrbky a Vyšniansku. Medzi maskami nechýbala chriapa, ovca, použena – pouchlap, Lucia, chlap v koši, kominár, cigánky a iné masky. Tých, ktorí neodmietli vyzvŕtali bursovníci pri muzike. Podľa tradície niektorí domáci obdarovali bursovníkov slaninou, klobásou, vajíčkami či inými potravinami. Atmosféru fašiangovej soboty dokreslilo aj sneženie a okolitá príroda pod bielou prikrývkou.
Počas dňa bol i na dvore za Prameňom otvorené dva šenky, kde ponúkali občerstvenie. Domáci aj hostia sa mohli zohriať pri te plom čaji a varenom vínku, či ochutnať rôzne zabíjačkové špeciality, guláš i sliačanské krapne. 
Záver fašiangovej soboty bol v reštauračnom zariadení Prameň, kde sa tancovalo a spievalo pri ľudovej muzike i  pri reprodukovanej hudbe.
 
Autorka: Alena Balážecová, obecný úrad Liptovské Sliače

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Hrochotan

Vrchovsky spev a ludova hudba

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV