3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Fašiangová veselica v Cabaj-Čápore
Fašiangová veselica v Cabaj-Čápore

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Fašiangová veselica v Cabaj-Čápore

19. 02. 2012
Cabaj-Čápor

Fašiangy sú poznamenané najveselšími zvykmi počas roka. Časovo sú vymedzené od Troch kráľov po Popolcovú stredu, kedy začína štyridsaťdňový pôst. V kalendári tvoria fašiangy prechod medzi zimnými a jarnými obyčajmi. Už naši predkovia spevom a tancom odprevádzali studené obdobie a tešili sa na príchod teplejších dní. Názov fašiangy má nemecký pôvod, Česi si pôvodný termín „masopust“ ponechali.

Pracovníčka Obecného úradu v Cabaj-Čápore Božena Hrnková nie je v organizovaní kultúrnych podujatí žiadny nováčik. Význam a poslanie fašiangov ovláda dokonale. Preto sa bez obáv púšťa aj do náročnejších projektov. Má podporu starostu Ing. Jozefa Ligača, sú tu dve spevácke skupiny NÁDEJ a ÚSMEV. Práve na nich postavila scenár tohtoročnej fašiangovej veselice doplnený NEVÄDZOU z Nitry. Čerešničkou na torte sa stala súťaž o „Najchutnejšiu fašiangovú dobrotu.“ Išlo predovšetkým o šišky a fánky.

V sobotu navečer kultúrny dom v Čápore praskal vo švíkoch. Ako prvá sa predstavila domáca spevácka skupina ÚSMEV pod vedením svojej „poštárky“ Aleny Kováčovej. Prifrčali na scénu v kovbojských oblekoch, vo folkovom štýle predviedli niekoľko hudobných paródií na americký western. Pravdaže, chýbať nemohli ani narážky ľudské neduhy počas fašiangových osláv.

So zaujímavým projektom prišla ďalšia domáca skupina NÁDEJ. V scénke prepletenej vtipnými replikami slávila úspech predstavením typickej zimnej „drápačky.“ Pri driapaní peria príde v rečiach na pretras celá dedina. Monológy a dialógy plné jemnej erotiky a alkoholických zážitkov publikum nadmieru pobavili.

O udržanie dobrej nálady sa postarala seniorská skupina NEVÄDZA z Nitry so svojou šéfkou Miroslavou Zaujcovou. Predstavila sa pásmom vtipných fašiangových pesničiek, kombinovaných tancom a poetickým slovom. Úsmevnú báseň „Pochovali basu“ od Jozefa Žigraiho veľmi sugestívne predniesla Helena Vidanová. Obaja sú aktívnymi členmi skupiny NEVÄDZA.

Súťaž o „Najchutnejšiu fašiangovú dobrotu“ mala dve kategórie. Najlepšie šišky napiekli Jana Vachulíková, Júlia Malinová a Alena Kováčová. O víťazstvo v kategórii pečenia fánok sa podelili Ľudmila Danková, Helena Núdzna a Iveta Ballayová. Zvláštne ocenenie starostu obce získala Jitka Beňáková za výrobu špeciálnych slaných šišiek.

Vrchol fašiangovej veselice predstavovalo „Pochovávanie basy.“ Na túto náročnú úlohu sa podujala spevácka skupina NÁDEJ na čele so svojím predníkom Milanom Zemančíkom. Litre sĺz na scéne, kilá smiechu v hľadisku. Takmer profesionálne výkony účinkujúcich. Basu pochovali so všetkými poctami, aby ju mohli po štyridsiatich dňoch pôstu opäť vykopať. Basa umrela, ale veselica pokračovala do neskorých nočných hodín. Ľudia sa bavili náramne. Všetko bolo perfektne zorganizované, čo prítomní náležite ocenili. Ak niekto klábosí o pretrvávajúcej kríze v spoločenských vzťahoch, určite sa to netýka Cabaj-Čápora. Tam totiž takýto problém nepoznajú. Neveríte? Príďte a uvidíte.

-ok-

Zdroj: www.shsoz.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Jadlovec Margecany

Ej, ach pantlicky mojo

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV