3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  25. Gajdošské fašiangy
25. Gajdošské fašiangy

Ohodnoť článok hráškami


(0/10 hráškov, hlasovali 0 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

25. Gajdošské fašiangy

24. 02. 2012
Malá Lehota

Malá Lehota 17.2.2012 – v piatok sa od 18.00 hod. svojimi programovými výstupmi prezentovali gajdoši a gajdošské hudby v kultúrnom dome na podujatí 25. Gajdošské fašiangy. V oblasti Pohronského Inovca je gajdošská tradícia veľmi dlhá. Stretnutie folkloristov zorganizovala obec v spolupráci s Cechom slovenských gajdošov a BBSK – Pohronským osvetovým strediskom v Žiari nad Hronom. Podujatie splnilo svoje poslanie zachovávať tradície a ukázať, ako sa kedysi ľudia zabávali. Svojím zameraním ide o jedinečné podujatie na Slovensku a dvadsaťpäť ročná tradícia svedčí o záujme a význame podujatia.

V kultúrnom dome bolo opäť po roku plno radosti a veselosti. Programom sprevádzali prof. Bernard Garaj spolu s Drahošom Dalošom, ktorí sa zapojili do programu i ako účinkujúci. Svoj talent, zručnosti a interpretačné schopnosti predstavili desiatky účinkujúcich, či už ako jednotlivci, skupiny, alebo huky. Okrem slovenských gajdošov a gajdošských hudieb sa predstavili i hostia napríklad z Maďarska, Polska, Čiech ale aj gajdošská hudba Rame z Minska v Bielorusku. Hosťujúcimi súbormi 25. Gajdošských fašiangov boli Ponitran a Urpín z Banskej Bystrice, ktorí taktiež nemalou mierou prispeli k výbornej nálade a atmosfére. Diváci ohodnotili viac ako trojhodinový program veľmi pozitívne a ich potlesk bol najlepšou vizitkou pre účinkujúcich i organizátorov.

Sprievodnými podujatiami, ktoré prebiehali počas celého týždňa boli napríklad i výchovné koncerty v Banskej Štiavnici a v Žiari nad Hronom pre deti základných a materských škôl. Fašiangová paráda, vyhodnotenie fašiangových masiek. Výtvarná súťaž pre deti, Maľované fašiangy, do ktorej sa zapojili deti z celého regiónu. Detské gajdošské fašiangy, koncerty gajdošov pre deti. Fašiangová zábava v kultúrnom dome. Zasadnutie Cechu slovenských gajdošov. V nedeľu dopoludnia sa odslúžila Svätá omša za nositeľov tradícií s gajdošmi v Rím. kat. kostole Panny Márie Matky Cirkvy v Malej Lehote.

Autor: Miroslav Filus

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Sumiacan

Buli sme na priadkach

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV