3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Jak nás ve Vajnoroch matere učili viprávjat
Jak nás ve Vajnoroch matere učili viprávjat

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Renáta Hrašková (krsna)

krsna Som tá, ktorej prebehnú zimomriavky pri tónoch fujary, ktorej stečie slza pri štátnej hymne a ktorej sa srdco rozbúcha, keď sa ukážu tatranské štíty.

Jak nás ve Vajnoroch matere učili viprávjat

29. 03. 2012
Vajnory

Určite všetci ste už stihli zaregistrovať, že náš folklórny portál spolu s rádiom oslavujú tento rok už svoje piate narodeniny. Aké by to však boli narodeniny bez darčekov. Jedným z narodeninových darčekov, ktorý sme pre nás, ale aj pre seba samých pripravili, sú "Vajnorské poviedky". Od 1. apríla máte možnosť si vypočuť v origináli, "jak nás ve Vajnoroch matere učili viprávjat" a aby ste z toho mali ten pravý pôžitok, exkluzívne pre JankoHrasko.sk tieto príhody narozprávala teta Lojzka Hrabáková. Poďte teraz s nami na kratučkú návštevu k Hrabákovcom ...

"Ná, poďte doňútra, nech sa páči...a kerá vi ste? Vňučka Mili Kadnárki??!! Šak to biua kamarátka!!! A Jožo Zeman Špicl bil váš dzedo..." a to som spozornela prvýkrát, lebo meno Špicl som v spojitosti s mojou rodinou ešče nečua. Ale aby aj vám to bolo jasné: z celého Slovenska sa priezvisko Zeman najviac vyskytuje práve vo Vajnoroch a aby sa jednotliví Zemani odlíšili, dávali si rôzne prezývky. A môj dedo bol „Špicl", ale nepýtajte sa ma , prečo to tak bolo. Nad tým  teraz môžeme len špekulovať. Zato ujo Hrabák mi objasnil mnohé ďalšie veci. Ak je vám meno Hrabák povedomé, ste na správnej stope! Pamätáte, jak nás učili matere viprávjat?? Nuž tak autorom týchto textov je práve Bohumil Hrabák, vrstovník a spolužiak môjho deda. A ako sa stalo, že sa začal aktívne zaujímať o vajnorské nárečie? V podstate je to veľmi jednoduché - ako vždy. Je to rodený Vajnorák - narodil sa v dome hneď vedľa fary, chodil tu do školy a žije tu celý svoj život. Takže čo viac treba? Len toho času...a tak, keď odišiel na zaslúžený odpočinok a začal chodiť do Klubu dôchodcov, z rozprávania tamojších členov si robil poznámky a zrazu ejhľa! Vznikol "Diferenčný slovník nárečia slovenského vajnorského" /VEDA, vydav. SAV, Bratislava 2002/. A aj keď sú jeho poznámky heslovité, lebo zachycujú iba pointu z rečí jeho vrstovníkov a dôležité výrazy, tak doma si ujo Hrabák svoje „heslá" rozpíše, lebo chce vykresliť jednotlivé postavy a život vo Vajnoroch tak, aby to malo dáky význam aj pre iných,  napr. pre nás, čitateľov. "Zakát čovjek žije, sa zabáva ... ket to ja nenapíšem, tak gdo?" A preto si aj vy potom môžete prečítať, jak to chodilo u nás ve Vajnoroch, ket ešče naše babki viprávjali, jak ich jejich matere učili, lebo aj fčil sa ešče tetki v kostele tak viprávjajú, ale muadší už ne. Tak sme len sedeli a rozprávali sa, lebo veď  aj ja som strávila vo Vajnoroch svoje detstvo a dospievanie a preto bolo pre mňa potešením počuť, ako to tu vyzeralo kedysi dávno pred mojim narodením ... a priznám sa, chvíľami som ani nedýchala! Človek ani nepotrebuje fotografie, lebo rozprávanie uja Hrabáka a jeho manželky je tak farbisté, že vám pred očami ožívajú nielen jednotlivé postavy tunajšieho života, ale si viete živo predstaviť aj miesta, ktoré  časom pomenili svoju tvár. Každé miesto na zemi má svoje príbehy, na základe ktorých by sa dali písať hotové romány. Len si tie príbehy musia vždy počkať na vhodného rozprávača, ktorý by ich vypovedal celému svetu.

Tie vajnorské príbehy si svojho rozprávača, chválabohu, našli. A mohli by to byť kľudne aj vaše príhody. Poďte teda s nami na náščivu do minulosci, milí naši poslucháči a vypočujte si vždy v nedeľu na poludnie rozprávanie tety Lojzky.

Príjemnú zábavu a všetko najlepšie k narodeninám želá redakcia JankoHrasko.sk.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Raslavican Raslavice

Co se stalo raslavickim betarom

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV