3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Pred 95 rokmi sa narodila Janka Guzová, náš slovenský slávik
Pred 95 rokmi sa narodila Janka Guzová, náš slovenský slávik

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Jozef Halcin (:) Jožo)

:) Jožo Projekt JankoHrasko.sk pre mňa predstavuje spôsob ako vyjadriť úctu a obdiv tým, ktorí stáročia tvorili a tvoria skutočné hodnoty nášho národa. Práve preto milujem folklór a projekt JankoHrasko.sk. Folklór mi doslova chutí.

Pred 95 rokmi sa narodila Janka Guzová, náš slovenský slávik

04. 04. 2012
Žakarovce

Dnes (4.4.2012) je to presne 95 rokov od narodenia slovenského slávika, takto totiž prezývali populárnu speváčku ľudových piesní Janku Guzovú-Beckovú.

Janka Guzová, vychýrená speváčka ľudových piesní na Slovensku, ale aj v zahraničí sa narodila 4. 4. 1917 v Žobci Žakarovce na Spišši. Narodila sa v chudobnej rodine baníka ako šštvrté dieťa zo siedmich. Malá Janka vyrastala v rýdzo slovenskej dedinke, kde zneli krásne ľudové piesne, ktoré si tuž v detstve zamilovala. Piesne počúvala aj doma od otca, ktorý mal pekný hlas a všštepoval jej lásku k ľudu a k ľudovej piesni, a od starej mamy z matkinej strany, ktorá bola vychýrenou speváčkou a plačkou na pohreboch. Janka tiežž rada spievala, rada recitovala a hrávala ochotnícke divadlo.

Po absolvovaní učiteľských ústavov v Levoči a v Spišskej Novej Vsi (1937 – 1941) pôsobila ako učiteľka na ľudových šškolách v Kľuknave, Drienove, Krásnej nad Hornádom a v Košiciach a všade na svojich pôsobiskách spolu s demi zbierala a zapisovala piesne, typické pre tú-ktorú lokalitu. Neskôr sa tejto činnosti venovala aj ako pracovníčka rozhlasu a zozbierala asi 900 piesní z oblasti Spišša, Šariša a Zemplína, z ktorých mnohé naspievala a asi 150 vydala (s Pavlom Tonkovičom a Jankom Matuškom) v spevníkoch Spevy nášho ľudu a Janka Guzová spieva (1951).

V apríli 1969 len s dvoma kuframi najnutnejších osobných vecí a umeleckých nahrávok emigrovala s rodinou do Rakúska a následne do USA.

Svoj neľahký život, popretkávaný mnohými úspechmi, ale aj problémamy, ktoré jej robili jej neprajníci vyhasol po dlhej a ťažkej chorobe dňa 20. 2. 1993. Jej túžžba vrátiť sa na Slovensko sa naplnila ažž posmrtne, keď bola urna s jej popolom prevezená z New Yorku do Martina a uložená na Národnom cintoríne. Na jej počesť sa na Slovensku koná súťaž mladých interpretov ľudovej piesne o Cenu Janky Guzovej a v rodných Žakarovciach folklórny festival Dni Janky Guzovej.

Viac sa dozviete na tomto odkaze.

Zdroj: Mgr. Anna ŠŠourková a Lexikón slovenských žien. Martin : SNK, 2003, s. 75

Foto: www.slovak.com

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Sarisan Presov

Opadalo lista

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV