3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Veľkonočný pondelok
Veľkonočný pondelok

Ohodnoť článok hráškami


(9.25/10 hráškov, hlasovali 4 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Veľkonočný pondelok

08. 04. 2012
Krompachy

Podoba v akej poznáme kupáčky v súčastnosti, je už značne zjednodušená, no ešte v prvej polovici minulého storočia boli v jednotlivých oblastiach badateľné rozdiely. Pondelok ráno a dopoludnie bolo vyhradené menším chlapcom, ktorí všetky dievky v dome, ale aj gazdinu najprv obliali, potom šibali, odriekajúc rôzne veršovanky. Chlapci dostali koláč alebo vajíčko a k tomu drobný peniaz.

Na Myjave chlapci v pondelok šibali dievčatá korbačom upleteným z ôsmich vŕbových prútov. Na druhý deň dievčatá oblievali chlapcov. Po druhej svetovej vojne sa zaužíval zvyk, že keď mládenec po zábave odprevadil svoje dievča domov, ono ho obdarovalo kraslicami a vyšívanou šatôčkou. V oblasti Šariša sa olievalo, mládenci chodili po dedine a keď prišli k domu, kde bola dievka sa spýtali: "Gazdo a gazdiňo naša, či nam dovoľice i u vas svoju parobsku povinnosc splňic a vašo dzivky pooľivac, žeby buľi šumne červene i vo vašim dome, jak toto jablučko na strome?" Odpoveď gazdu: "Dovoľime, dovoľime, aľe mušice ich pohľedac." Mládenci išli pohľadať dievky do komory, do stodoly, či na povalu a vedrom studenej vody ich poriadne pooblievali, nakoniec ešte symbolicky so slovami: "Na Haničko vodičky, na tvojo ručičky, na te tvoje ľička, budzeš šumňučička." Na Spiši mládenci v pondelok kúpali dievky a ony im večer priniesli do kudzeľnej chyži peniaze a pohostenie.

Dnes dievčatá očakávajú kúpačov doma a neschovávajú sa ako prv, keď museli počítať s prúdmi studenej vody. No stane sa, že sa v tomto ohľade prepočítajú, keď idú oblievači podľa starých zvykov.  

Zdroj: Zvyky a tradície na Slovensku

Foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Ludova hudba Alexandra Daska a Lubomír Lorincik

Ked som sa ja od Poltara

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV