3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Čistenie studničiek
Čistenie studničiek

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Čistenie studničiek

13. 04. 2012

„Dobrá studňa v suchu vodu dáva, dobrý priateľ v núdzi sa poznáva“.

Jar bola obdobím zaujímavých zvykov, ku ktorým patrilo aj zobúdzanie prírody. Okrem veľkonočných sviatkov, sa príchod jari spája aj s pochovávaním Moreny a s čistením studničiek a prameňov, ktoré hlavne po zime bývajú často zanesené lístím a znečistené.

Už naši predkovia vedeli, že voda je nenahraditeľnou surovinou a tak sa k nej aj správali. Voda zo studničiek na okrajoch lúk a v lesoch im dodávala osvieženie a zaháňala smäd počas horúcich letných dní pri ťažkých prácach na poli. Čistenie studničiek najmä v jarnom období  preto neodmysliteľne patrilo ku kolobehu ich života. Je potrebné, aby sme aj v dnešných časoch dodržiavali túto starú tradíciu. Jarné čistenie studničiek bolo povinnosťou mládencov a prejavom úcty k životodarnej vode. Na celom Slovensku bola rozšírená predstava, že kto vyčistí na jar niekoľko studničiek, aspoň sedem v chotári, bude celý rok zdravý, nebude trpieť bolesťami hlavy a budú mu odpustené hriechy. Vraj, studnička, ktorú vyčistí vdova, nikdy nevyschne, tak ako nevyschnú jej oči od sĺz.

Zvyky na Slovensku majú svoje špecifiká podľa jednotlivých oblastí a období. Niektoré z nich sa zachovali dodnes a len málo kde sa si ľudia pamätajú na čistenie studničiek. Je len na nás, aby tieto zvyky a tradície nezanikli.

Udržiavate tieto zvyky aj Vy? Napíšte nám o tom. Zaujímavé príspevky a nápady ohodnotíme ;).

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Chodieval by som k vám

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV