3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Turecku milujú náš folklór aj vďaka rozmarijčátám
V Turecku  milujú náš folklór aj vďaka rozmarijčátám

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Turecku milujú náš folklór aj vďaka rozmarijčátám

30. 04. 2012
Turecko, Sindirgi

DFS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC centre voľného času v Prešove, sa vrátil 26. 4. 2012 z detského medzinárodného festivalu  z Turecka, z  mesta Sindirgi.  V tomto meste 45 členný reprezentačný tým, predviedol svoje umenie  regiónu Šariš spolu s 4 súbormi z Bosny a Hercegoviny, Cypru, Poľska a Bulharska.

Súbor Rozmarija navštívil Turecko s deťmi už po tretí  krát. Prvou skúsenosťou bol nádherný Istanbul a teraz si to prešovčania vyskúšali trošku južnejšie.

Opäť boli deti  ubytované po rodinách a tak mohli spoznávať na vlastnej koži ako chutí turecký život, jedlo a aký sú turecký rodičia na juhu. Jedna rodinka z Istanbulu z minulého roka dokonca prešla 500 km, aby znova videla svoje slovenské deti.

Turecko je nádherná krajina, plná priateľských ľudí, s neuveriteľnou scenériou prírodných krás. Je plné kontrastov a ukážkou neuveriteľného spolužitia starého a nového spôsobu života s neuveriteľnou symbiózou s prírodou. Na pastvinách pastieri pasú stáda oviec, kôz a kráv. No ulici sú všade prítomné psi a mačky. Chlapi sedia pred malými obchodíkmi, či napájadlami pri šálke výborného tureckého čaju – pohoda, klídek, tabáček. Ženy, niektoré zahalené do krásnych tureckých šatiek, dlhých sukní či špeciálnych nohavíc, niektoré v modernom euro – odeve, predávajú svoje výrobky kde tu, alebo pradú koberce.

Na druhej strane na samom vrcholku najvyššieho kopca stojí oáza elegantného moderného Thermal hotela s vonkajším a vnútorným bazénom, vírivkou, saunou, masážnym strojom a  masérom, s termálnou vodou, ktorá Vám tečie s vodovodných kohútikov a v ktorej sa každý deň môžete osprchovať. A to všetko je obklopené vodopádmi  vytriskujúcimi zo zalesnených skál.

V domácnostiach šijací stroj z prvej polovici 20. storočia. Niekde sa decka umývali len s džbánom vody, niekde mali sprchu zabudovanú v stene s tureckými toaletami v jednej miestnosti. Kontrastne k tomu, v meste je krásna čistá ružová  nemocnica, najmodernejšie vybavená, ktorú bohužiaľ jedno rozmarijčatko muselo vyskúšať pre úraz pri bazéne. A tak sme videli ako je možné za 10 minút dostať  výsledky  snímkov, krvi a iných bio testov a to,  zadarmo.

A do toho náš temperamentný folklór, so špeciálnou rozmarijskou divadelnou dramaturgiou a talianskou povahou rozmarijčát, ktorých si zaľúbili všetci turecký súrodenci, pracovníci hotela, prezident festivalu, primátor 13 000 tisícového mestečka aj zahraničný účastníci festivalu.

Aj keď sa 2 chlapci po ceste v Bulharsku stratili, úspešne sme ich našli a dúfame, že sme tam urobili dobrý dojem, keďže sme dostali znova ponuku prísť do Sindirgi v septembri, do Bosny v júni a na Cyprus v auguste.

Turci sú hrdí na svoju krajinu, a my sme radi, že sme mali možnosť v tomto roku, kedy súbor oslavuje 20. výročie svojej existencie,  pocítiť tieto silné emócie.

Autorka: Mgr. Dana Kovalčiková

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Track

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV