3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Turecku milujú náš folklór aj vďaka rozmarijčátám
V Turecku  milujú náš folklór aj vďaka rozmarijčátám

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Turecku milujú náš folklór aj vďaka rozmarijčátám

30. 04. 2012
Turecko, Sindirgi

DFS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC centre voľného času v Prešove, sa vrátil 26. 4. 2012 z detského medzinárodného festivalu  z Turecka, z  mesta Sindirgi.  V tomto meste 45 členný reprezentačný tým, predviedol svoje umenie  regiónu Šariš spolu s 4 súbormi z Bosny a Hercegoviny, Cypru, Poľska a Bulharska.

Súbor Rozmarija navštívil Turecko s deťmi už po tretí  krát. Prvou skúsenosťou bol nádherný Istanbul a teraz si to prešovčania vyskúšali trošku južnejšie.

Opäť boli deti  ubytované po rodinách a tak mohli spoznávať na vlastnej koži ako chutí turecký život, jedlo a aký sú turecký rodičia na juhu. Jedna rodinka z Istanbulu z minulého roka dokonca prešla 500 km, aby znova videla svoje slovenské deti.

Turecko je nádherná krajina, plná priateľských ľudí, s neuveriteľnou scenériou prírodných krás. Je plné kontrastov a ukážkou neuveriteľného spolužitia starého a nového spôsobu života s neuveriteľnou symbiózou s prírodou. Na pastvinách pastieri pasú stáda oviec, kôz a kráv. No ulici sú všade prítomné psi a mačky. Chlapi sedia pred malými obchodíkmi, či napájadlami pri šálke výborného tureckého čaju – pohoda, klídek, tabáček. Ženy, niektoré zahalené do krásnych tureckých šatiek, dlhých sukní či špeciálnych nohavíc, niektoré v modernom euro – odeve, predávajú svoje výrobky kde tu, alebo pradú koberce.

Na druhej strane na samom vrcholku najvyššieho kopca stojí oáza elegantného moderného Thermal hotela s vonkajším a vnútorným bazénom, vírivkou, saunou, masážnym strojom a  masérom, s termálnou vodou, ktorá Vám tečie s vodovodných kohútikov a v ktorej sa každý deň môžete osprchovať. A to všetko je obklopené vodopádmi  vytriskujúcimi zo zalesnených skál.

V domácnostiach šijací stroj z prvej polovici 20. storočia. Niekde sa decka umývali len s džbánom vody, niekde mali sprchu zabudovanú v stene s tureckými toaletami v jednej miestnosti. Kontrastne k tomu, v meste je krásna čistá ružová  nemocnica, najmodernejšie vybavená, ktorú bohužiaľ jedno rozmarijčatko muselo vyskúšať pre úraz pri bazéne. A tak sme videli ako je možné za 10 minút dostať  výsledky  snímkov, krvi a iných bio testov a to,  zadarmo.

A do toho náš temperamentný folklór, so špeciálnou rozmarijskou divadelnou dramaturgiou a talianskou povahou rozmarijčát, ktorých si zaľúbili všetci turecký súrodenci, pracovníci hotela, prezident festivalu, primátor 13 000 tisícového mestečka aj zahraničný účastníci festivalu.

Aj keď sa 2 chlapci po ceste v Bulharsku stratili, úspešne sme ich našli a dúfame, že sme tam urobili dobrý dojem, keďže sme dostali znova ponuku prísť do Sindirgi v septembri, do Bosny v júni a na Cyprus v auguste.

Turci sú hrdí na svoju krajinu, a my sme radi, že sme mali možnosť v tomto roku, kedy súbor oslavuje 20. výročie svojej existencie,  pocítiť tieto silné emócie.

Autorka: Mgr. Dana Kovalčiková

Súvisiace odkazy:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Partizan Slovenska Lupca

Gemerské spevy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV