3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Zelený máj v Scale
Zelený máj v Scale

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Eva Hrabková (Evka)

Evka ľúbim slovenské ľudové piesne

Zelený máj v Scale

08. 05. 2012
Prešov, Kino SCALA

Dňa 4.5.2012 sa v prešovskom kine SCALA konalo očakávané podujatie Zelený máj, detského spevácko-dramatického súboru Srdiečko a Folklórneho súbnoru Karpaťanin. Pre divákov a fanúšikov folklóru bol tento prenádherný večer, príjemným spestrením aj balzamom na dušu a optimistickým záverom pracovného týždňa.

Po úvodnom poetickom slove a navodením májovej atmosféry, nasledovalo vystúpenie detičiek z DFS Srdiečko. Tieto deti – srdiečka nám skôr narodeným, privodili príjemné spomienky na naše detstvo, hry na lúkach a pletenie venčekov z púpav. Krásne to časy. Staršie dievky spievali a hrali sa v choro vody. Tešili sa po dlhej zime zo slniečka.

V podaní FS Karpaťanin sme zažili atmosféru, na akú sa nezabúda. Vtiahli nás do deja májovej veselice aj svadby. Predviedli nám Jarabinskú krucenu. Ako by som charakterizovala túto veselú chasu? Pri pohľade na celok, vnímam len pestrú zmes hudby, farieb a rytmov. No, ak sa pozriete do žiarivých očí a úprimného, radostného úsmevu členov súboru, je vám jasné, že to robia pre obyčajné ľudské šťastie. Pre diváka aj pre seba.

Pre dnešné deti je telesná výchova najmenej obľúbený predmet. Ak sa predsa rozhodnú pestovať si postavu, tak idú do fitka. Dvíhajú bezmyšlienkovito činky alebo behajú po bežiacom páse. No, nemajú tú šťastnú iskru v oku a šťastný nefalšovaný úsmev, čo majú chlapi a ženy z Karpaťaninu. Tanečné vystúpenia oboch súborov sa prelínali s jemnými melódiami tria Svitkových. Mama a jej dve dcérky spievajú úžasným trojhlasom. Človek sa neubráni zimomriavkam z krásneho a hlbokého zážitku.

Mladí folkloristi nás vtiahli do deja povesti o karpatskom zbojníkovi Dovbušovi. Tento zbojca – zvodca, ukradol nevestu ženíchovi priamo zo svadobného sprievodu. Spupný zbojník hodil pod nohy nešťastného mládenca mešec dukátov, len aby ho ešte väčšmi ponížil. No škaredo na svoju nenásytnosť doplatil. Kým chodil len po zbojníckych chodníčkoch, tak sa mu dobre vodilo. Zašiel však priďaleko. Nešťastný mládenec, hnaný svojou žiarlivosťou, Dovbuša našiel a zastrelil. Nazrieť do zbojníckej histórie Východného Slovenska nám umožnila, autorka a režisérka scénky, pani PaedDr. I. Svitková.

Karpaťanin má v deťoch zo Spevácko-dramatického súboru Srdiečko šikovných nasledovníkov. Štafetu kultúrneho dedičst va, prijatú od svojich predkov, ponesú dôstojne ďalej do budúcnosti. Tak sa nikdy nestratia prekrásne piesne, tance a obrazy života nášho ľudu. Dní všedných aj sviatočných.

Autorka: Eva Hrabková

Foto: www.pkopresov.sk

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vršatec

Chodieval by som k vám

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV