3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Primášove srdce v Turčianskej záhradke
Primášove srdce v Turčianskej záhradke

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Primášove srdce v Turčianskej záhradke

13. 05. 2012
Martin, Slovenské národné múzeum

Bolo to vo štvrtok na obed, keď som si tak listoval v novinách a zbadal som, že už je to rok od nešťastnej udalosti, ktorá sa tu v Turci prihodila.  Presne pred rokom sme prišli o velikána ľudovej hudby a hlavne o veľkého človeka Ing. Dušana „Duška“ Tumu. Možno, že to bola zhoda náhod, ale práve v tej chvíli mi zvoní telefón a kamarát sa ma pýta, či idem na koncert. Bol som celkom prekvapený o čom hovorí a nakoniec vysvitlo, že na spomienkový koncert. Pravdupovediac som v tej chvíli ešte nevedel, či budem doma v Martine. Ale keďže píšem tento článok, tak som doma asi bol.

Dnes sa o 15:00 konal koncert pod názvom Primášove srdce v Turčianskej záhradke. Musím povedať, že som zažil veľa koncertov, ale tento mal nádych niečoho špeciálneho. Hneď, ako som tam prišiel, cítil som sa príjemne, lebo všade, kde som sa pozrel, boli len známe tváre. S každým som sa pozdravil a začal vyzvedať, čo a kto to hlavne spískal. „Eva Palovčíková Záthurecká a Marek Konček“ (a samozrejme Helena Matychová a Združenie turčianskych muzikantov) odniekiaľ zaznelo a mne už bolo jasno. Koncert sa odohrával v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine a možno, že to bolo práve to, čo vo mne vyvolávalo tie silné emócie. Vojdete dnu a na pódiu stojí tridsiatka muzikantov, s ktorými som začínal vo folklóre alebo ktorých som obdivoval, keď som ho objavil alebo aj tí, ktorí rok narodenia majú o niečo neskorší. Duško, ako ho všetci priatelia volali, bol pre mňa niečím zaujímavým. Pre mňa to bol vždy taký ujo, že hocikde, kde som prišiel so súborom, tam bol aj on. Jeho nezabudnuteľný postoj, keď hral na husliach a hlavne jeho ľudskosť. Je zaujímavé, že človek o niekom vie toľko a predsa s ním toľko neprežije. A to je aj môj prípad. Ja som vedel, kto je on a on možno vedel kto som ja, ale tu naša informovanosť končila. Jediné, čo nás spájalo a ľudí spája stále, bola láska k folklóru. Osobnosť s veľkým O. Ale teraz späť ku koncertu. Sála skoro plná. Plná ľudí, ktorí si prišli vypočuť jeho hudobné diela, ktoré pre nás, poslucháčov, hrali jeho žiaci. Pomenovať to je príliš zložité, ale myslím si, že keď napíšem SILNÉ, tak to vystihnem dostatočne. Celý orchester začal hrať a po celom tele mi naskočili zimomriavky. A v tom okamihu som prišiel na tú silu ľudskosti a spolupatričnosti. Na tú silu, keď sa spoja tí správni ľudia v správny okamih. Možno si poviete, že v tom nič výnimočné nie je. Verte, že ja by som s vami pred týmto koncertom súhlasil, ale keď zrazu počujete pieseň, ktorú ste počuli už tisíc krát a až teraz na tisíci prvý  krát človek prežije niečo iné.... Všetci muzikanti na pódiu hrali ako o život pod taktovkou primáša Mareka Končeka. Rád by som vám napísal všetky mená, ale náhodou by som na niekoho zabudol a nebolo by to dobré. Určite ale treba spomenúť Evku Palovčíkovú Záthureckú, Michala Rusnáka, bratov Kramárovcov, ĽH Gader a mnoho ďalších ľudových hudieb a skvelých osobností, ktorí vyšperkovali tento koncert do dokonalosti.  Po deväťdesiatich minútach príjemného počúvania sa zhromaždenie pobralo na Národný cintorín, kde vzdali hold tomuto velikánovi ľudovej hudby v Turci.

Rozhovor s primášom Marekom Končekom si môžete vypočuť túto stredu 16.5 o 20:00 v relácií PRI OHNÍČKU.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Kycera Cierny Balog

Ked som ja bou rozzialeny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV