3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  U nás na Slovácku
U nás na Slovácku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 4 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

U nás na Slovácku

21. 05. 2012
Česká republika, Hodonín

Na prvú májovú sobotu predpovedali počasie nie najlepšie. Obavy z dažďov alebo čo len z veľkej oblačnosti nás odrádzali od návštevy podujatí, ale keď sa slnko ukázalo, hneď bolo veselšie. Vybrali sme sa do kúpeľov v Hodoníne, kde sa pripravovalo zahájenie 34. kúpeľnej sezóny. Domáci pripravili program pod názvom „Lázeňský kultúrny kokteil“, kde hlavným podujatím bola prehliadka tanečníkov verbuňgu, dnes už tancom, zapísaným do kultúrneho dedičstva UNESCO v Českej republike, programom, ktorý nazvali príznačne „U nás na Slovácku“.

Na nádvorí kúpeľov dostali priestor aj stánky s remeselnými výrobkami a občerstvením a pred vstupom do hlavného pavilónu zas účinkujúci v krásnych moravských krojoch, ktorí sa predstavili v speve aj v tanci. Zišli sa tu Horňáci, Dolňáci, Podlužáci a ďalší, aby sa predviedli v umení verbuňgu a v speve moravských ľudových piesní. Krásne hlasy mladých mužov sa niesli slnkom zaliatym areálom kúpeľov, zakrepčili svoj národný tanec v čižmách s mosadznými podkovičkami a strapcami a medzi nimi sa objavili aj mladí, nádejní tanečníci v kroji, čo znamená, že tradícia moravského folklóru má nasledovníkov. Spevákov a tanečníkov sprevádzala cimbalová muzika Slovácko ml.

Bola to miniakcia, ale svojím predvedením by sa smelo mohla nazvať veľká akcia, pretože samotní aktéri moravského folklóru pristupujú k spevu a tancu s nadšením, oduševnením a láskou. Už len pohľad na mladých mužov v krásnych krojoch je príjemný a upokojujúci a ich výkon to len potvrdzoval. Tanečné prvky verbuňgu je treba vedieť, treba ich ovládať a správne použiť, vtedy má ten ich tanec neopakovateľnú rytmiku a dynamiku. Bolo veľmi dojímavé sledovať malých šprcľov, ako sa snažia zatancovať to, čo sa naučili od starších. A veru veľmi za nimi nezaostávali.

Kúpeľná sezóna v Hodoníne bola zahájená a jej kokteilový program pokračoval ďalšími podujatiami v peknom parku v príjemnom prostredí.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Pupov Terchova

Bola by to rosa

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV