3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Vyhodnotenie Šaffovej ostrohy 2012
Vyhodnotenie Šaffovej ostrohy 2012

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Vyhodnotenie Šaffovej ostrohy 2012

01. 06. 2012
Dlhé Klčovo

Dňa 25. – 27- mája 2012 sa v Dlhom Klčove konala už po dvadsiaty krát celoštátna súťaž a prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s medzinárodnou účasťou ŠAFFOVA OSTROHA 2012. Okrem súťažného bloku malo podujatie aj sprievodné podujatia. Výstavu fotografií na ktorých boli víťazi a laureáti z predošlých ročníkov pod názvom Dvadsaťročná šaffova ostroha. Sprievodným podujatím boli remeselníci, sväté liturgie, škola tanca. Vo večernom programe sme mali možnosť vidieť laureátov súťaže za 20 rokov. Galaprogram spestrili zahraniční účinkujúci a hostia z Moravy Hroznolhotský mužský zbor a Ženský zbor Lipina z Hroznovej Lhoty a Horňácka cimbalová muzika Libora Supa. Predstavili sa nám aj domáce folklórne kolektívy DFS Rovinka, FS Rovina, Mužská a spevácka skupina Rovina a FS Vranovčan z Vranova nad Topľou.

Členovia odbornej poroty: Emil Tomáš Bartko, PhD. - Bratislava, Pavel Bútor - Bratislava, Agáta Krausová ArtD. – Bratislava, Štefan Mráz – Košice, Michal Richtarčík – Košice, Mrg. Art. Martin Urban – Zvolenská slatina.

Kategória A šaffov tanec  mala tiež svojich porotcov: Peter Kocák – Vranov nad Topľou, Vladimír Michalko – Košice, Slavomír Ondejka – Košice, Ervin Varga – Bratislava.

Vyhodnotenie súťažnej časti

Kategória A - interpreti Šaffovho tanca – nad 16 rokov

  • Laureát: Miloš TICHÝ a Ivana JONEKOVÁ – FS Vranovčan Vranov n. T. - Zemplinski, čerkani, cifrovani, čapašovi čardaš
  • Diplom a cena za 2. miesto: András CSASZTVAN ml. – FS S. Tešedíka Sarvaš – Maďarsko - Šaffov tanec
  • Diplom a cena za 3. miesto: Michal HUSNAJ a Dominika PROČKOVÁ – FS Šiňava Snina - Šaffov tanec

Kategória B– voľná (interpreti tanca pôvod. nos. ľud. tradícií - nad 60 rokov)

  • Laureát: Jozef HOLOTA a Ivana TOPOĽOVSKÁ – FS Hornád Košice - Do šafľíka a čardaš z Bystran
  • Diplom a cena za 2. miesto: Marek HUDÁK – FS Hornád Košice - Dzedova cifra
  • Diplom a cena za 3. miesto: 
    • Peter HRABOVSKÝ, Martina TAKÁCSOVÁ a Katarína LITOMERICKÁ – TS Partia, Bratislava - Jánošíkov tanec, Do hora
    • Bence Zsombor JUHÁSZ a Rebeka NÉMETH – DaMFS Kincső, Želiezovce - Z Kamenína

Kategória C– tanečníci od 16 do 60 rokov

  • Laureát: Štefan ŠTEC a Dušanka NUOŠKOVÁ – FS Hornád Košice a FS Poľana Brno - Čardaš na pidskoki 1. miesto
  • Diplom a cena za 2. miesto:  
    • Martin MATUŠČIN a Elena ŠIMÚNOVÁ – FS Nadšenci Trenčín - Na dva kroki a frišká z Omšenia 2. Miesto
    • Daniel CSICSMANN – DaMFS Kincső Želiezovce - Sallai verbunk
  • Diplom a cena za3. miesto: Ing. Milan JANKOVIECH a Mgr. Janka JANKOVIECHOVÁ – FS Považan P. Bystrica vlastná - Čardáše z Kostolca 

Kategória D– sólisti tanečníci od 12 do 16 rokov

  • Laureát - zlaté pásmo: 
    • Réka MARKOLT a Eszter KUKUCS – FS Dunaág Dunajská Streda - Podpoľianske tance – váľaný, rozkazovačky, hore
    • Dominik ŠVARNÝ a Soňa METYĽOVÁ – DFS Cifroško Vranov n. T. - Verbunk a čardáš zo Zámutova
  • Strieborné pásmo: László István BÉHR a Tímea LELKES – FS Dunaág Dunajská Streda - Bidovské tance
  • Bronzové pásmo: Zdeno VASKO a Alexandra DROZDOVÁ – FS Šiňava Snina Verbunk a čardáš z Kamenice n. Cirochou 

Mimo súťaž

  • Miroslav TREBUĽA – DFS Malíček Hriňová - Po gazdovsky (Hriňová)
  • Maroš MATÚŠKA – DFS Ratolesť Detva Rozkazovanie pred muzikou (Detva)

Kategória Z – sólisti zo zahraničia

  • András CSASZTVAN ml. a Brigita VARGA – FS Samuela Tešedíka Sarvaš – Maďarsko - Párovy z Maďarpalatky (Sedmohradsko)
  • Lilla BACSÓ a Flórián HAJDÚ – Tanečné divadlo Honvéd Budapešť – Maďarsko - Tanec z Kalotaszegu

Kategória N – nositelia ľudových tradícií nad 60 rokov (Zlatý fond)

  • Jozef BACHRATÝ a Amália KRIŠTOFOVIČOVÁ–FSk Cífer Cífer - Cíferská polka a čardáš
  • Ing. Ján MICHANČO a Marta REPKOVÁ – neorganizovaní, Topoľovka - Cifrovaný čardáš z Topoľovky
  • Pavol MEDVEC a Anna TOBISOVÁ – FSk Kluknavčanka Kluknava - Kruta, polka
  • Juraj MATIÁŠ a Mária CELLENGOVÁ – FSk Bažalička  Plachtince, Príbelce - Na gajdy (Plachtince a Príbelce)
  • Jozef GAJDOŠ a Marcela GAJDOŠOVÁFSk Jadlovec Margecany

Cenu Petra Homolku za najlepšieho tanečníka

Cenu Petra Homolku za najlepšieho tanečníka na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s medzinárodnou účasťou získala Ivana TOPOĽOVSKÁ FS Hornád Košice.

 

Zlatý fond

Ján PETRÍK a Mária PAPCUNOVÁ – FSk Jadlovec Margecany boli zaradení do zlatého fondu.

Na celoslovenskej súťaži a prehliadke sa zúčastnilo 120 súťažiacich v 64 tancoch.

Súťažiacich doprevádzala ľudová hudba Železiar z Košíc.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Flisocek Spisska Stara Ves

Goralska polka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV