3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Kam zavialo vôňu Rozmarie?
Kam zavialo vôňu Rozmarie?

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Eva Hrabková (Evka)

Evka ľúbim slovenské ľudové piesne

Kam zavialo vôňu Rozmarie?

02. 06. 2012
Rumunsko

Tento krát zavialo členov FS Rozmarija do Rumunska. FS Rozmarija mala opäť možnosť  prezentovať folklór zo Slovenska na II. Ročníku MFF v meste Nasaud. Vedúca súboru, Mgr. Danka Kovalčíková, prijala pozvanie od Jozefa Reváka člena Svetovej Folklornej federácie IGF za Slovensko.

19.5. bol krásny slnečný deň, avšak nebol jednoduchý. Najprv  na slávnostiach v Kamenici nad Cirochou, sme sa prezentovali celovečerným programom ,,Chudobní s najcitlivejšou dušou na svete“. Z Kamenice sme naložili kufre, a poď ho za hranice všedných dní. Rumunsko nás privítalo slnečným ránom a po výdatných raňajkách sme sa zúčastnili krojovaného sprievodu. Najpočetnejšiu skupinu folkloristov tvorili samozrejme domáci, prevažne z regiónu Transylvánia. Naše zlaté Rozmarijčatá oslnili miestnych obyvateľov na prvý pohľad. Svedčili o tom usmiate tváre divákov stojacich pozdĺž celej cesty. Rozprúdili sa   tance, spevy, rytmy, celá paleta pestrých farieb a krojov. Neubránila som sa nostalgickému pocitu hrdosti na našu hŕstku slovenských mladých ľudí, zvlášť keď sa nad ich hlavami vznášala naša štátna zástava, v čase keď naši hokejisti bojovali o striebro na svetovom Šampionáte. K radostnej atmosfére prispeli Bulhari svojou hudbou okorenenou bubnami, s ktorými sme zdieľali aj ubytovanie v 4 hviezdičkovom hoteli. Po otvorení festivalu na ľudovej veselici sme pochytili pár krokov v bulha rskom, rumunskom a maďarskom kole. Našou neoficiálnou hymnou sa stala ľudová pesnička,, oj, pila ja v ponediľok.“ ( Ale nemyslite si nič zlé)

Festival  pokračoval každý deň do neskorých večerných hodín. Bola to zároveň aj spevácka súťaž sólistov vo všetkých kategóriách. No  pre mňa to bola hlavne pastva pre oči. Pestré, elegantné kroje Transylvánie, prácne, husto vyšívané. Piesne, zneli emotívne až orientálne.U jednej interpretky som postrehla jódlovanie. 

Z festivalu sme si domov doviezli samé dobré pocity, nezabudnuteľné. „Rozmariža“ moderátorsky preklep mena Rozmarije, našla opäť nových priateľov. Lúčenie nebolo smutné, práve naopak. Aj živé barikády Bulharov nás rozveselili. Generálny sekretár IGF pán Rosen Bogdanov z Bulharska, sa s nami lúčil so slovami lásky a uznania a s prianím opätovného stretnutia s vynikajúcim súborom Rozmarija.

A tak jedno viem dnes isto, kam prídu naše rozmarijské deti, dovezú kus svojho srdiečka, veselosti a šarišského temperamentu. Vedia diváka milo prekvapiť, vtiahnu ho do diania na javisku. Lámu ľady, bariéry, či predsudky. Slovom ,, daju še radzi vidzic“, ako by to povedal pán Lazorik. A už to viem aj ja, ktorá som bola na festivale s Rozmarijou prvý krát.

Apropo!! Reakcie na to, kam to ideme? ...boli samé predsudky. Napriek tomu, že sa Rumunsko nachádzalo v minulosti v ťažšom rozpoložení, dnes napreduje. Globalizácia a obchodné reťazce tam dorazili veľmi rýchlo. Kúpite tam všetko od kozmetiky, až po Mercedes. No tradičné sladkosti pre svoje deti som nezohnala. Dostať presne to, čo u nás. Vidiek sa náramne podobá na ten náš. Jednak prírodnou scenériou, zároveň nová architektúra predčila tú našu, čo do veľkosti, aj keď v kontraste stoja ešte aj rozsypané stavby, či toalety. No novostavby pripomínajú hotely. Aj cesty sú kvalitnejšie ako tie naše. 

Tak pekne ako nás táto balkánska krajina privítala, slovanským zvykom, chlebom a soľou, tak nás aj vyprevádzala. Ak je rumunské srdce také dobré, aký dobrý chlebík vie upiecť, tak sa tam budeme vždy radi vracať.

Najbližšie sa rozmarijčatá chystajú pozrieť do Bosny a Hercegoviny.

Text a foto: Eva Hrabková

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SLUK

Isla jedna stara baba

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV