3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Miestny folklór v Zamagurí ožíva vďaka nadšencom
Miestny folklór v Zamagurí ožíva vďaka nadšencom

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Miestny folklór v Zamagurí ožíva vďaka nadšencom

07. 06. 2012
Malá Franková a Osturňa

V zamagurských dedinách Malá Franková a Osturňa láske k folklóru učia už tých najmenších. V oboch obciach nie tak dávno vznikli aj detské folklórne súbory.

„Vlani sme mali v dedine slávnosť 400. výročia založenia obce a chceli sme do osláv zapojiť aj deti, tak sme začali s folklórom. Detský súbor sme založili my, starší členovia súboru Frankovčan. V našom súbore nás nie je veľa a potrebujeme ďalšiu generáciu,“ povedal vedúci súboru Ján Lach o tom, prečo sa rozhodli podchytiť tých najmladších. Detský folklórny súbor v Malej Frankovej Furmanček (na snímke) dnes tvorí 7 chlapcov a 7 dievčat. „Detí u nás nie je veľa, ale majú chuť. Mala Franková je malá dedinka, je nás 185 obyvateľov, ale všetky deti, ktoré mohli, prišli medzi nás a nechali si už aj šiť kroje,“ dodal Ján Lach, ktorého k ľudovej hudbe priviedol brat. „Púšťal mi goralské piesne. Vtedy ale v Malej Frankovej nik nebol, kto by sa nám venoval. Keď som bol v deviatom ročníku, pani učiteľka zo ZŠ v Spišských Hanušovciach založila folklórny krúžok. Dostal som sa tam tak, že potrebovali niekoho, kto by im pískal do tanca. A pískať som vedel. Potom ma prehovorili na to, aby som začal aj tancovať,“ spomína si 21-ročný tanečník. 

Počas štúdií na strednej škole sa stal členom Folklórneho súboru Magura z Kežmarku. „Tam som sa naučil veľa goralských prvkov a krokov, mali sme veľa pekných vystúpení. Akurát ma mrzela dochádzka. Z Malej Frankovej to bolo dosť ťažké. Tréningy boli vo štvrtky a piatky. O deviatej večer som odchádzal z Kežmarku do Spišských Hanušoviec. Tam o pol jedenástej pre mňa musel chodiť brat autom,“ vracia sa pár rokov dozadu. Za to, že dnes majú oba folklórne súbory v obci z čoho čerpať, vďačia manželom Slivkovcom. „Režisér a etnograf Martin Slivka so svojou manželkou v 50. – 60. rokoch zbierali v obci goralské piesne. Chodili za staršími ženami, ktoré im spievali typické goralské piesne a melódie, ktoré už vymizli. Naša generácia ani tí najstarší Frankovčania si ich dnes už nepamätajú,“ vysvetľuje. S tancami to podľa neho bolo horšie. „Navštevujem starších ľudí v dedine a stále pátram, či nezistím niečo viac,“ dodáva vyučený umelecký stolár. 

Na tohtoročných Zamagurských folklórnych slávnostiach mal okrem Furmančeka svoju premiéru aj detský súbor z Osturne Osturňačik. Jeho členovia majú od 3 do 15 rokov. Ich vedúcou je starostka Kristína Gregoričková. Tá zároveň vedie aj folklórnu skupinu Osturňanka, do ktorej pritiahli tiež mladé speváčky. „U nás v obci kedysi, v 50 – 60. rokoch, fungoval folklórny súbor, ale potom zanikol. Verím, že tie naše súčasné súbory sa budú stále dopĺňať,“ vysvetľuje osturnianska starostka. Aj tieto dve obce sú príkladom toho, že tam, kde sa nájdu nadšení ľudia, môžu ožiť staré tradície i v podobe miestneho folklóru. (mna)

Zdroj: Podtatranské noviny

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SS Taskovci

Melódie z Pavloviec

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV