3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Seniori v Krivosúd-Bodovke po desiaty krát
Seniori v Krivosúd-Bodovke po desiaty krát

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Seniori v Krivosúd-Bodovke po desiaty krát

13. 06. 2012
Krivosúd-Bodovka

V sobotu 26. mája 2012 sa amfiteáter v obci Krivosúd-Bodovka zaplnil nadšencami a priaznivcami slovenského, ale aj moravského folklóru, aby sa už po desiaty krát predstavili so svojou choreografiou a spevmi v rámci zvoleného motta: „Kým žiješ – tancuj“. Tento jubilejný ročník organizátori rozdelili do niekoľkých blokov, aby tak sprístupnili divákom nielen naše krajské folklórne špeciality, ale aj niečo „Z iného súdka“, ako nazvali svoj program seniori z FS Vsacan zo Vsetína, ako hosť programu. Najskôr sa predstavili detské súbory v programe „Ratolesti“: Bukovinka z Krivosúd-Bodovky, Bysterec z Mníchovej Lehoty, deti zo ZŠ a MŠ v Kálnici, Stankovčan z Trenčianskych Stankoviec, Selčianka zo Selca a Kornička z Trenčína. Detičky sa predstavili v scénkach s detskými hrami, ale aj  zo života na našich dedinách ako je pasenie ovečiek, hrabanie sena, žatevné obrazy s dožinkami  a pod., ukázali sa ako dospeláci a keď ich dospeláci zahriakli, čo tu oni chcú, keď je to program seniorov, tak im povedali, že aj oni raz budú seniori, tak preto.

Hosť programu Vsacan zo Vsetína sa predviedol ako skúsený a vyspelý súbor so svojím repertoárom tanečným, piesňovým a spevmi. Mali čo ukázať. Priniesli sem kus moravského temperamentu, dobrú hudbu a krásny spev najstaršej členky súboru pani Zdenky Straškrabovej, ktorá prišla do súboru ako 14 ročná a účinkuje v ňom už 64 rokov. Chvályhodné. A ten nádherný hlas.

Potom nasledoval blok pod názvom „Piesne, naše piesne“, ktorý rádio Regina uviedlo v rozhlase v priamom prenose. Účinkovali v ňom súbory Kopa Myjava, Považan z Považskej Bystrice, Seniorklub Družba Trenčín, Svojina Michalovce, Vsacan zo Vsetína, Spolok skúsených spevúľ z Bratislavy, Hronky zo Slovenskej Ľupče, DFS Kornička z Trenčína a speváci Zdenka Straškrabová zo Vsetína, Anton Dinka zo Skalice, Jaroslav Hargaš z Myjavy a Imrich Oravec z Košíc. Bol to pôžitok sledovať tance a počúvať spev tých skôr narodených, prekrásne tóny fujary Imricha Oravca, aj gajdy zazneli v tom pozlátenom počasí, aj žartovné pesničky skúsených spevúľ a ďalších. Starosta obce si pri otváracom príhovore  vzal na pomoc dve desaťročné deti, ktoré sa narodili práve pri prvom ročníku týchto slávností. A tak ako tieto deti, aj tento festival vyrástol na dôstojnú akciu a z roka na rok sa vylepšuje, z roka na rok láka stále viac a viac návštevníkov aj účinkujúcich a tak sa z neho stáva tradícia a neodmysliteľná slávnosť tohto regiónu.

Čo je vlastne zmyslom tohoto festivalu? Mnohí folkloristi v súboroch skončia kariéru, nahradia ich mladší, ale láska a túžba po ľudových tancoch ostáva. A tak si vytvoria senior klub a svoje tanečné a spevácke umenie pestujú znova a pokračujú vo svojej láske aj napriek svojmu veku. Nezanevreli na hodiny driny pri nácvikoch, na cícerky potu pri tancoch, ale oddávajú sa tejto láske naďalej a bez reptania. Je to obdivuhodné. A na takýchto festivaloch dostávajú priestor na svoju prezentáciu.

A že to nie je iba v určitom meste, dedine či regióne, dokázal aj ďalší blok festivalu, ktorý bol rozdelený do troch oblastí Slovenska: západné, stredné a východné. V každej tejto oblasti je mnoho seniorských súborov, ktoré sa snažia udržiavať ľudovú kultúru a folklór, aby sme si zachovali dedičstvo našich predkov v piesňach, tancoch, zvykoch a obyčajoch. V ďalšom bloku festivalu  boli prezentované práve tieto oblasti. Západné Slovensko v programe prezentovali seniori z Družby Trenčín, Kopa z Myjavy, z Považskej Bystrice, zo Skalice, z Prievidze a skúsené spevule z Bratislavy v programe nazvanom „Keď som ja bov mládenečkom“. Stredné Slovensko to boli seniori z Mostár Brezno, Partizán Slovenská Ľupča, Vršatec z Dubnice nad Váhom v programe „Keby roky stáli“. A východniarov reprezentovali súbory Karpaťanin Prešov, Omladina Košice a Svojina Michalovce. No a samozrejme záver patril Galaprogramu a ľudovej veselici.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jaan Muriin

Skliarovskee meloodie

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV