3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórny súbor Váh na najväčšom a najstaršom folklórnom festivale v Európe
Folklórny súbor Váh na najväčšom a najstaršom folklórnom festivale v Európe

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Folklórny súbor Váh na najväčšom a najstaršom folklórnom festivale v Európe

27. 06. 2012
Strážnice, Česká republika

Posledný víkend v mesiaci jún sa v juhomoravskom mestečku Strážnica stretávajú tisícky návštevníkov, aby sa pobavili a užili si príjemnú atmosféru mesta, zámockého parku a skanzenu. 

Festival Strážnica /ČR Strážnice/ sa prvýkrát uskutočnil v roku 1946 a jeho organizátorom je Národný úrad ľudovej kultúry. Programy festivalu prebiehajú na troch veľkých scénach v zámockom parku, komornejšie programy sa konajú vo vinohradníckom areály a vo výstavných priestoroch zámku.

A práve vďaka veľkosti areálu, množstvu účinkujúcich a návštevníkov sa festival stal najväčším v Európe. 

Výnimočná rodinná atmosféra a kvalitné odborné autorské programy zaradili festival v Strážnici medzi méty svojej činnosti mnohé folklórne kolektívy. Preto bolo pre folklórny súbor Váh z Liptovského Mikuláša veľkou cťou a nesmiernou poctou, keď dostal pozvanie na 67. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu v Strážnici.

Folklórny súbor Váh účinkoval v programe zahraničných kolektívov Krajiny za obzorem spolu so súbormi z Talianska, Ruska a Maďarska. Okrem účinkovania v scénickom programe účinkoval mikulášsky súbor aj v tradičnom sprievode mestom, ktorého súčasťou je aj známa jazda kráľov a v škole tanca, kde ostatných účinkujúcich a návštevníkov naučili kúsok slovenského tradičného tanečného umenia.

Folklórny súbor Váh bol jediným slovenským súborom na festivale a účinkovať na ňom sa mu podarilo prvýkrát počas jeho 33 ročnej existencie. Slovensko a región Liptov reprezentovali tancami z obce Východná, ktoré tu v roku 1957 tancovala aj folklórna skupina z Východnej, Stankovskou mrvenicou, tancami zo Štrby a Liptovských Sliačov. 

Tanečníci a muzikanti z Váhu boli festivalom nadšení a mnohí z nich až tu pochopili, prečo sa tento jedinečný festival stal inšpiráciou pre vznik najväčšie slovenského festivalu na Slovensku vo Východnej, ktorý otvorí svoje brány uz v piatok 29.6. 

Folklórny súbor Váh otvoril festivalom v Stražnici ďaľšie festivalové leto, ktoré bude pokračovať účasťou na festivaloch vo Východnej, Detve, Akademickej Nitre, Lúčkach, Dlhej na Orave a v Kokave nad Rimavicou.

Text a foto: Miška Košova

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

FS LIPTOV RUZOMBEROK

Piesne zo sliacanskej bursy

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV