3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Myjava 2012
Myjava 2012

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Myjava 2012

29. 06. 2012
Myjava

Za nami je 53. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu v Myjave, na ktorom sa prezentovalo množstvo účinkujúcich folkloristov domácich i zahraničných. Táto veľkolepá slávnosť bola v nedeľu 17.júna zakončená galaprogramom vybranými súbormi detí a dospelých z jednotlivých  programov festivalu a tiež zahraničnými súbormi.

Deti prichádzali do domčeka, v ktorom nachádzali miesto pre svoje hry, spevy, tance  a šantenia, do domčeka, ktorému bolo treba aj komín vypucovať, preto prišli aj kominári, prišli aj škriatkovia aj zlá ježibaba a deti boli odhodlané domček postaviť, keď spadne a zachrániť ho pre svoje tancovačky a hry. „Tanečný domček“, ako sa volal program detských súborov, mal vynikajúcu dynamiku, zaujímavé príbehy jednotlivých vystúpení a veľmi dobré výkony detských účinkujúcich. Bola radosť sa na nich pozerať.

Po nich nasledoval záverečný galaprogram pod názvom „Toto humno, samá díra“. Gazda si pred žatvou musel pripraviť humno na uskladnenie obilia a na vymlátenie cepami. Muselo byť rovné, vyhladené, udupané, lebo na nerovnom by sa zle mlátilo. A tak sa nájomní žatevní pomocníci ponúkli gazdovi aj humno vymazať, aj obilie vymlátiť. Ale, akože to títo mladí dokážu, keď ani nevedia s cepami narábať, ešte si s nimi prsty na nohách doráňajú. A veru ukázali mladí gazdovi, že vedia s cepami nielen mlátiť v dvojke či trojke, ale aj s nimi tancovať a nohy si nedoráňať. A aj mazaninu z hliny, pliev a kravincov zarobiť, nohami v bečke zamiešať a podlahu zamazať. Tak, aby bola rovná a na mlátenie cepami vyhovujúca. Ale gazdovi sa nie vždy pozdávalo, vždy našiel nejakú tú „díru“, ktorú bolo treba zamazať a udupať a tak sa dievky a mládenci mohli v humne vytancovať a zem udupávať  a keď už domáci mládenci nestačili, nuž aj turecká noha bola dobrá na dupanie humna. A tak sa striedali domáci so zahraničnými, pokiaľ humno nebolo také, ako sa patrí.

Radosť bola pozerať na domácich „sečkárov“ v konopných gatiach a košeliach, oči ste mohli nechať na tureckých krásaviciach, ale aj mládencoch, krásne tancovali aj poľskí a bulharskí folkloristi, nemohli chýbať myjavské tance v podaní mladých i seniorov. Bol to rýchly spád tanečných motívov a obrazov, ktorý nikoho nenechal ľahostajným k tancu, ani mladé žieňa v hľadisku, ktorého tóny hudby zaujali a roztancovali.

Nálada v Myjave-Trnovciach bola vynikajúca, chalúpky v mestečku MY-A-VY ponúkali svoje krajové špeciality v podobe jedál starých materí a vo vydupanom kole sa na podvečer predstavili speváčky z Cieranky z Loviec a speváci z mužského speváckeho zboru z Ostrožskej Lhoty, ktorí naše ženy z Loviec ešte aj vytancovali.

Počas slávností vládla dobrá nálada a pohoda a to nielen vďaka koštovke domáceho  páleného, ale hlavne vďaka krásnemu počasiu, ktoré v tomto roku prinieslo do Trnoviec teplo a slnko.

Text a foto: Milan Hlôška

Videá z MFF Myjava 2012

Pozrite si aj videá, ktoré nám do redakcie zaslali naši priatelia:

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FUJARISTI

Ej, ovce, moje ovce

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV