3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Rozmarija bola v Bosne a Hercegovine
FS Rozmarija bola v Bosne a Hercegovine

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FS Rozmarija bola v Bosne a Hercegovine

30. 06. 2012
Bosna a Hercegovina

FS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC centre voľného času v Prešove, sa úspešne a šťastný, vrátil v pondelok 26.6. z  medzinárodného  folklórneho festivalu  z Bosny a Hercegoviny, z mesta Živinice.  V tomto meste 38 členný reprezentačný medzinárodný  slovensko – český tým z Prešova a Ostravy, predviedol svoje umenie  regiónu Šariš, Zemplín, Abov aj folklór rómskej menšiny, spolu s ďalšími 2-oma súbormi z Polska a Turecka spolu s  3 - omi domácimi súbormi z Bosny.

Skúsenosti sme získali  nenahraditelné a poznanie ďalšej novej kultúry  bolo zaujímavé  miestami prekvapivé. Príroda okolo mesta Živinice je krásna, hornatá, lesnatá a čistá, ale „Mochovce“ a iné fabriky na rudu, či cementáreň sú súčasťou mesta. Slávne mesto Sarajevo je nádherné, hlavne staré mesto, ale drahé. Na každom  kilometri  stojí iný kostol a všade preplnené  cintoríny. Sanitka nám prevážala cimbál na vystúpenie, ale keď ju trebalo  k akútnej prvej pomoci, lebo 8 ľudí postihla z neznámych príčin „salmonelová chvíľka“ , tak ani polícia ju nepozháňala, či nechcela? Našťastie slovenské medikamenty zabrali.

Muži príťažliví a šarmantní, ale len dokiaľ ich neodmietnete. Festival sponzorovali len sponzori , čo u nás by sa asi nestalo, ale pri 36 stupňoch celzia, zabudli na pitný režim.

Rozmarija ako vždy úchvatná, veselá,  stopercentná, šokujúca, hlavne so svojím „Mixom 21“ a v centre pozornosti. Okamžite sme dostali pozvánku na 10 dni do Poľska, tak keby sme už v tom čase nemali festival  v Srbsku, tak už sme v Poľsku.

No jedno, čo sme si poriadne, ale uvedomili, a naučili sa od Bosniakov, je že „ ŽIVOT NEMÁ REPRIZU“. Bol isme, videli sme, a vrátili sme sa. Bez sponzorov, bez pomoci štátu či mesta. Len za pomoci rodičov súboru Rozmarija.

A tak teraz o týždeň sa súbor rozhodol  prijať pozvanie do  Belehradu v Srbsku. Je to  štvrtý festival toho roku, štvrtý darček k  20 - tym narodeninám.

Text a foto: Dana Kovalčiková

Viac o FS Rozmarija.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Janko Hraško Práve hrá:

Jaroslav Jackuliak

Starosvetska - Ked som iseu od mamilej - Taka sa mi priilezitost stala

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV