3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Rozmarija bola v Bosne a Hercegovine
FS Rozmarija bola v Bosne a Hercegovine

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FS Rozmarija bola v Bosne a Hercegovine

30. 06. 2012
Bosna a Hercegovina

FS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC centre voľného času v Prešove, sa úspešne a šťastný, vrátil v pondelok 26.6. z  medzinárodného  folklórneho festivalu  z Bosny a Hercegoviny, z mesta Živinice.  V tomto meste 38 členný reprezentačný medzinárodný  slovensko – český tým z Prešova a Ostravy, predviedol svoje umenie  regiónu Šariš, Zemplín, Abov aj folklór rómskej menšiny, spolu s ďalšími 2-oma súbormi z Polska a Turecka spolu s  3 - omi domácimi súbormi z Bosny.

Skúsenosti sme získali  nenahraditelné a poznanie ďalšej novej kultúry  bolo zaujímavé  miestami prekvapivé. Príroda okolo mesta Živinice je krásna, hornatá, lesnatá a čistá, ale „Mochovce“ a iné fabriky na rudu, či cementáreň sú súčasťou mesta. Slávne mesto Sarajevo je nádherné, hlavne staré mesto, ale drahé. Na každom  kilometri  stojí iný kostol a všade preplnené  cintoríny. Sanitka nám prevážala cimbál na vystúpenie, ale keď ju trebalo  k akútnej prvej pomoci, lebo 8 ľudí postihla z neznámych príčin „salmonelová chvíľka“ , tak ani polícia ju nepozháňala, či nechcela? Našťastie slovenské medikamenty zabrali.

Muži príťažliví a šarmantní, ale len dokiaľ ich neodmietnete. Festival sponzorovali len sponzori , čo u nás by sa asi nestalo, ale pri 36 stupňoch celzia, zabudli na pitný režim.

Rozmarija ako vždy úchvatná, veselá,  stopercentná, šokujúca, hlavne so svojím „Mixom 21“ a v centre pozornosti. Okamžite sme dostali pozvánku na 10 dni do Poľska, tak keby sme už v tom čase nemali festival  v Srbsku, tak už sme v Poľsku.

No jedno, čo sme si poriadne, ale uvedomili, a naučili sa od Bosniakov, je že „ ŽIVOT NEMÁ REPRIZU“. Bol isme, videli sme, a vrátili sme sa. Bez sponzorov, bez pomoci štátu či mesta. Len za pomoci rodičov súboru Rozmarija.

A tak teraz o týždeň sa súbor rozhodol  prijať pozvanie do  Belehradu v Srbsku. Je to  štvrtý festival toho roku, štvrtý darček k  20 - tym narodeninám.

Text a foto: Dana Kovalčiková

Viac o FS Rozmarija.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Lubena

Zaspala Anicka

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV