3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórne slávnosti „Na sv.Jána“ v Podzámčoku
Folklórne slávnosti „Na sv.Jána“ v Podzámčoku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Folklórne slávnosti „Na sv.Jána“ v Podzámčoku

01. 07. 2012
Podzámčok, pod hradom Dobrá Niva

V prírodnom amfiteátri v Podzámčoku pod hradom Dobrá Niva konal sa v sobotu 23. júna 2012 už 18. ročník folklórnych slávností pod názvom „Na svätého Jána“. Príznačný názov slávností vari preto, že kostol v Podzámčoku je zasvätený Jánovi Krstiteľovi a teda aj slávnosti zasvätili jeho pamiatke. Neveľký amfiteáter je pod hradom nad obcou s prekrásnym výhľadom na okolité hory a na Podzámčok, obec malá čo do počtu obyvateľov, ale s veľkým srdcom a nadšením. Veď tento rok – ako povedal v úvode starosta obce pán Babiak – tieto slávnosti  prešli s detského veku do dospelosti. Konal sa 18. ročník slávností a na takú malú obec je to úctyhodné a chvályhodné.

Priznám sa, že v sobotu sme šli do Podzámčoku s obavami, počasie nám hrozilo, až sa zdalo, že nevydrží. Ťažké mraky nad Pliešovskou kotlinou viseli dosť nízko nad zemou, ale vydržali a my sme mohli nerušene vnímať krásu folklóru z Podjavoria aj odinakiaľ. Hoci organizátori programu kladú dôraz na folklór z domáceho regiónu, spestrujú ho aj z iných oblastí a v podaní aj profesionálnych folklórnych súborov. V úvode sa predstavili detičky z Podzámčoku s vystúpením príznačným pre deti predškolského veku v krásnom kroji, s hravosťou, tancom a prirodzeným prejavom. Venujú sa im učitelia z ľudovej školy umenia a môžeme vari očakávať, že nám z nich vyrastú nadšení folkloristi. Detská ľudová hudba Javorinka z Pliešoviec zahrala niekoľko domácich ľudových piesní. Po nich už prišli dospelí, ako hosť vystúpil súbor Vtáčnik z Ostrého Grúňa, mladý, len nedávno založený súbor, ktorý sa snaží oživiť folklór vo svojej obci. Folklórny súbor Vrchovina z Cerova sa predstavil so spevmi a tancom z Hontu, Ladislav Kmeť zo Zvolena zahral na fujare, no a domáci súbor Podzámočan nám ukázal, ako sa chlapi a aj ženy správajú v Podzámčoku v krčme na zábave. Tancom a spevom, ale aj prekáračkami a slivovicou spestrený program zaujal návštevníkov. Ich vystúpenie bolo milé a prirodzené, samozrejme v krásnych krojoch a čo je zvláštnosťou, medzi účinkujúcimi nechýbal ani pán starosta Babiak. Medzi týmito vystúpeniami Folklórny súbor Hont z Krupiny striedavo predviedol niekoľko charakteristických obrazov s tancami a spevom z okolitých dedín, z Horehronia, Detvy  i  Šariša, vystúpenie s dynamickým tempom, radosťou a sviežosťou. Zaslúžený potlesk im bol patričnou odmenou za ich výkon.

Stretnúť sa s priateľmi a milovníkmi folklóru v tomto prostredí je potešenie a radosť, vidieť tento kraj s krásnou panorámou hôr a lúkami nad dedinou je ako oáza ticha a akosi mi pripomína dávnu pieseň Františka Krištofa Veselého: Dedinka v údolí... Je to vzácnosť, vidieť takéto miesto, miesto, ktoré nás priťahuje a láka a ktoré nám dáva silu a povzbudenie. Počasie vydržalo, ba zdalo sa, že aj slnko by sa bolo rado ukázalo, čo len umocnilo dojem a náladu po ukončení slávností.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Jan Babic

Strom zeleny

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV