3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Slávik Slovenska 2012 v Rybníku
Slávik Slovenska 2012 v Rybníku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Slávik Slovenska 2012 v Rybníku

02. 07. 2012
Rybník

V tomto roku sa finalisti speváckej súťaže Slávik Slovenska 2012 stretli v obci Rybník v levickom okrese, na úpätí Štiavnických hôr. Na minuloročnom Rybnickom vinobraní starosta obce Ing. Imrich Králik ponúkol organizátorom tejto detskej prestížnej súťaže možnosť zorganizovania finále Slávika Slovenska práve v Rybníku. V tejto obci, ale aj v širšom okolí tekovskej oblasti existuje mnoho speváckych talentov, ktoré sa prezentovali práve na slávnostiach vinobrania. Dr. Peter Štilicha ako predseda výkonného výboru OZ Slávik Slovenska a Peter Dvorský ako garant súťaže počuli tieto hlásky Tekova a súhlasili s návrhom starostu Rybníka Ing. Imricha Králika. Treba povedať, že táto pocta sa Rybníku ušla aj preto, že obec sa skrášľuje, zrekonštruovali celé námestie, vynovili park, vysadili zeleň ba dokonca sa obec uchádzala aj o titul dedina roka.

Sála Domu kultúry bola plná a to nielen vďaka rodinným príslušníkom, ktorí doprevádzali svoje ratolesti z celého Slovenska, ale aj vďaka domácim nadšencom ľudovej piesne, ktorí boli zvedaví na výkony mladých ratolestí. Ľudovú pieseň tu milujú, veď si ju spievajú od najmladších až po seniorov a to nielen vďaka vínku, ktoré sa tu rodí na svahoch Štiavnických vrchov.

Pred vyhodnotením boli súťažiacim udelené mimoriadne ceny: cenu časopisu POHRONIE získala Liana Pastiriková zo Sobraniec (II. kategória) a odovzdala jej ju šéfredaktorka Pohronia PhDr. Prekopová. Cenu starostu obce Rybník Ing. Imricha Králika získala Miroslava Szunyaiová z Rimavskej Soboty (III. kategória) a cenu Petra Dvorského dostala domáca Ivana Šrámeková z Rybníka (III. kategória) za neutíchajúceho potlesku publika.

Do finále súťaže sa dostalo v každej kategórii po osem súťažiacich. V prvej kategórii – 1.-3. ročník ZŠ zvíťazila Laura Rendeková z Lučenca, druhé miesto získala Tamara Kriváková z Košíc a tretie miesto Dajana Novotná z Prešova. V druhej kategórii (4.-6.ročník ZŠ a 3.-4. ročník 8-roč.Gymnázií) sa na prvom mieste umiestnila Hana Pauleová z Prievidze, druhá skončila Liana Pastiriková zo Sobraniec a tretia skončila Eliška Krchňáková z Trnavy. V tretej kategórii ( 7.-9.ročník ZŠ a 3.-4.ročník 8-roč. Gymnázií) sa víťazkou stala Marianna Čuchtová zo Sedlíc (v prešovskom kraji), druhé miesto bolo udelené domácej Ivane Šrámekovej z Rybníka a tretie miesto získala Nikola Pinterová z Michaloviec. Okrem ocenených sa všetci finalisti – bolo ich osem v každej kategórii – stali laureátmi súťaže.

Na galaprograme zaspievali aj bývalí účastníci tejto prestížnej súťaže mladých spevákov: Ivana Ecetová, ktorá je už úspešnou opernou speváčkou, Ján Morávek z Ivánky pri Dunaji, ktorý sa tiež venuje spevu a Natália Bandziová z Rybníka, ktorá zaspievala v krásnom tekovskom kroji a stala sa miláčkom publika. Keď vyšla na javisko a postavila sa pred mikrofón, publikum stíchlo, takmer zadržalo dych a po skončení piesne bol nadšený aplauz. Zaslúžene. Ako špeciálny hosť podujatia vystúpil aj Juraj Zaujec, finalista Hlasu Česko Slovensko, rodák z tohto kraja.

Tohtoročný Slávik Slovenska bol už 22. Za toľké roky sa tejto súťaže zúčastnilo nesmierne množstvo detí, z ktorých vyrástli speváci ľudových piesní, ale aj operní speváci. Počuť tie piesne v podaní mladých talentov, ako to bolo v Rybníku, to je zážitok. Prenádherné hlasy dievčat i chlapcov, to bol ako spev vtáctva v jarných korunách stromov. Poznali sme, že máme nesmierne bohatstvo v mladých spevákoch ľudových piesní a preto patrí veliká vďaka organizátorom tejto súťaže za ich úsilie vytvárať podmienky a umožniť prezentáciu spevu mladých ľudí. Bolo to krásne, nádherné, nezabudnuteľné.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

SLUK

Vsetko ludia vravia, ze ja rada pijem

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV