3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Festival halušiek v Cabaji
Festival halušiek v Cabaji

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Festival halušiek v Cabaji

03. 07. 2012
Cabaj
Poslednú júnovú sobotu nás nalákali na salaš do Cabaja pri Nitre. Na festival halušiek, ktorý pripravil Penzión Cabaj, na oslavu slovenského národného jedla. A na ďalšie akcie, ktoré v programe ponúkali. Varili sa halušky a nielen na tradičný spôsob, mohli ste sa ich najesť do prasknutia (a musím povedať, že boli výborné), varili pukanské párance a ponúkali bohatý kultúrny program. Vystúpili detské súbory so svojím programom – Cedronček, Zbojník a Matičiarik, spevácke súbory Úsmev, Nádej a Močenčanka, detská dychovka z Močenku a folklórna skupina Močenčanka, ktorá predviedla svoj kmeňový program so spracovaním konopí a iných domácich prác sprevádzaný spevmi a humorným slovom. Akcia bola zameraná pre deti s ukážkami hier, súťaži v maľovaní, ponúkali sa atrakcie ako je trampolína, skákanie vo vreci, maľovanie na tvár a dospelí mohli súťažiť v jedení halušiek, syrových nití, v pití žinčice a piva na čas. Deti si zasúťažili v pití džúsu. Okrem takýchto súťaží sme mohli sledovať aj Cedroň Cup 2012, súťaž v mŕtvom ťahu, ktorý organizoval PWL CLUB (trojbojárov) Svätoplukovo.
Takmer celodenný sobotný program až do večerných či nočných hodín bol venovaný začiatku prázdnin pre deti, ktoré si ho mohli užiť plným priehrštím, lebo organizátori ponúkali aj živé zvieratká, na niektorých sa mohli aj povoziť, čo bolo pre deti dosť veľkým lákadlom. 
Záujem o túto nie veľmi známu akciu bol pomerne veľký, ba dokonca sa na nej zastavili aj turisti z Kazachstanu, ktorým sa veľmi ľúbili naše kroje. 
Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FS Vranovcan Vranov Nad Toplou

Nevidavaj se dzivcatko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV