3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Slávnosti Rusínov pod hradom Stará Ľubovňa
Slávnosti Rusínov pod hradom Stará Ľubovňa

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Slávnosti Rusínov pod hradom Stará Ľubovňa

08. 07. 2012
Stará Ľubovňa, pod Ľubovnianskym hradom

Druhý víkend v mesiaci júl sa niesol v duchu slávností Rusínov pod hradom v Starej Ľubovni. Mesto sa nachádza na severnom Slovensku, v regióne horného Spiša, v blízkosti hraníc s Poľskom. Ľubovniansky hrad je dominantou mesta a bol postavený začiatkom 14. storočia. Už tradične sa na sviatok sv. Cyrila a Metoda stretnú pod  hradom Ľubovňa stovky ľudí, aby si vychutnali tradičné Rusínske slávnosti.

V amfiteátri sa pod holým nebom  ešte pred folklórnym programom uskutočnila grécko-katolícka liturgia. Tým, ktorí ste sa týchto osláv nemohli zúčastniť, pokúsim sa nasledujúcimi vetami priblížiť atmosféru spomenutého podujatia. Všetko sa to začalo po príchode do mesta Stará Ľubovňa 8. júla o 14h otvorením osláv "Z rusinkoho serca" a  galaprogramom v podaní Rusínov zo Slovenska a Poľska, hostí z Litvy aj Ukrajiny.

Po  krátkych príhovoroch, kde nás všetkých srdečne  privítala konferencierka, prvý programový blok začala ŽSS Barvinok s úvodnou piesňou, ktorú vystriedala na javisku speváčka rusínskych a šarišských  ľudových piesní Anka Poráčová, za čo si vyslúžila  silný potlesk návštevníkov tohto podujatia.  Nasledoval harmonikový orchester a v plnej paráde sa predstavili aj hostia z Litvy. Folklórny súbor Barvinok sa predstavil spevmi, tancami v pásme "Išli ďivky" v ich tradičných krásnych krojoch.  Tento prvý programový blok ukončila spevácka skupina Trio Magúrových, ktorá divákom predviedla  pestrú paletu rusínskych piesní. Fantastickú atmosféru a náladu ešte vygradovalo vystúpenie Anky Poráčovej v sprievode harmonikára a takmer dvojhodinové vystúpenie pomaly uzatváral FS Kyčera z Poľska a FS Barvinok v pásme "Oj žytko, žytko"  v ktorom súbor predviedol herecko-tanečné pásmo so spevmi. Diváci spievali, tlieskali a čakali na posledný programový blok.

Účinkujúci zožali nesmierny úspech a všetci návštevnici a diváci v hľadisku  ich odmenili silným potleskom, ktorý prerušil nečakaný dážď a tak slávností  pod hradom, bohužiaľ, skončili. Bolo to podujatie veselé vo veľmi príjemnom prostredí, v ktorom sa ľudia radi stretávajú nielen na Slánostiach Rusínov.

Domov sme všetci odchádzali s dojmami, ktoré hriali a tešili sme sa z podujatia, ktoré nás nesklamalo. Patrí sa preto vzdať česť a úctu organizátorom a veľké poďakovanie, ktoré patrí všetkým  účinkujúcim, vedúcim súborov a zainteresovaným osobám, lebo len vďaka nim sa toto podujatie vydarilo.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

LH Skalican

Skalicki pan, Ti skalicki pani

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV