3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  FS Rozmarija v Srbsku
FS Rozmarija v Srbsku

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

FS Rozmarija v Srbsku

18. 07. 2012
Srbsko

FS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC centre voľného času v Prešove, sa úspešne a šťastne vrátil v pondelok  16.7. zo svojej 4 -tej zahraničnej reprezentačnej cesty  toho roku,  z hlavného mesta v Srbsku – z Belehradu.  Na tomto  medzinárodnom folkórnom festivale organizovaným pod sekciou C.I.O.F.F. súbor Rozmarija  7 dni  každý deň prezentoval kultúru  a umenie regiónu Šariš, Zemplín, Abov, Zamagurie  ako aj folklór rómskej menšin spolu so   5 - timi súbormi Európy a Ázie z Bulharska, Rumunska, Turecka, Poľska a Grécka a 7 - mimi súbormi zo Srbska.

Aj napriek tomu že FS Rozmarija absolvoval už 55 festivalov za svojich 20 rokov existencie, vždy za každým festivalom odchádzame  smutný, že končí niečo  tak prekrásne, no zároveň prichádzame domov šťastný, že sme tam boli, že sme to mohli zažiť.

Belehrad je nádherné mesto  postavené na sútoku dvoch riek Dunaja a Sávy. Staré mesto s novým je harmonicky poprepletané s  pravoslavným nádherným kostolom Sv.Sávu,  druhým najväčším na svete. Koncerty  sa realizovali za baštami hradieb na kopci, odkiaľ bolo vidieť prekrásne rozsvietené celé mesto s blikajúcimi mostami a s jedným najväčším a najvyšším na Balkáne  vyzerajúcim ako loď a rozsvietenými turistickými loďmi plnými veselých a ľudí. Srbi sú veľmi príťažliví, jeden z desiatich  nieje pekný a Srbki ako by ich jedna mater mala, všetky ako modelky.

Srbský folklór je zaujímavý a pre nás iný, no súbory sú na vysokej úrovni. Mali sme možnosť zhliadnuť aj profesionálny súbor KOLO. Najviac uchvátili asi všetkých cigáni z Romafestu z Rumunska so svojim vedúcim z Japonska. Exoticky zapôsobili Turci so svojou tanečnou shou, určenou v minulosti  len pre Sultána. No a Rozmarijčatá šokovali každý deň, svojim odlišným programom a srbštinou na javisku. Nakoniec sme boli vybraní  na záver celého festivalu, kde so svojim Mixom 21“ asi sme prekvapili všetkých. Zauímavosťou bolo aj to že celý festival ozvučovali slováci žijúci v Srbsku. Boli sme ohodnotení  ako najobľúbenejší a najmilší súbor festivalu, s ktorým sa každý chcel priateliť, ktorí priniesol do Belehradu mladosť, smiech a pozitívnu energiu. A po poslednom vystúpení sme dostali ponuku na festival do Portugalska, ktorí žiaľ sme museli odmietnúť, lebo už toľko peňazí nemáme a 19.8. odchádzame na 2 festivaly C.I.O.F.F. do Turecka, ktoré sú až pri Gruzínských hraniciach.

Text a foto: Dana Kovalčiková

Viac o FS Rozmarija.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Vikartovcan

Vy ocka modrave - Majeran majeran, Za nic mi je

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV