3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Tancovanie pod Kriváňom 2012 - tábor ľudového tanca
Tancovanie pod Kriváňom 2012 - tábor ľudového tanca

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Tancovanie pod Kriváňom 2012 - tábor ľudového tanca

29. 07. 2012
Východná

Amfitéater v hornoliptovskej obci Východná ožíva folklórom nielen vďaka folklórnemu festivalu, ale po tretíkrát aj tanečným táborom ľudového tanca.

Tancovanie pod Kriváňom ponúka širokej verejnosti- bez rozdielu tanečných skúseností, veku, či členstva vo folklórnom kolektíve, možnosť naučiť sa ľudové tance z rôznych oblastí Slovenska a to pod vedením odborných lektorov, za doprovodu výborných muzikantov a v atraktívnom prostredí areálu najväčšieho folklórneho festivalu na Slovensku.

Tábor ľudového tanca sa konal od 18. do 22. júla a pripravilo ho Liptovské kultúrne stradisko v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK a obec Východná.

Snahou oraganizátorov je šíriť slovenské ľudové tance medzi záujemcov o ľudovú kultúru. Účastníkmi tábora sú každoročne folklórni nadšenci, ktorí folklór nie len milujú, ale chcú mu aj  rozumieť a poznať ho správne, a tak ho šíriť ďalej. Slovensko má nespočetné množstvo rôznych tancov. Každá obec na Sloevnsku sa vyznačuje vlastnými špecifikami.

Pre tohtoročný tanečný tábor vybrali organizátori a lektori tance z Abova-  čardáš z obcí Myslava a Nižný Klatov, tance z Podpoľania – vrchársky z Podpoľania a čardáš z Detvy, Čikočardáš z Parchovian, domáci región Liptov reprezentovali tance O sebe a Šikovná z Liptovských Sliačov.

Veľmi bohatú tanečnú časť tábora ešte doplnili lektori na žiadosť účastníkov tábora, ktorí napriek únave a bolavým nohám nemali dosť ani v posledný deň tábora,  ešte o tance z Telgártu- koleso, šorový a čardáš. Lektorský kolektív bol tento rok obohatení o Janka Matušku z Detvy a už tradične ho tvorili Stanislav Marišler, Vlado Michalko, Simona Dikaszová a Marianna Svoreňová. Tanečníkom hrala pod nohy niekoľko hodín denne, výborná kapela pod primášskym vedením Michala Pagáča, v zložení Michal Jenšto, Juraj Líška a Michal Zelinka. A pokiaľ lektorom , tanečníkom a hlavne hudbe ešte sily stačili, naučené motívy, motivické väzby a základné  zákonitosti tanca si overili  pri  voľnej tanečnej zábave, ktorá sa každý večer  stretla so skorým ránom.

Keďže sa medzi účastníkmi tábora nachádzal aj profesionálny mím Erik Demko,  pôsobiaci dlhé roky v Prahe, folkloristi sa popasovali s krátkymi cvičeniami aj z tejto sféry pohybového umenia, ktoré všetkých poriadne potrápilo, zabavilo a hlavne utvrdilo v tom, že tak ako tancovanie ani umenie pantomímy nie je také jednoduché ako vyzerá.

Letné večery sú samozrejme dlhé a okrem tancovania si táborujúci našli čas aj na spoločnú opekačku, vedomostné hry na ľudovú tému, nočnú hru aj sledovanie archívnych filmových záznamov aj tých súčastných filmových podôb tradičnej tanečnej kultúry.

Odreagovaním od tancovania bolo pre všetkých táborujúcich zapojenie rúk do remeslených dielní.

Lektorky  Andrea Jágerová a Alexandra Kossárová predviedli tradičné spôsoby spracovania nití- cigánske tkanice a  lietačky. Súčasťou dielní bola aj prednáška o symboloch v ľudových piesňach s ukážkami nielen nahranými, ale aj priamo naživo zaspievanými Andreou Jágerovou, známou interprétkou ľudových piesní.

Program tábora už tradične obohatila návšteva Východňanskej izby a Východňanskej drevenice, ktorá je sprístupnená pre verejnosť len mesiac.

Výborná nálada, tvorivá atmosféra, radosť z tanca a hudby sa šírila amfiteátrom vo Vychodnej až do nedele 22.7. Rozlúčky bývajú smutné a výborná partia, ktorá sa v tábore vytvorila to pri odchode z Východnej, mnohí aj so slzami v očiach len potvrdili. Tešíme sa na ďalší ročník tanečného tábora Tancovanie pod Kriváňom, na ktorom sa opäť stretneme a verím, že tí ktorí to tento rok nestihli si to už nabudúce nenechajú ujsť.

Projekt vznikol za finančnej podpory Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Autorka: Michaela Košová, LKS

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ĽH Kopaničiar

Vandrovali hudci

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV