3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Krajská súťažná prehliadka Veruže mi zahraj pozná svojich víťazov.
Krajská súťažná prehliadka Veruže mi zahraj pozná svojich víťazov.

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

Krajská súťažná prehliadka Veruže mi zahraj pozná svojich víťazov.

31. 07. 2012
Lúčka, Liptov

Dňa 28. júla 2012  zavítali do dolnoliptovskej obce Lúčky víťazi regionálnych súťažných prehliadok hudobného folklóru dospelých z celého  Žilinského kraja z regiónov Považie, Kysuce, Turiec, Orava a Liptov. V Kúpeľnom dome Choč sa predstavilo viac ako 140 účinkujúcich v kategóriách ľudové hudby, spevácke skupiny, sólisti speváci a sólisti inštrumentalisti.

Krajskú prehliadku pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši, v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s obcou Lúčky a Kúpeľmi Lúčky. Prehliadka bola súčasťou 14. ročníka dolnoliptovských folklórnych slávností pod Chočom, ktoré trvali od 28. do 29. júla a ponúkli návštevníkom množstvo pútavého programu v podobe programov folklórnych súborov a skupín z Važca, Smrečian, poľského Zywca, domácich folkloristov z FSk Lúčan a FS Urpín z Banskej Bystrice.

Súťažná prehliadka Veruže mi zahraj si kládla za cieľ  aktivizovať vedúcich a členov hudobných zložiek folklórnych kolektívov (folklórnych súborov a skupín) k samostatným výstupom, k vyhľadávaniu, spracúvaniu a interpretácii hudobno-folklórneho materiálu, dať  priestor k verejnej prezentácii a konfrontácii aj samostatne pôsobiacim ľudovým hudbám a speváckym skupinám, ponúknuť priestor novým speváckym a muzikantským talentom v oblasti sólovej interpretácie ľudovej hudby a zároveň oboznámiť  verejnosť s umeleckými hodnotami pôvodného i v rôznych štylizačných stupňoch spracovaného hudobno-folklórneho materiálu.

Veľmi ťažká úloha pripadla odbornej porote, ktorá pracovala v zložení PhDr. Andrea Jágerová, etnologička, interprétka ľudových piesní zo Zvolena, Jaroslav Stráňavský, hudobník z Tajova a Marián Kramár, hudobník z Martina, z pomedzi účinkujúcich  vybrať víťaza každej kategórie.  Pri hodnotení zohľadňovala  úroveň interpretácie pôvodného, alebo upraveného hudobného folklórneho materiálu, vystihnutie regionálneho, či lokálneho charakteru, výber a dramaturgiu repertoáru, technickú vyspelosť a umeleckú úroveň interpretácie a celkový umelecký dojem.

Porota napokon rozhodla, ze Žilinský kraj budú na celoštátnej súťažnej prehliadke reprezentovať:

  • kategória spevácke skupiny: Mužská spevácka skupina FS Javorníček z Hvozdnice, Spevácka skupina Dolinka z Novej Bystrice
  • kategória sólisti speváci:  duoHelena Fulierová a Anna Oravcová z Turzovky
  • kategória sólista inštrumentalista: Juraj Jakubík ml. - žľabená koncovka, Hvozdnica

Porota neodporučila na postup zástupcu kategórie ľudová hudba  a udelila ešte tieto ocenenia:

  • cena poroty: za štýlový spevný prejav- Matúš a Jaroslav Ilavskí, Važec
  • za vynikajúci interpretačný výkon: spevácka skupina FS Stavbár, Žilina
  • za pozoruhodný interpretačný prejav: Jaroslav Hrnčiar, heligónka, Smrečany

Súťažná prehliadka sa tešila veľkej diváckej podpore, najmä z radov hostí kúpeľného domu a   návštevníkov folklórnych slávností. Obec Lúčky pripravila pre účinkujúcich výborné podmienky a opäť potvrdila, že v obciach Liptova má tradícia hlboké korene a aj v dnešných časoch plných komercionalizmu je snaha a vôľa uchovávať a šíriť ich ďalej.

Po prehliadke Veruže mi zahraj pokračoval program slávností na amfiteátri Markuška. Počasie akoby tento rok fungovalo presne podľa programu slávností a preto vystúpenia účinkujúcich pokračovali na amfiteátri aj v nedeľu, kde  festival vyvrcholil vystúpením banskobystrického folklórneho súboru Urpín.

Veríme, že víťazi krajského kola budú úspešne reprezentovať Žilinský kraj na celoštátnej súťaži v roku 2013 a že sa stretneme na 15. ročníku dolnoliptovských folklórnych slávností pod Chočom v Lúčkach aj o dva roky, teda v lete 2014.

Autorka: Ing. Michaela Košová, Lipt. kultúrne stredisko

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Bukovina Sečovska Polianka

Ej, keby ja mal pirocko zo zlata

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV