3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Sviatok nového chleba v Dražovciach
Sviatok nového chleba v Dražovciach

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 3 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Sviatok nového chleba v Dražovciach

02. 08. 2012
Dražovce

Dnes si už vari ani neuvedomujeme, ako sme v potu tvári dorábali obilie na chlieb, ako sme s obavami očakávali výnosy z úrody a ako sme si vydýchli, keď bolo zožaté a „pod strechou“, aby sa v dobrom a správnom čase dalo vymlátiť a uskladniť. A ako sme kedysi hovorievali: „na chlebík vždy musí vystať“. A keď je už všetko vymlátené a uskladnené, patrí sa to náležite aj osláviť.

Takýto dojem a pocit sme mali v nedeľu 29.júla 2012 v Dražovciach, kde sa konala oslava nového chleba, ako to oni nazvali: sviatok nového chleba a ako to nazvali poľskí hostia programu: u nich sú to dožinky. Veď aj u nás sme hovorievali dožinky, ale priznajme si, že „sviatok nového chleba“, to znie vznešenejšie. Tak bývalo voľakedy, že ten, kto si neváži chleba, ten si ho ani nezaslúži.

Pred začiatkom bola v kultúrnom dome vernisáž obrazov Eduarda Domana, ktorú otvoril predseda Matice Slovenskej Ing. Marián Tkáč a predsedníčka OZ Tradícia Ing. Miroslava Zaujcová. Predseda MS zagratuloval vystavovateľovi a poprial mu veľa ďalších úspechov v jeho tvorbe. Bolo to oživenie podujatia, ktoré pripravili organizátori.

Potom už nastúpili „ženci a žnice“ z  FSk Tradícia z Dražoviec, v speve a  radosti, so žatevným vencom, s láskou a umom uvitým, aby ho mohli odovzdať gazdovi, na znak žatvy skončenia. A nielen veniec, ale aj klásky, ktoré pozbierali zo žatevných  polí, lebo škoda každého klasu, ktorý by na vnivoč vyšiel. Radosť z tohto aktu bola nevýslovná, ženci a žnice zatancovali, aj gazdu povykrúcali, aj drevákový tanec zatancovali. Tešili sme sa s nimi, lebo tá radosť bola prirodzená a nevyumelkovaná. Spev žatevných piesní, veselých i žartovných, sprevádzal tanečné kroky.

A bolo si treba aj hostí uctiť – chlebom a soľou. Mladé folkloristky ponúkali návštevníkov týmto darom božím s radosťou a láskou.

Ako hostí si organizátori zavolali sebechlebských. Folklórna skupina zo Sebechlieb tiež prišla so žatevným programom, s krásnym vencom, spevmi a  tancami a v krásnom sebechlebskom kroji. Bolo treba žencov a žnice aj pohostiť a tak gazda nalieval víno zo sebechlebských pivníc na Starej Hore. Ženská Spevácka skupina Vranky z Nitry je už známa svojimi žartovnými a veselými pesničkami z Tekova a okolia Nitry a ich spev bol oživením a spestrením podujatia. No a tentoraz organizátori pozvali na sviatok nového chleba do Dražoviec aj folkloristov z  Poľska. Folkloristi z Podgorzania zatancovali, zaspievali i zavtipkovali, priniesli trochu poľského temperamentu, tanca a veselej mysle.

Žatva sa vydarila, podujatie skončilo, ale v takej domáckej a milej atmosfére, aká bola tu v Dražovciach, sa ani folkloristom nechcelo rozísť, roztancovali sa pred kultúrnym domom a vytvorili veľmi milú a domácku atmosféru. Lebo to nie je len o žatve, o tanci a speve, ale aj o priateľstve a láske k svojmu folklóru a k svojim tradíciám.

Text a foto: Milan Hlôška.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Pavel Hudec (1925)

Stara Huta

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV