3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Folklórne slávnosti v Spišskom Hrušove
Folklórne slávnosti v Spišskom Hrušove

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Ľudmila Hricková (Beťarečka)

Beťarečka Milujem ľudové piesne, tance, kroje, architektúru, nárečia, zvyky, tradície a obyčaje. Kroj považujem za výsostné umelecké dielo a rovnako dôležité sú pre mňa ľudové rozprávky, pranostiky a porekadlá. Chcem sa pričiniť o to, aby...

Folklórne slávnosti v Spišskom Hrušove

06. 08. 2012
Spišský Hrušov, Obecný úrad

Obec Spišský Hrušov sa nachádza východne od okresného mesta Spišská Nová Ves. Je súčasťou Spiša a Hornádskej kotliny. V tejto malebnej obci vznikla pred rokmi folklórna skupina "Brižečky" ktorú  založilo osem žien pod vedením Márie Hroblákovej. Ich repertoár tvoria staré hrušovské piesne.

Aj v spomenutú nedeľu sme mali možnosť počúť nádherné spevy žien. Dedinou sa ozývala hudba a spev dedinských folklórnych skupín: "Jadlovec" z Margecian, "Kalina" z Kolinoviec, "Tepličan" z Tepličky n/H, domáca folklórna skupina "Brižečky" a hosť folklórny súbor "Čačina" zo Spišskej Novej Vsi. Po príchode do parku pri obecnom úrade,  kde sa konali slávnosti našu redakciu v úvodných slovách  privítala konferencierka a program začal nádhernými ľudovými piesňami v podaní domácej folklórnej skupiny "Brižečky." Kolektív mladých tanečníkov a  skúsených spevákov z FS Čačina predviedol a ukázal  na javisku krásu našich tancov, ktorého  na javisku vystriedala FSk Jadlovec s pásmom "V karčme na zabave." V podaní FSk Kalina z Kolinoviec sme mali možnosť počuť pestrú paletu kolinovských piesní , ktoré predviedli v plnej paráde. Takmer v dvojhodinovom programe sa nám predstavila aj FSk Tepličan z Tepličky n/H, v pásme "Svadobné obrady" a celý programový blok ukončila FSk Brižečky zo Spišského Hrušová tak isto pásmom "V karčme na zabave".

Po každom predstavení každého kolektívu diváci vyrobili fantastickú atmosféru  a po  vydarených vystúpeniach naozaj nešetrili potleskom. Úsmevy divákov  a z tvári  každého bolo poznať radosť, spokojnosť a nadšenie z toho čo práve videli na javisku. Nasledovali poďakovania, potlesk a koniec programu ukončili členovia FS Čačina, dynamickými cigánskymi tancami.  Aj počasie nám prialo a umocňovalo tak atmosféru tohto 9.ročníka folklórnych slávnosti v tomto kúte spišskej zeme, kde sme si počas nedeľňajšieho poobedia užili plno ľudovej hudby, spevu a tanca. Pre tunajších občanov, ako aj pre mňa organizátori pripravili bohatý kultúrny program. Bolo to podujatie, ktoré svojou kvalitou už tradične poskytlo návštevníkom veľmi dobré dojmy z folklóru a z prezentácie tradičnej ľudovej kultúry.

Na záver patrí sa mi poďakovať, vedúcej FSk Brižečky, Márii Hroblákovej za pozvanie, milé privítanie a  za krásny zážitok z tohto podujatia, ktorý  si každý z nás odniesol do svojich domovov. Verím, že v zdraví a v takom hojnom počte divákov, účinkujúcich, priateľov i známych sa v Spišskom Hrušove stretneme aj na budúci rok, pri 10.výročí folklórnych slávnosti.

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

FSk Ondavanka Kladzany

Kelo raz ucujem kladzanski velki zvun; Kalina horela a bucina hasla

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV