3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  V Lúčke sa súťažilo o gajdicu Andreja Mizeráka
V Lúčke sa súťažilo o gajdicu Andreja Mizeráka

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 1 )

Janko Hraško (jankohrasko)

jankohrasko Niektoré články pre Vás zverejňuje, ale aj ľudové pesničky z archívu rádia a rozprávky pre Vás vyberá a hrá náš najmilší redaktor a moderátor Janko Hraško ;).

V Lúčke sa súťažilo o gajdicu Andreja Mizeráka

07. 08. 2012
Lúčka, pri Lipanoch

Andrej Kasina z Lúčky úvodnými tónmi na gajdicu symbolicky otvoril 29. ročník súťažného folklórneho festivalu „ O gajdicu Andreja Mizeráka“.

Festival sa už tradične konal v prvú augustovú nedeľu (5.8.2012) v areáli Obecného úradu v Lúčke pri Lipanoch. Hlavným organizátorom bola Obec Lúčka a spoluorganizátormi Združenie obcí hornej Torysy, Komunitná nadácia Modrá Torysa, DJZ – útvar osvetovej činnosti v Prešove a Prešovský samosprávny kraj.

Prítomných 1100 divákov a účinkujúcich privítal starosta obce Lúčka Emil Sabatula.

Tí mali možnosť v 6 hodinovom maratóne ľudových spevov, zvykov a tancov vidieť 30 programových čísel. Festival mal súťažný charakter, kde sa predstavilo vyše 200 účinkujúcich zo 16 obcí okresov Prešov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Na  festivale sa prezentovalo 16 kolektívov v kategórii speváckych skupín, 3 folklórne skupiny v kategórii obradový folklór a 8  sólistov spevákov, 2 duetá a 1 trio. Výkony súťažiacich kolektívov a jednotlivcov hodnotila 4 členná odborná komisia: predseda Mgr. Michal Kišeľák, DJZ - útvar osvetovej činnosti Prešov, členovia: Mgr. Katarína Cvancigerová, ZUŠ Lipany, Anna Mizeráková, MŠ Lúčka a Mgr. Michal Hromjak, ZŠ Dubovica. Porota nemala ľahkú úlohu určiť poradie najúspešnejších interpretov v jednotlivých kategóriách.

Hlavnú cenu – gajdicu získala Ženská spevácka skupina JOŽKA PRÍHODU z Petrovian.

V kategórii sólo, resp. duo spev 1. miesto získala Jolana Palková z Malého Šariša, 2. miesto  Barbora Ščecinová z Kamenice a 3. miesto získala Nikola Homišanová z Rožkovian.

V kategórii skupinový spev prvé miesto obsadila Dievčenská spevácka skupina VINOK zo Šarišského Jastrabia, na druhom mieste sa umiestnila Ženská spevácka skupina JASTRABČANKA zo Šarišského Jastrabia a tretiu priečku obsadila Mužská spevácka skupina JAZERO z Rožkovian. V kategórii obradový folklór 1. miesto získala Folklórna skupina DUBINA z Červenice pri Sabinove s programom Ňešeme vam vibavu, Zvykoslovná folklórna skupina Krivany získala 2. miesto s pásmom Voľeňe čeľedneho predstavenstva a 3. miesto obsadila FSk ROZMARÍN z Ličartoviec s programom Perša vihaňka na pašu..

Sprievodným podujatím festivalu bolo vystúpenie Folklórnej skupiny Bartošovske parobci i dzivki z Bartošoviec a Ľudovú veselicu sprevádzali skupina Junior z Kamenice a DJ Piťo.

Zdroj: Mgr. Michal Kišeľák, metodik DJZ - útvar osvetovej činnosti Prešov
 

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

ZLATE HUSLE

V tej našej záhrade

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV