3
Nebíčko v papuľke Dedina roka 2015
JankoHrasko.sk • slovenský folklór • rádio • televízia
Články  >  Prehliadka folklórnych skupín Požitavia
Prehliadka folklórnych skupín Požitavia

Ohodnoť článok hráškami


(10/10 hráškov, hlasovali 2 )

Milan Hlôška (MilanH)

MilanH Folklór ma chytil v roku 1966, kedy sa v mojom rodnom Starom Tekove začali organizovať Tekovské folklórne slávnosti. Podľahol som jeho čaru a kráse krojov, ktoré odvtedy fotograficky zaznamenávam. Ale nielen folklór, aj ľudová kultúra ako...

Prehliadka folklórnych skupín Požitavia

08. 08. 2012
Sľažany

Oblasť Požitavia je dosť široký pojem, pretože rieka Žitava má veľké inundačné územie, od Malej Lehoty, kde vyviera  až za Hurbanovo, kde sa vlieva do rieky Nitry. A tak sa s pojmom Požitavie stretávame vo viacerých lokalitách. To naše, o ktorom bude reč, by som zaradil do Horného Požitavia, pretože kreslí územie v okolí Zlatých Moraviec. A práve v tomto regióne sa v prvú augustovú sobotu nadšenci folklóru podujali zorganizovať akciu s názvom „Prehliadka folklórnych skupín Požitavia“ v kultúrnom dome v Sľažanoch, okres Zlaté Moravce.

Priznám sa, že sme išli na toto podujatie s akousi skepsou, pretože táto oblasť bola trochu zabudnutá po stránke folklóru a aj dosť málo prezentovaná a propagovaná. Prišli sme do kultúrneho domu trochu skôr, aby sme si to okukali. Sála kultúrneho domu rozvoniavala domácimi koláčmi, zákuskami a vínom, ženy pripravovali úpravu priestorov s úsmevom a pekným slovom a ani sme sa nenazdali a mali sme pred sebou tácku s koláčmi a zákuskami. Nuž, okoštovali sme z domáceho pečeného, aj z tamojšieho folklóru. Sála kultúrneho domu sa naplnila súbormi aj návštevníkmi a dobrou náladou. Javisko upravené po „domácky“ s   doplnkami z chyží starých materí strážil párik krojovaných bábik v kroji tejto oblasti.

Slávnosť otvoril starosta Sľažian Ing. Jozef Magát a niekoľko slov povzbudenia predniesol poslanec parlamentu NR SR Mgr. Marián Kéry, ktorý prijal pozvanie na túto akciu. Potom sa už dostali „k slovu“ zúčastnené skupiny. Z hostiteľskej obce Sľažian vystúpili skupiny dve a to Sľažianka a Rocháň. Prvá vystúpila s piesňami svojho regiónu, druhá sa predstavila v scénickom programe pytačiek, v scénke plnej vtipu, prekáračiek, veselosti, nálady a humoru. Folklórna skupina Kamenec z Machuliniec prišla s dožinkami, žatevný veniec nie gazdovi, ale gazdinej odovzdal mladý pár, žnec a žnica s jačmenným vencom na hlave ako víla. Zaspievali a zatancovali, aj výslužku dostali. Širočina z Čiernych Kľačian zaspievala svoje piesne a ako vyzretá spevácka skupina sa predstavili Trnky z Chyzeroviec, ktoré zaspievali krásne, vtipné, veselé a žartovné piesne. Folklórne skupiny Pelúsok z Martina nad Žitavou a Chyzerovčanka z Chyzeroviec zaspievali piesne svojej rodnej dediny a svojho regiónu.

Bolo to podujatie veľmi bezprostredné, milé a úprimné a možno povedať aj že úspešné. Spevácke skupiny zaspievali svoje staré pesničky a priblížili tak súčasníkom slová a tóny z čias svojich predkov. A to, že predstavitelia skupín boli už v seniorskom veku, nič nemení na skutočnosti, že nespievali odrhovačky, ale krásne staré piesne, ktoré by inak ostali zabudnuté.

Koniec slávností vyústil do neskrývanej radosti z vydareného podujatia a premenil sa na neformálnu veselicu v sále kultúrneho domu. Bolo to podujatie prvé svojho druhu a ako povedal starosta Sľažian, chceli by v tejto tradícii pokračovať a aj program skvalitňovať, aby oživili folklór vo svojom regióne. Všeličo by sa dalo účinkujúcim vytknúť, hodinky na ruke, náramky, prstene, okuliare, ktoré ku kroju nepatria, ale nemožno im uprieť elán, nadšenie a oduševnenie pre vec, ktorú robili a pre ktorú sa zapálili. A keď už prebehla iskra, oheň sa isto rozhorí v riadnu vatru a tento región bude bohatší o ľudovú kultúru a tradície, na ktoré budeme radi chodiť.

Text a foto: Milan Hlôška

Pridaj komentár

Vypočujte si rádio pomocou Real playeru Vypočujte si rádio pomocou Winampu Vypočujte si rádio pomocou WMP Vypočujte si rádio pomocou Webového prehrávača Nalaďte si rádio

Počúvate reláciu:

Klenotnica


Práve hrá:

Lívia Vansacová

Viroslo ďifčatko

viac ... Nalaďte si televíziu

Naladte si Folklor TV